تعیین حد ترخص شرعی محور مشهد - شاندیز

به گزارش ایرنا، رئیس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد در آیین نصب تابلو حد ترخص و مسافت شرعی محور مشهد - شاندیز اظهار کرد: از سه سال گذشته مطالعات و تحقیقات تعیین حد ترخص و مسافت شرعی مشهد توسط این گروه آغاز شده و تا کنون حد ترخص دو محور مشهد- قوچان و مشهد- نیشابور مشخص شده است.
هادی قاسم‌پور افزود: مطالعات حد ترخص مشهد- شاندیز نیز در سال جاری به پایان رسید و امروز از تابلو آن نصب و رونمایی شد.
وی ادامه داد: همچنین مطالعات محورهای طرقبه و سرخس نیز به پایان رسیده و در روزهای آتی تابلوهای آن نصب می شود.
قاسم پور افزود: برای نصب تابلوهای حد ترخص شرعی و حد مسافت شرعی مشهد از مراجع تقلید، دفتر مقام معظم رهبری، دفتر پاسخگویی به سئوالات شرعی آستان قدس رضوی و دفتر موضوع شناسی احکام فقهی در قم تاییدیه های لازم گرفته شده است.
وی گفت: در این اقدام در هزار و 300 متر از مسیر رفت و هزار و 350 متر از مسیر برگشت در جاده مشهد- شاندیز تابلوی حد ترخص نصب شد.
مسافت شرعی، هشت فرسخ است اما نظر مراجع معظم تقلید در تبدیل آن به کیلومتر، قدری با هم متفاوت است که برخی آنرا حدود 45 کیلومتر و برخی دیگر در حدود 43 کیلومتر و عده‌ای آن را در حدود 40 کیلومتر می دانند.
نقطه آغاز مسافت شرعی و حد ترخص آخرین نقطه شهر یا روستایی است که فرد در آنجا زندگی می کند و قصد خروج از آنجا را دارد.
نقطه پایانی آن هم محل توقف یا ابتدای شهر و روستایی است که فرد قصد مسافرت به آن را دارد و اگر این فاصله، حداقل چهار فرسخ شد(رفت و برگشت آن می شود هشت فرسخ) مسافت شرعی محقق شده است.
اگر روزه داری به قصد رسیدن یا عبور از مسافت شرعی از حد ترخص گذشت حکم روزه از او برداشته شده و روزه‌اش باطل می شود.
7505/5132

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعیین حد ترخص شرعی محور مشهد - شاندیز» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات