250هزار تن گندم در استان مرکزی خرید تضمینی می‌شود ‌/خرید تضمینی ماهانه 900 تن شیر ‌شروع شد

خرید گندم مدیرکل سازمان تعاون روستایی استان مرکزی گفت: طبق آمار اعلام شده از سوی دولت سهمیه خرید تضمینی گندم مازاد کشاورزان استان مرکزی ۳۳۰ هزار تن در نظر گرفته شده ‌که خرید ۲۵۰ هزار تن آن تضمین می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، محمد همتی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سازمان تعاون روستایی استان مرکزی برگزار شد با اشاره به خرید تضمینی گندم اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود که امسال 250 هزار تن از گندم مازاد تولیدی کشاورزان  با قیمت 12 هزار و 705 ریال توسط سازمان تعاون روستایی استان خرید تضمینی شود که این مقدار 75 درصد گندم  مازاد تولیدی استان مرکزی است.

وی افزود: در سال گذشته 165 هزار تن خرید تضمینی گندم و 15 هزار تن خرید جو و 4 هزار و 17 تن خرید حمایتی کشمش داشتیم، همچنین به منظور جلوگیری از مشکلات بازار و کنترل قیمت حدود 27 هزار تن ذرت و 1700 تن میوه که شامل 500 تن سیب و 1200 تن پرتقال بود را خریداری کرده و در سطح استان توزیع کرده‌ایم.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی تصریح کرد: موضوع مهمی که باید با جدیت به آن پرداخت بحث تشکل‌های صنفی است، تشکل پل محکمی بین مردم و دولت است و نیاز است که یک تعامل منطقی میان مردم و دولت برقرار شود و این مردم هستند که باید به طرح مشکلات و ارائه نظرات خود در راستای حل مشکلات موجود بپردازند.

همتی بیان داشت: بنابراین از تشکل‌ها تقاضا می‌شود که وارد میدان شده و نیازها را مطرح کنند تا با یک همکاری همگانی به حل مشکلات بپردازیم ما نیز به‌دنبال شروع کار تشکل‌های مردمی به حمایت، هدایت، نظارت و کنترل می‌پردازیم.

وی ادامه داد: در گذشته خیلی در زمینه فعالیت تعاون‌ها و کارآیی آنها موفق عمل نکردیم چرا که شیوه کار مشکل داشته و به‌شکل دستوری از بالا به پایین بوده است که درکی از مشکلات نبوده و مسلما با این نحوه کارمشکلی حل نمی‌شد.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی عنوان کرد: اما اکنون روند برنامه‌ریزی از پایین به بالا را در دستور کار قرار داده‌ایم که بی‌شک موثر خواهد بود چرا که وقتی مردم مشارکت داشته باشند مشکلات بهتر درک می‌شود و با شناخت مشکل امکان حل آن نیز بیشتر می‌شود.

همتی خاطرنشان کرد: بنابراین تشکل‌ها باید با یک روند صفر تا صدی از تولید تا بازار جهانی  در مسائل مربوط به خودشان نظراتشان را ارائه دهند و این تشکل است که باید پیگیری و مطالبه کند و لازم است که این بحث‌ها با نظم و انضباط تشکلی حرکت کند نه اینکه مقطعی باشند البته دولت و سیاست خارجه نیز باید حمایت کنند.

وی با اشاره به مشکل وجود دلالان و واسطه‌ها گفت: اگر تشکل‌ها وارد عمل نشوند واسطه‌ها وارد عمل شده و با دور زدن تولیدکننده‌ها محصولاتشان را با قیمت کم خریداری کرده و به نفع خود در بازار به‌فروش می‌رسانند و به این شکل است که حاشیه بازار زیاد می‌شود.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی افزود: البته در بعضی مواقع مانند میوه شب عید سازمان وارد عمل شده و دست واسطه و دلال را می‌بندد و با تنظیم و کنترل قیمت و خرید و توزیع میوه مانع سودجویی دلالان می‌شود.

همتی تصریح کرد: حدود 200 تشکل متعدد در استان مرکزی داریم و همچنین تعاون‌هایی مانند تعاون‌های روستایی، تعاون تولید و تعاون کشاورزی، واحدهای اعتباری و تشکل‌های صنفی که مهم‌ترین آنهاست و باید بیشتر به آن پرداخت.

وی بیان داشت: در تعاون روستایی بیشتر اموری مانند خریدها، تامین نهاده‌های تولیدکنندگان انجام می‌شود که تامین نهاده‌ها یکی از سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی است که باید کود و بذر اصلاح شده و دیگر اقلام مورد نیاز تولیدکننده در زمانی که به آن نیاز دارد در اختیارش قرار گیرد تا بازده خوبی داشته باشیم.

خرید تضمینی ماهانه 900 تن شیر در استان مرکزی شروع شد

رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی با اشاره به شروع خرید تضمینی شیر مازاد تولید کننده‌های استان گفت: استان مرکزی امسال در گروه استان‌هایی قرار گرفته که خرید شیر برای آن در نظر گرفته شده که سهم استان خرید ماهانه 900 تن شیر مازاد تولیدکنندگان استان به قیمت 1300 تومان است.

همتی افزود: برنامه‌ریزی شده که این شیر خریداری شده تبدیل به شیر خشک شود و با صادر کردن آن یک تنظیم در بازار ایجاد شده و به قیمت نرم برسیم و قراردادهای لازم با کارخانه‌های مربوطه منعقد شده ‌و قرار است تفاوت آن با 1300 تومان به صورت یارانه به دامداران پرداخت شود.

وی تصریح کرد: این ماه خرید شیر از شهرهای اراک، خنداب، شازند و خمین شروع شده ‌که بیشتر از گاوداران صنعتی خرید انجام می‌شود البته از دامداران سنتی نیز در صورت داشتن شیر با  شرایط لازم خرید انجام می‌شود و باید شیر مورد نظر کیفیت لازم را داشته باشد و از تمامی شرایط مانند پایین بودن بار میکروبی برخوردار باشد.

همتی ادامه داد: البته تولیدکنندگان شیر راغب این طرح نیستند و خیلی استقبال نشده البته بحث خرید تضمینی به این شکل است که ما اعلام می‌کنیم محصول موردنظر را با شرط داشتن شرایط لازم با قیمت تعیین شده می‌خریم و هیچ اجباری وجود ندارد و خرید تنها در صورت تمایل تولیدکننده انجام می‌شود.

یکی از مشکلات عدم شناسنامه‌دار بودن کشاورزان استان است

رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی با اشاره به بی‌هویتی کشاورزان استان گفت: یکی از معضلات ما عدم شناسنامه‌دار بودن کشاورزان است که بسیار مشکل‌ساز شده است و وقتی ما شناختی از کشاورز نداریم نمی‌توانیم به بررسی مشکلات آن بپردازیم.

همتی افزود: بنابراین نیاز است که مردم با مشارکت خود و پیگیری‌های لازم به‌دنبال حل این معضل باشند و بدانند تا زمانی که ما از تمامی شرایط راضی باشیم و هیچگونه اعتراضی نداشته و نظری اعمال نکنیم زمینه‌ای برای حل مشکلات فرآهم نمی‌شود و اصل فعالیت مشارکت است حتی اگر نتیجه خوشایندی نداشته باشد.

وی بیان داشت: باید تفاوتی بین محصولات کشاورزی که از روش‌های نوین استفاده کرده و از نهاده‌ها به‌موقع استفاده می‌کند با کشاورزی که عملکرد ضعیفی ارائه می‌دهد باشد که این در صورتی تحقق می‌یابد که کشاورز دارای شناسنامه بوده و شناخته شده باشد.

به‌منظور ارائه خدمات با قیمت مناسب به مناسبت ماه مبارک رمضان نیز سازمان تعاون روستایی اعلام آمادگی کرده است

رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی با اشاره به تامین اقلام مصرفی مردم در ماه مبارک رمضان گفت: ما اعلام کردیم برای نمایشگاه طرح ضیافت که قرار است در ماه رمضان دایر شود تعدادی از اقلام پرمصرف مانند برنج، روغن، شکر، خرما و پنیر را با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهیم.

همتی عنوان کرد: اگر بتوانیم محیطی را فرآهم کنیم که افراد کم‌درآمد و دهک‌های پایین با مراجعه به آنجا اقلام مصرفی خود را با قیمت مناسب‌تری نسبت به بازار تهییه کنند گام مهمی را برداشته‌ایم و چقدر پسندیده است که این طرح در ماه رمضان اجرایی شود.

سازمان تعاون روستایی استان مرکزی اقدامات زیادی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته است

رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی با اشاره به اقتصاد مقاومتی گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی عملکرد، کیفیت و سلامت غذایی خیلی مهم است، ما در این زمینه تعاونی‌های موفقی که رتب کشوری دارند مانند تعاون تولید هفتادقله و تعاون هامون سبز زرندیه را داریم که با صادرات پسته نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

همتی تصریح کرد: همچنین 5 تشکل  آب‌بر برای حفاظت از آب‌های زیرزمینی داشتیم، علاوه براین به‌دنبال تجمیع اراضی و یکپارچه‌سازی و تامین به‌موقع نهاده‌ها و تولید بذر با کیفیت هستیم، امسال هزار تن کود از اتحادیه مرکزی و 2 هزار و 500 تن از شرکت خدماتی حمایت‌کننده خریداری کرده و به‌منظور حمایت از تولید بین کشاورزان سطح استان توزیع کرده‌ایم، تمام واحدهایی که در جهاد کشاورزی مشکل داشتند لیست شده‌اند تا برای حل مشکلشان پیگیری‌های لازم انجام شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «250هزار تن گندم در استان مرکزی خرید تضمینی می‌شود ‌/خرید تضمینی ماهانه 900 تن شیر ‌شروع شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات