میانگین نمرات امتحان نهایی خردادماه نسبت به سنوات قبل رشد داشت

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علیرضا جدایی عصر دوشنبه با بیان اینکه این موضوع نشان می دهد سوالات طراحی شده در امتحانات‌ نهایی آموزش و پرورش دشوار نبوده است اظهار کرد: این سوالات توسط دبیران مجرب و مورد تأیید آموزش و پرورش و براساس اهداف یادگیری صرفاً از مطالب کتاب های درسی و با در نظر گرفتن حیطه های دانش و فرادانش طراحی و بازبینی می شود.
وی درخصوص ویژگی‌های طراحان سوالات امتحانی افزود: با توجه به تجارب متمادی طراحان و تدریس و آشنایی آنان به شیوه های آن، به صورت تیمی اقدام به طراحی سوالات کرده و تمامی سوالات را از محتوای کتاب‌های درسی انتخاب می‌کنند.
جدایی اضافه کرد: سوالات این دوره از امتحانات نیز هم‌سطح سوالات امتحانی دوره های قبل بوده و از آسان شروع شده و دارای ضرایب مختلف آسان، متوسط و دشوار است.
عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش گفت: همه طراحان سوالات امتحان نهایی برای طراحی سوالات الزاما باید تدریس آن درس را در سال جاری برعهده داشته باشند و با در نظر گرفتن بارم بندی دفتر تالیف، متن کتاب درسی، شیوه نامه طراحی سوالات و موارد قانونی دیگر اقدام به طراحی سوالات کنند.
جدایی با بیان این ‌که در طراحی سوالات امسال نیز همه این موارد لحاظ شد، اظهار کرد: پس از بررسی‌های دقیق به‌ عمل آمده مشخص شد، هیچ سوالی خارج از چارچوب کتاب های درسی طراحی نشده و همچنین در بازدید از حوزه های تصحیح، اکثر دبیران مصحح اوراق امتحانات نهایی نیز از شیوه طراحی سوالات، اظهار رضایت کردند.
وی افزود: با توجه به طراحی سیستم مکانیزه ارزیابی و تجزیه و تحلیل سوالات در این وزارتخانه، تعیین میزان دشواری سئوالات و روایی آن، براساس میزان پاسخ گویی دانش آموزان به سوالات در مرکز سنجش‌ صورت می گیرد و البته نتایج آن به بخش های مختلف آموزش و پرورش هم اطلاع رسانی می شود.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برخی فضاسازی های رسانه ای در خصوص دشواری سوالات امتحانات نهایی سال 95، افزود: میانگین نمرات امتحانات نهایی در خردادماه گذشته 57/11 و در خرداد ماه امسال 7/12 است که رشد 13/1 نمره نسبت به خردادماه 94 نشان می دهد و همین امر به خوبی بیانگر این واقعیت است که سوالات امتحانات نهایی امسال از حیث دشواری تفاوتی با سنوات قبل نداشته است.
جدایی، با ا‌شاره به اینکه آموزش و پرورش همواره از نقدهای علمی و مشفقانه ذینفعان و صاحبنظران عرصه تعلیم و تربیت استقبال می کند، گفت: علی‌ رغم اینکه نتایج امتحانات به خوبی نشان می‌دهد که سوالات امتحانات نهایی از استانداردهای حرفه ای لازم برخوردار بود، به دستور وزیر آموزش و پرورش، تیم کارشناسی مجددا طراحی سوالات را بررسی و نتایج را به اطلاع عموم خواهد رساند.
فراهنگ**1417**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میانگین نمرات امتحان نهایی خردادماه نسبت به سنوات قبل رشد داشت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات