مذاکره برای اجرای طرح یکپارچه سازی صادرات محصولات پتروشیمی

به گزارش ایرنا، رقابت مخرب شرکت های پتروشیمی ایران در بازارهای جهانی که به کاهش درآمدهای ارزی کشور، وضع قوانین ضد دامپینگ( عرضه کالا به نرخ پایین تر از قیمت تمام شده) سایر کشورها علیه محصولات صادراتی ایران و از دست رفتن اعتبار صنعت پتروشیمی کشور شده، وزارت نفت را واداشته تا اقدام به ساماندهی وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی کند.
بر این اساس، چندی پیش مهدی شریفی نیک نفس مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در گفت وگو با ایرنا از تشکیل کارگروه یکپارچه سازی صادرات محصولات پتروشیمی خبر داده بود.
به گفته وی اقداماتی برای رفع قوانین ضد دامپینگ ترکیه و هند علیه محصولات پتروشیمی کشور آغاز شده است.
به گزارش وزارت نفت مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز به برنامه های این شرکت برای یکپارچه سازی صادرات اشاره کرد و گفت: مذاکراتی در حال انجام است تا واحد های پتروشیمی در بحث بازرگانی محصولات به صورت یکپارچه عمل کنند.
وی، هدفگذاری اصلی این موضوع را در حوزه خارج از کشور دانست و گفت : زمانی که یکپارچه سازی در زمینه بازرگانی صورت گیرد، این مجموعه ها در زمینه فروش محصولات خود امکان سیاستگذاری دارند و بازار را به صورت کلی مورد ارزیابی قرار می دهند.
شاهدایی گفت: یکپارچه سازی در حوزه بازرگانی موجب می شود تولیدکنندگان داخلی بتوانند در زمینه فروش محصولات خود در داخل و خارج از کشور سیاست گذاری کنند، به گونه ای که تولیدکنندگان متانول در یک مجموعه و اوره و آمونیاک و دیگر محصولات در مجموعه ای هماهنگ در بازارهای خارج از کشور حضور پیدا کنند.
به گفته وی، افزون بر افزایش حجم محصولات، تعیین قیمت نیز آسانتر می شود و می توانند تعیین کننده قیمت محصولات پتروشیمی در منطقه باشند.
به گزارش ایرنا، پارسال ٤٦ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور تولید شد که حدود ١٩ میلیون تن از این محصولات به بازارهای هدف صادر شد.
پیش از خصوصی سازی طرح های پتروشیمی، صادرات محصولات این بخش با نام یک برند، انجام شده بود و ایران را به تاثیرگزاری بر قیمت های منطقه ای و بین المللی این محصولات قادر ساخت .
کارشناسان معتقدند: خصوصی سازی موجب از بین رفتن انسجام این صنعت شد و رقابت مخرب بین شرکت های پتروشیمی کشور را به دنبال داشت.
بر اساس گزارش ها، برخی شرکت های پتروشیمی کشور، برای فروش محصولات خود و از صحنه خارج کردن سایر شرکت های ایرانی، قیمت ها را در بازارهای منطقه به شدت کاهش داده اند که این موضوع علاوه بر کاهش درآمدهای ارزی کشور، سبب وضع قوانین ضد دامپینگ توسط سایر دولت ها شده است.
بر این اساس، وزارت نفت طرحی را برای یکپارچه سازی فرایند تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ارایه کرده که برخی هلدینگ ها و شرکت های خصوصی سازی شده در مقابل آن مقاومت می کنند.
اقتصام**2022** 1559

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مذاکره برای اجرای طرح یکپارچه سازی صادرات محصولات پتروشیمی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات