سوسن چلچراغ به گل نشست

به گزارش ایرنا از مرکزملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکترسیدابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این دستاورد گفت: محققان این مرکز پس از جمع آوری فقط چند پایه از این گیاه از طبیعت، با هدف حفظ، نگهداری و تکثیر ژرم پلاسم این گونه گیاهی و با بکارگیری روش های مختلف تکثیر غیرجنسی از جمله تکنیک های مختلف کشت بافتی و تکثیر ساده و کم هزینه رویشی (روش های مختلف قلمه زدن از اندامهای مختلف)، توانستند از یک نمونه گیاه و در بازه زمانی کمتر از یک سال، بالغ بر ده هزار نمونه گیاهچه درون شیشه ای سوسن چلچراغ را تولید، تکثیر و نگهداری کنند.
وی با بیان اینکه در روش قلمه زدن از اندام های رویشی نیز تکثیر چندین برابری با هزینه بسیار پایین بهینه شده است، افزود: نکته جالب توجه اینکه شرایط نگهداری برون شیشه ای برای این گیاه چنان به صورت بهینه فراهم شد که در نتیجه آن نه تنها سلامت و شادابی این گیاه تضمین شده بلکه پایه هایی از آن نیز وارد فاز زایشی شده و به گل نشسته اند.
وی گفت: پژوهشگران این مرکز امیدوارند در نتیجه فعالیت های آنها علاوه بر امکان تکثیر و نگهداری از این گیاه با ارزش در خارج از رویشگاه، پایه هایی از آن نیز به دامن طبیعت و رویشگاه اصلی گیاه برگردانده شود.
علمی ** 1201 **2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سوسن چلچراغ به گل نشست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات