استاندار: دستگاه قضا اختیار خود بر ممنوعیت برگزاری کنسرت در خراسان رضوی را اعلام کند

به گزارش ایرنا علیرضا رشیدیان دوشنبه در یک نشست خبری افزود: این بلاتکلیفی و وضعیت دوگانه در موسیقی به هیچ عنوان مناسب نیست و سردرگرمی مردم را در پی دارد.
وی مبنای عمل را قانون جمهوری اسلامی دانست و گفت: ما با مباحثی که در قانون مجاز و مباح شمرده شده، موافقیم و از حقوق مردم هم در این حوزه دفاع می کنیم زیرا معتقدیم نباید هیچ تفاوتی بین جوان سبزواری و شاهرودی در برخورداری از فعالیت هایی که طبق قانون مجاز دانسته شده، وجود داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه طرفدار فساد نیستیم و موسیقی و کنسرت را فساد نمی دانیم، افزود: البته مباحثی که می تواند در حاشیه کنسرت ها روی دهد مانند اختلاط محرم و نامحرم، تبدیل کنسرت به شو مدل های ناهنجار لباس و آرایش و یا تبدیل قبل و بعد کنسرت ها به کارناوال سخره گرفتن ارزش ها به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
استاندار خراسان رضوی افزود: با آنکه برگزاری برخی موسیقی ها را در شان شهر مذهبی مشهد نمی دانیم اما خراسان رضوی خاستگاه موسیقی مقامی و اصیلی است که در عمق فرهنگ و تاریخ این استان و مردم جای دارد.
رشیدیان اظهار کرد: اینکه ما به عنوان دستگاه مجاز با اختیار قانونی به برگزاری یک کنسرت مجوز بدهیم و در مقابل دستگاه قضا آن را بر اساس اختیارات خود لغو کند موجب سردرگمی مردم و جوانان می شود.
وی تصریح کرد: اگر دستگاه قضایی اختیاری دارد مبنی بر اینکه برگزاری کنسرت در خراسان رضوی ممنوع است ابلاغ کند تا همه تکلیف خود را بدانند زیرا این بلاتکلیفی و دوگانگی در موسیقی به هیچ عنوان شایسته نیست.
وی در ادامه با اشاره به طرح برخی مباحث در زمینه اختیارات استاندار و اینکه باید در قبال این وضعیت پاسخگو باشد، افزود: آیت الله علم الهدی زمانی که سمت نمایندگی ولی فقیه در استان را عهده دار شد در همان ابتدا به عنوان مسئول شورای فرهنگ عمومی اعلام کرد که 'با توجه به اشتغال زیاد و حجم بالای کار استاندار، بنای من آن است تا مسئولیت را خودم به عنوان نماینده ولی فقیه دنبال کنم'.
استاندار با بیان اینکه من هم از این مساله استقبال می کنم، اظهار کرد: در دوره ای که مسئولیت شورای فرهنگ عمومی با استاندار بود، تلاش شد ملاحظات مربوط به بحث برگزاری کنسرت ها به صورت ضابطه مند تدوین شود و برگزار کنندگان کنسرت موظف به رعایت آن شوند که اینگونه هم شد.
وی ادامه داد: برخی دستگاه ها و افراد در جلسه شورای فرهنگ عمومی نسبت به این اقدام واکنش بسیار تندی نشان دادند و با این عنوان که می خواهند در کنار حرم رضوی کنسرت برگزار کنند، پیگیر وارد کردن حوزه ها و علما به این موضوع بودند.
وی تصریح کرد: همان زمان به آیت الله علم الهدی اعلام کردیم که ما در مشهد برای حوزه حرم مطهر امام رضا (ع) یک شعاع 10 کیلومتری برای ممنوعیت برگزاری هر کنسرت و جنگ شادی و مانند آن در نظر گرفته ایم و ضوابط کار حتی برگزاری نوع کنسرت ها و موسیقی ها هم مشخص شده است.
وی ادامه داد: با محاسبه و در نظر گرفتن همه این موارد و مشخصات، در چهارچوب قانون و مقررات با احترام به ارزش های دینی و اعتقادی عمل کرده ایم ضمن آنکه در پی چالش نیستیم و به مقام قضایی هم اعلام کردیم اگر محدودیت جغرافیایی و مانند آن در این زمینه وجود دارد، اعلام کنند.
وی گفت: آنان در عین حال آسیب ناشی از این محدودیت ها از جمله فعالیت های قارچ گونه گروه های موسیقی زیرزمینی که هیچ چهارچوب و قاعده ارزشی ندارد و در مشهد هم زیاد است و کنسرت هایی که در باغ های شهرهای بزرگ برگزار می شود و هیچ ارزش اخلاقی در آن رعایت نمی شود را نیز در نظر بگیرند.
رشیدیان تصریح کرد: باید به حوزه نیازهایی که برای جوانان ما در حوزه شرع و قانون دیده شده است، توجه بیشتری شود.
وی ادامه داد: مقام قضایی در صورت وجود ادله قضایی وحقوقی می تواند به تعطیلی محل و دستگیری افراد حکم کند و قوه مجریه نمی تواند این اختیار را سلب کند، اما مراقب باشید به کارگیری این اختیار قانونی در جاهایی موجب سردرگمی مردم نشود.
وی با بیان اینکه ما با هیچکس مشکلی نداریم و فقط نگاه ها متفاوت است، افزود: اما باید درنظر داشت که کشور بر اساس تنها نگاه مقام معظم رهبری و قانون و اختیارات آن اداره می شود و اگر بر این امر ممیزی وارد می شود باید روشن و شفاف باشد.
وی در خصوص مسائل فرهنگی استان هم گفت: در بحث بازتولید مسائل فرهنگی خود و مقابله و مواجهه با فرهنگ های مضر و مخل که به سبک زندگی اسلامی - ایرانی آسیب می زنند نه تنها دولت که همه دستگاه ها مسئولیت دارند.
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه همه نسبت به این نگرانی های رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگی مسئول هستند، گفت: محاسبه بودجه های فرهنگی نهادها و دستگاه های مختلف می تواند مشخص کند که هر بخش چقدر در این حوزه مسئولیت دارد و به همان نسبت اعتبارات همه باید پاسخگو باشیم ضمن آنکه دولت هم به وظیفه خود عمل می کند.
ادامه دارد ...
5132/1906

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار: دستگاه قضا اختیار خود بر ممنوعیت برگزاری کنسرت در خراسان رضوی را اعلام کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات