سمینار دمکراسی از دیدگاه امام خمینی (ره) و سوکارنو در اندونزی برگزار شد

به گزارش ایرنا، در این سمینار که در دانشگاه 'رادن فتح' این شهر اندونزی برگزار شد حدود 300 تن از دانشجویان اندونزیایی شرکت کردند تا دیدگاه های دکتر 'محمد شیرازی' رییس این دانشگاه اسلامی، 'مفتاح رحمت' رییس موسسه مطهری باندونگ، 'بختیار اِفندی' و 'امین سوییتنو' معاونان دانشگاه و 'امیر رحیمی' سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در جاکارتا را در مورد دمکراسی از دیدگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و بنیانگذار جمهوری اندونزی بشنوند.
جمعی از اساتید و دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه های شهر پامبانگ در این سمینار که روز گذشته برگزار شد شرکت داشتند.
سمینار 'آزادی در نگاه امام خمینی (ره) و سوکارنو' نیز هفته گذشته به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام راحل در دانشگاه 'شریف هدایت الله' شهر جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد.
رییس دانشگاه اسلامی 'رادن فتح' شهر 'پامبانگ' اندونزی در سمینار 'دمکراسی از دیدگاه امام خمینی (ره) و سوکارنو'، گفت: موضوع دمکراسی در کشورهای اسلامی که جمهوری اندونزی با شخصیت بزرگ آن یعنی سوکارنو و جمهوری اسلامی ایران با دیدگاه بنیانگذار آن یعنی امام خمینی (ره)، مورد بحث قرار دارد امر بسیار مهمی برای همه کشورهاست.
وی گفت: ترکیب تجربه های مثبت و با ارزش این دو کشور بزرگ می تواند راه حل مشکلات را در این موضوع ارائه دهد.
'مفتاح رحمت' رییس موسسه مطهری باندونگ و مدرس دانشگاه، دیگر سخنران این مراسم بود که ابتدا کلام امام خمینی (ره) را در کتاب ولایت فقیه که اشاره به سوکارنو دارد نقل کرد که نوشته است '... رییس جمهورِ سابق اندونزی، سوکارنو در زندان دارای این افکار بوده و نقشه ها کشیده و طرح ها داده که بعدا به اجرا در آمده است.'
وی مطالب خود را پیرامون وجه تشابه امام خمینی (ره) و سوکارنو ارائه محبوبیت در قلوب ملت ها به ویژه برای ملت خود و ایفای نقشِ رهبری بزرگ جهت ایجاد دمکراسی واقعی را از وجوه تشابه دانست.
مفتاح رحمت افزود: برای امام خمینی (ره) سن، محدودیتی درراه تلاش و مبارزه جهت تحقق آرمان ها ایجاد نمی کند و حضرت امام در 79 سالگی توانست ملت ایران را در انقلاب اسلامی به پیروزی برساند و ایران را به دمکراسی ترین کشور تبدیل کند.
به گفته وی، این وضعیت تاکنون ادامه پیدا کرده است و این در حالی است که پارلمان عربستان اخیرا شاهد حضور نماینده زن شده است.

رییس موسسه مطهری باندونگ در ادامه گفت: تلاش و مبارزه امام خمینی (ره) با سرنگونی حکومت شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی پایان نیافت، چرا که امام راحل با مشکلات جدید و سنگینی برای ملت خود مواجه شد. تحریم ها، فشارها و تحمیل جنگ با عراق از جمله سختی هایی بود که امام راحل و ملت ایران با آن روبرو شدند.
وی در ادامه گفت: امام خمینی (ره) خادمِ ملت بود و چیزی جز خیر این ملت را نمی خواست. رفتار و اخلاق امام، نشانگر وجود رهبری متدین و اسوه بود. ساده زیستی حضرت امام در مدت زندگی، تا آخر عمر زبانزد همه بود.
این مدرس دانشگاه اندونزی یکی دیگر از تشابهات امام راحل و سوکارنو را رد کردن دمکراسی غربی و نظام لیبرالیسم، کاپیتالیسم و استبدادی دانست و گفت: امام خمینی (ره) آمریکا را که نماد همه ساختارهای ضد بشری است، شیطان بزرگ دانست و باور داشت که دمکراسی همانِ صدای مردم است و این مردم هستند که باید در ساخت کشور خود مشارکت داشته باشند.
وی تصریح کرد: دیگر تشابه این دو شخصیت تاریخ ساز، داشتن چهرهِ انقلابیِ جهانی است. امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود این که زعامتِ حکومت در دستش بود، ولی سرنوشت ملت را به خود ملت واگذار کرد تا سرنوشت خود را از طریق همه پرسی به دستان خود رقم بزنند و مردم قریب به اتفاق حدود 97 درصد آرای خود را به جمهوری اسلامی دادند.
وی در پایان سخنان خود به انتخابات اشاره کرد و گفت: تمام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم با رعایت قواعد اسلامی برگزار شده و می شود و این به جز دمکراسی واقعی اسلامی چیز دیگری را نشان نمی دهد.
پروفسور 'بختیار إفندی' استاد تمام وقت دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی دانشگاه 'شریف هدایت الله' جاکارتا نیز در این سمینار یک روزه گفت: اندونزی سومین کشور دمکرات جهان پس از هند و آمریکا است. اشتباه است که دین اسلام مخالف دمکراسی تصور شود؛ چرا که اصول اسلام با دمکراسی منافات ندارد، اما دمکراسی در اسلام مانند دمکراسی در آمریکا نیست.
وی ادامه داد: برخی از اصوِل دمکراسی مانند تعاون و همکاری، عدالت و مشورت با اسلام تطابق دارد. هدف از کشورداری رسیدن به آرمان های مشترک است و یا به عبارت دیگر تحقق جامعه مدنی است که در آن ایجاد ساختاری اجتماعی با رفاه و امنیت و عدالت در انتظار مردم است.
این استاد دانشگاه اندونزی گفت: دمکراسی از دیدگاه سوکارنو، دمکراسی غیر لیبرالی بود. مشکلات اساسی اندونزی در ساختار یا نظام و رهبری است و دمکراسی به تنهایی برای حل مشکلات، کافی نیست.
سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در جاکارتا نیز در این سمینار با اشاره به برخی تفاوت های جوامع مختلف در مورد دمکراسی، گفت: امام خمینی (ره) قبل از وبعد از انقلاب در مورد واژه 'دمکراسی' و 'دمکراسی اسلام' و نظایر آن سخن گفته بود و بر برگزاری انتخابات چه در خصوص استقرار نظام جمهوری اسلامی و چه در مورد قانون اساسی، ریاست جمهوری و ... تاکید داشتند.
وی گفت: پایبندی رو به تزاید نظری و عملی به قانون اساسی، راهکارها و ساختارهای دمکراتیک آن که نخستین بار در تاریخ ایران به آزادی ها، مشارکت، برابری و قانونگرایی احترام می گذاشت، با عنایت به رهبری دینی جامعه به ویژه توسط شخص امام خمینی (ره) مطرح شد.
وی با اشاره به اینکه در فرهنگ سیاسی، مجموعه افکار، نظریه ها و ارزش های محرک و خط مشی و رفتار سیاسی حاکم یا موجود در جامعه را اندیشه سیاسی نامیده اند، گفت: اندیشه سیاسی امام مجموعه مفاهیم سیاسی نظام مندی است که حکومت و دولت جمهوری اسلامی تعریف عملی آن است.
رایزن فرهنگی ایران دیدگاه های اندیشمندان اسلامی را در مورد دمکراسی تشریح کرد و گفت: امام خمینی (ره) هم از دمکراسی برداشت مثبتی داشتند و هم آن را به رسمیت شناختند و جوامع غربی معاصر را نه به واسطه التزام به آن که به واسطه عدم تقید و تمسک به دمکراسی صوری و عوام فریبی متهم می کنند.
رحیمی گفت: کاربرد واژه دمکراسی توسط امام خمینی(ره) آگاهانه و با شناخت دقیق مفهوم و کارکرد نظری و عملی آن همراه بوده است. امام خمینی (ره) برداشت مثبتی از دمکراسی داشته و به رغم اینکه واژه را با همان گستره و وسعت امروزین آن و با مفاهیمی مطلوب و مقبول پذیرفته است، در عین حال بر این باور بوده است که دمکراسی واقعی کاستی هایی دارد که اسلام مکمل آن را در خود دارد.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سمینار دمکراسی از دیدگاه امام خمینی (ره) و سوکارنو در اندونزی برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات