استان کرمانشاه بیشترین نشان ملی صنایع دستی را دارد

به گزارش خبرنگار مهر، در مراسم تجلیل از هنرمندان و صنعتگران حوزه صنایع دستی استان که ظهر دوشنبه در محل اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه برگزار شد، مباحث متعددی مطرح شد و هنرمندان استان به بیان ظرفیت ها و مشکلات این حوزه پرداختند.

رئیس مجمع هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان کرمانشاه در این مراسم گفت: استان کرمانشاه اولین استانی است که دارای بالاترین نشان های یونسکو در کشور است اما علی رغم این موضوع جایگاه ضعیفی در کشور داریم.

فیروز ناصری، اشاره ای به تشکیل مجمع صنایع دستی در استان داشت  و افزود: نداشتن هیچ گونه تفکر اقتصادی، تشکیل شورای عالی صنایع دستی، تشکیل فراکسیون در مجلس و تشکیل دفتر امور مجامع در صنایع دستی و پر کردن خلاهای قانونی از جمله اهداف تشکیل این مجمع است.

وی تصریح کرد: ما امسال را سال «صیانت از میراث فرهنگی، حمایت از صنایع دستی و توجه به گردشگری» برای خود نامگذاری کرده و در راستای آن نیز با مسئولین استانی جلساتی را برگزار کرده ایم.

عضو شورای عالی صنایع دستی، توجه به گردشگری، خصوصا گردشگری روستایی را از جمله راهکارهای تحقق شعار فوق دانست و تصریح کرد: در این زمینه آمادگی آموزش توسط افراد کاردان در این زمینه را از طریق رسانه ای چون صدا و سیما داریم.

توجه به اشتغال روستائیان با بهره گیری از صنایع دستی و آموزش

وی ایجاد اشتغال روستائیان از طریق صنایع دستی را از جمله اقدامات مد نظر دانست که می تواند اتفاق بیفتد.

ناصری تاکید کرد: توجه به توسعه روستا و اشتغال آنان باید مد نظر قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات ما بالا بودن قیمت تمام شده کالا است و رقابت شدیدی که در نمایشگاه ها وجود دارد که  ما در این راستا و در زمینه جلوگیری از خام فروشی پیشنهاد ایجاد صندوق ضمانت در بخش تعاون و صنعتگران صنایع دستی را دادیم که این امر مستلزم همگامی و همراهی صنعتگران است.

رئیس مجمع هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان کرمانشاه گفت: ما به دنبال ورود صنایع دستی علاوه بر نشان ملی و یونسکو به جشنواره فجر هستیم.

وی خواستار اختصاص چند مکان چون طبقه پایین شورای شهر شد که از طریق آن سالانه یک هزار نفر آموزش پایدار و اشتغال مولد صورت بگیرد.

توجه به بیمه هنرمندان صنایع دستی

در ادامه، همتی یکی دیگر از هنرمندان صنایع دستی استان به بیان برخی از توقعات صنعتگران صنایع دستی استان برای ارتقای کیفیت در این حوزه پرداخت.

وی خواستار اعطای مکان هایی برای برگزاری بازارچه های دائمی، اعطای تسهیلات کم بهره، پی گیری بیمه صنعتگران این حوزه، ایجاد شرایط عرضه تولیدات این حوزه با کمک مدیر کل میراث شد تا کالاهای تولیدی را بتوان خارج از استان و کشور عرضه کرد.

همتی در پایان ابراز امیدواری کرد بتوان کالاهای با کیفیت در این حوزه تولید و عرضه کرد.

فریبرز عزیزی دیگر هنرمند صنایع دستی از روستای زردویی استان کرمانشاه نیز گفت: صنایع دستی روح یک ملت است و با دیدن یک صنایع دستی می توان روح یک ملت را در آن دید.

وی افزود: در حوزه صنایع دستی دو هدف فرهنگی به عنوان اهداف بلند ملت  و اقتصادی به عنوان اهداف کوتاه مدت مهم است و صنایع دستی می تواند به تحقق اهداف بلند مدت ما در حوزه فرهنگ کمک کند.

صنایع دستی خارجی با قیمت پایین قدرت رقابت را از ما گرفته است

عزیزی به بیان مشکلات این حوزه پرداخت و گفت: یکی از مشکلات ما این است که در بازار صنایع دستی خارجی با قیمت پایین عرضه می شود و صنعتگران ما با آن قدرت رقابت ندارند.

وی تصریح کرد: برای تولید انبوه نیاز به نقدینگی است و آنرا نمی توان با وام های پرسود جوابگو بود، و اگر این اتفاق بیفتد قیمت صنایع دستی بالا می شود و این بالا بودن قیمت به سبد خانوارها نیز تحمیل می شود.

این هنرمند کرمانشاهی با اشاره به فعالیت های مردم روستای زردویی در حوزه صنایع دستی افزود: ما چند سالی است که کار خود را با چند هدف، حفاظت، تقویت و احیای صنایع دستی دنبال کرده ایم و در این راستا گیوه ها را با ۱۵۷ طرح متنوع تولید کرده ایم.

وی یکی دیگر از اهداف خود را به عنوان یک کارآفرین در حوزه صنایع دستی، ایجاد همبستگی بین صنعتگران دانست که مردم روستای زردویی به آن جامعه عمل پوشانده و به عنوان افرادی موفق در حوزه صنایع معرفی شدند.

عزیزی در پایان ضمن اینکه خواستار حل مشکلات حوزه صنایع دستی استان از سوی مسئولان شد و گفت: افتخار ما این است که صنایع دستی کرمانشاه از سوی ظریف به عنوان بسته فرهنگی ایرانی به اعضای ۱+۵ اعطا شد و ما باید روز به روز آن را تقویت کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استان کرمانشاه بیشترین نشان ملی صنایع دستی را دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات