نشست بین المللی «عصر جدید خبرنگاری» در مسکو با حضور ایرنا گشایش یافت

به گزارش ایرنا، در این نشست دو روزه که با حضور هیات هایی از 30 کشور امروز (دوشنبه) گشایش یافت، موضوع های مختلف بویژه همگرایی رسانه های غیر وابسته به اردوگاه غرب بررسی می شود.
دیمیتری کیسیلوف رییس خبرگزاری روسیا سگودنیا میزبان این نشست در مراسم افتتاحیه با تاکید بر اینکه باید نظام جدید اطلاع رسانی با هدف جلوگیری از تحریف اطلاعات شکل گیرد و گسترش یابد، گفت که کارکرد رسانه های اردوگاه غرب الزاما دربرگیرنده نشر حقایق و واقعیات نیست.
وی در این همایش که به مناسبت هفتادو پنجمین سال تاسیس خبرگزاری روسیا سگودنیا برگزار می شود، تاکید کرد: پس از 11 سپتامبر 2001 آمریکا اعلام کرد که می خواهد رهبری جهان را برعهده بگیرد و نظم جدید برقرار کند که با مداخله در کشورهای مختلف، وضعیت ناگواری ایجاد کرد.
کیسیلوف گفت: بر اثر این رویکرد هجومی آمریکا، کشور یکپارچه لیبی از بین رفت و عراق نیز بشدت تضعیف شد که این ناهنجاری ها، نتیجه نظام رسانه ای غالب نیز می باشد و اکنون مردم جهان بیش از گذشته آن را رد می کنند.
خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در این مراسم با تاکید بر اهمیت انتشار اطلاعات واقعی و دور از غرض ورزی های سیاسی در رسانه ها، گفت: در شرایط حساس بین المللی قرار داریم که بسیاری از واقعیت ها تحریف می شود.
وی افزود: از مسیر شبکه های اجتماعی فعالیت های گسترده ای انجام می گیرد که عرصه را بر خبرنگاران تنگ کرده است که این رویکردها جنبه های مثبت و منفی دارد. شاهدیم که یک منطقه را بمباران می کنند و با تحریف واقعیت ها محل انجام عملیات را منطقه ای دیگر اعلام می شود تا اهداف خود را عملی کنند.
غسان بن جدو مدیر عامل شبکه تلویزیونی المیادین نیز در این نشست گفت: ضرورت دارد که برای گریز از تنگناهای رسانه ای نظام مسلط، زمینه های همکاری و همگرایی بین رسانه های همفکر مقابل دیدگاه غالب را گسترش دهیم تا بتوانیم مسیری بهتر برای انتقال اطلاعات ایجاد کنیم.
احمد دووا رییس خبرگزاری سانا هم با اشاره به جنگ روانی ضد سوری در رسانه های غربی گفت: سوریه در شرایط کنونی بیشترین تلاش ممکن را در دفاع از خاک و ملت خود در تمامی عرصه ای داخلی و بین المللی انجام می دهد و ما از اولین قربانیان خبرنگاری خنثی هستیم.
هادی مولوی نیا رییس نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در مسکو نیز در حاشیه این همایش در یک ملاقات با گروهی از شرکت کنندگان ضمن بیان اینکه ثمره کار رسانه های خبری غربی از سال 2001 تا کنون همراهی با حمله علیه کشورهای مختلف از جمله افغانستان، عراق، لیبی و سوریه بوده است، گفت: این اقدام نوعی وابستگی رسانه های غربی به اهداف نظامی علیه کشورهای دیگر را نشان می دهد که با آرمان های روشنگرانه و فعالیت اقناعی رسانه ها مغایرت دارد.
رییس نمایندگی ایرنا در مسکو در ادامه با تشریح دیدگاه های فعالیت خبری جمهوری اسلامی ایران، افزود: اکنون نیاز اصلی کار رسانه ای، انجام وظیفه درست براساس مصلحت ملی، منطقه ای، بین المللی و جهانی است تا ضمن ایفای مسئولیت اجتماعی در برابر افکار عمومی، رویکرد واقع گرایانه ای در این عرصه شکل گیرد و یکی از کارآمدترین مسیر ها می تواند استفاده از رسانه های نوین از جمله شبکه های اجتماعی و فضای مجازی باشد.
همچنین در حاشیه روز نخست این نشست قرارداد همکاری بین خبرگزاری روسیا سگودنیا با شبکه تلویزیونی المیادین و خبرگزاری سانا سوریه با هدف گسترش همکاری ها و همچنین تبادل خبری امضا شد.
در این نشست که فردا پایان می یابد هیات های رسانه ای از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، یونان، آفریقای جنوبی، لبنان، سوریه، ارمنستان، هند و عربستان، صربستان، امارات متحده عربی و هیات یونسکو شرکت دارند.
اروپام 391 ** 1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نشست بین المللی «عصر جدید خبرنگاری» در مسکو با حضور ایرنا گشایش یافت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات