افزایش میانگین نمرات امتحانات نهایی در خرداد 95/ دستور وزیر برای بازبینی مجدد سؤالات

جدایی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نمرات امتحانات نهایی امسال نسبت به خرداد سال گذشته ۱.۱۳ نمره افزایش داشته است از دستور وزیر برای کارشناسی مجدد طراحی سؤالات خبر داد.

علیرضا جدایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: براساس آمار مرکز سنجش آموزش و پرورش تاکنون میانگین نمرات خردادماه سال 95 نسبت به سال گذشته 1.13 نمره افزایش داشته است.

وی افزود: این موضوع نشان می‌دهد، سؤالات امتحانات نهایی دشوار نبوده است. سؤالات توسط دبیران مجرب و مورد تأیید آموزش و پرورش براساس اهداف یادگیری و صرفاً از محتوای کتابهای درسی با در نظر گرفتن حیطه‌های دانش و فرادانش طراحی و بازبینی می‌شود.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در خصوص ویژگی‌های طراحان سؤالات امتحانی گفت: این طراحان از میان دبیران مجرب مدارس انتخاب می‌شوند و با توجه به تجارب متمادی تدریس و آشنایی به شیوه‌های آن به‌صورت تیمی اقدام به طراحی سؤالات کرده و تمام سؤالات از محتوای کتاب‌های درسی انتخاب می‌شود.

جدایی ادامه داد: سؤالات این دوره از امتحانات همسطح سؤالات امتحانی دوره‌های قبل بوده و از آسان شروع شده و دارای ضرایب دشواری مختلف آسان، متوسط و دشوار است.

عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همه طراحان سؤالات امتحان نهایی نیروهای رسمی و مجرب آموزش و پرورش هستند و برای طراحی سؤالات الزاماً باید تدریس آن درس را در سال جاری به‌عهده داشته باشند و با در نظر گرفتن بارم‌بندی دفتر تألیف، متن کتاب درسی، شیوه‌نامه طراحی سؤالات و موارد قانونی دیگر اقدام به طراحی سؤالات کنند.

جدایی با بیان اینکه در طراحی سؤالات امسال همه این موارد لحاظ شده است، خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های دقیق مشخص شد، هیچ سؤالی خارج از چارچوب کتابهای درسی طراحی نشده است و در بازدید از حوزه‌های تصحیح اکثر دبیران مصحح اوراق امتحانات نهایی نیز از شیوه طراحی سؤالات اظهار رضایت کرده‌اند.

وی افزود: با توجه به طراحی سیستم مکانیزه ارزیابی و تجزیه و تحلیل سؤالات در این وزارتخانه، تعیین میزان دشواری سؤالات و روایی آن براساس میزان پاسخگویی دانش‌آموزان به سؤالات در مرکز سنجش صورت می‌گیرد و البته نتایج آن به بخش‌های مختلف آموزش و پرورش اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برخی فضاسازی‌ها در خصوص دشواری سؤالات امتحانات نهایی امسال مطرح کرد: میانگین نمرات امتحانات نهایی در خرداد سال گذشته 11.75 در خرداد امسال 12.7 است که رشد 1.13 نمره نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. سؤالات امتحانات نهایی از طیف دشواری تفاوتی با سالهای گذشته نداشته است.

جدایی تصریح کرد: با وجود اینکه نتایج امتحانات نهایی به‌خوبی نشان می‌دهد که سؤالات از استانداردهای حرفه‌ای لازم برخوردار بوده است به‌دستور وزیر تیم کارشناسی مجدداً طراحی سؤالات را بررسی و نتایج را اعلام خواهد کرد.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش میانگین نمرات امتحانات نهایی در خرداد 95/ دستور وزیر برای بازبینی مجدد سؤالات» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات