سفره افطاری ملل در مسکو

به گزارش ایرنا، مساجد و مراکز عبادی شهرهای مختلف بویژه مناطق و جمهوری های مسلمان نشین قفقاز شمالی از جمله چچن، اینگوش، داغستان، تاتارستان، باشقیرستان، کاراچایوو چرکسیا و مناطق مرکزی روسیه از جمله مسکو و سن پترزبورگ، میزبان زنان و مردان مسلمان در سفره های افطاری هستند.
بنا بر سنت جوامع اسلامی روسیه قبل از شکل گیری شوروی و احیا شده پس از فروپاشی در سال 1991، مراسم افطار جمعی به عنوان نماد ماه رمضان بین مسلمانان شناخته می شود.
جامعه اسلامی روسیه که بیش از 25 میلیون نفر از جمعیت حدود 147 میلیون نفری این کشور را تشکیل می دهد، مرکب از بخش اصلی اهل سنت و همچنین شمار قابل توجه شیعیان همگرایی دارند که در ماه مبارک رمضان بویژه ادای نماز جماعت و افطار جمعی این وحدت بیشتر نمایان می شود.
اصلی ترین سفره ماه مبارک رمضان با عنوان «افطاری ملل» در خیمه مسجد مسکو به نام یادبود واقع در پارک پیروزی برگزار می شود که هر شب نمایندگان یکی از جوامع کشورهای اسلامی و همچنین اقوام مختلف روسیه به عنوان بارزترین نمونه وحدت اسلامی با حضور پیروان مذاهب مختلف، میزبان افطاری مسلمانان می شوند.
در این مراسم تا حدود 700 نفر هر شب از مناطق دور و نزدیک مسکو برای ادای نماز و همنشینی افطار به مسجد می آیند و نکته جالب این است که با توجه به مجاورت یک کلیسا و کنیسه، شماری از شهروندان روسی نیز میهمان مسلمانان می شوند.
همچنین پس از افطار در مسجد یادبود مسکو، مراسم مختلف مرتبط با ماه رمضان از جمله قرائت و همخوانی قرآن کریم، مولودی خوانی و مسابقه ای دینی برگزار می شود.
همزمان با مراسم مسجد یادبود که بزرگترین سفره افطاری مسکو در آن برپا می شود، در مساجد مختلف پایتخت روسیه از جمله مسجد شیعیان و تاریخی در شب های مختلف ماه مبارک رمضان سفره های افطاری برپا می شود.
اروپام ** 391 **1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفره افطاری ملل در مسکو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات