۱۰۰۰ نمونه سلول‌ بنیادی بندناف نوزادان آذربایجان غربی ذخیره شد

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا سام بعد از ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران از راه اندازی نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در آذربایجان غربی خبر داد و اظهار داشت: اقدامات اولیه برای راه اندازی این مجموعه از سال ۸۹ آغاز شد و در حال حاضر با همکاری جهاد دانشگاهی، نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در استان با آمادگی کامل اقدام به نمونه گیری و ذخیره سازی سلولهای بنیادی بندناف نوزادان استان می‌کند.

وی ادامه داد: آذربایجان غربی به دلیل تنوع فرهنگی و قومیتی خاصی که از آن برخوردار است از جذابیت‌های خاص علوم ژنتیکی نیز بهره می‌برد بنابراین ذخیره سازی سلولهای بنیادی شهروندان این استان از اهمیت و ارزش ویژه ای نیز برخوردار است.

رئیس بانک خون بند ناف رویان آذربایجان غربی گفت: تجانس و قرابت ژنتیکی نمونه‌های مختلف سلولهای بنیادی عامل اصلی در موفقیت پیوندهای سلولهای بنیادی است و هر چقدر میزان ذخیره سازی سلولهای بنیادی نیز افزایش پیدا کند احتمال یافتن راه‌های درمانی برای نیازمندان به پیوند سلولهای بنیادی نیز بالاتر می‌رود.

سام اضافه کرد: در پیوند سلولهای بنیادی لازم نیست حتماً نمونه‌های ژنتیکی از تشابه و قرابت ۱۰۰ درصدی برخوردار باشند بلکه با درصد تشابه کمتری نیز امکان پیوند وجود دارد و در عین حال تنوع ژنتیکی موجود در بانک خون بندناف می‌تواند اطمینان خاطر بیشتری برای شهروندان دهنده و گیرنده سلولهای بنیادی در روند درمان ایجاد کند.

ویبا تشریح اهمیت فرهنگ سازی برای خانواده‌ها به‌ویژه زوج‌های جوانی که در آستانه تولد فرزند هستند اظهار داشت: بهتر است افرادی که بزودی صاحب اولاد می‌شوند با حضور در مراکز ذخیره سازی خون بندناف ضمن تشکیل پرونده آزمایشات لازم را به انجام برسانند تا متخصصان این مرکز در زمان وضع حمل در بیمارستان حضور یافته و اقدام به نمونه گیری خون بندناف نوزاد کنند چراکه این ذخیره سازی تأثیر غیرقابل کتمانی در تسهیل درمان نوزدان در آینده دارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۱۰۰۰ نمونه سلول‌ بنیادی بندناف نوزادان آذربایجان غربی ذخیره شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات