شور انقلابی و اقتداربخشی به نظام اسلامی‌

مراسم وداع با پیکر دو شهید مدافع حرم-معراج شهدا «شور انقلابی مثل یک شعله‌ای است که بلند می‌شود، ممکن است این شعله فرو بنشیند؛ اما آن هیزمهای محکمی که با این شعله توانسته است آتش بگیرد و خود را به سمت مشتعل شدن و برافروخته شدن و گداخته شدن پیش ببرد، تأثیرشان از آن شعله بیشتر است.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) فرموده اند: «شور انقلابی مثل یک شعله‌ای است که بلند می‌شود، ممکن است این شعله فرو بنشیند؛ اما آن هیزمهای محکمی که با این شعله توانسته است آتش بگیرد و خود را به سمت مشتعل شدن و برافروخته شدن و گداخته شدن پیش ببرد، تأثیرشان از آن شعله بیشتر است.»

نظام سلطه و استکبار جهانی پس از سال‌ها توطئه و به‌کاربردن انواع حربه‌ها علیه نظام مقدس اسلامی نه تنها نتوانسته به اهداف شوم خود برسد بلکه انقلاب اسلامی به‌دلیل برخورداری از ظرفیت‌های بسیاربالای خود، کلیه تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده است به‌طوری‌که مقامات کشورهای متخاصم اظهار می‌کنند، روزبه‌روز بر قدرت و اقتدار ایران در عرصه‌های مختلف در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی افزوده می‌شود. اما دشمن قسم‌خورده دست از توطئه برنداشته و سعی می‌کند به‌وسیله نفوذ در بدنه نیروهای انقلاب به‌لحاظ فکری، اندیشه‌ای و باوری، مردم و به‌ویژه مسؤولان را در مسیری قرار دهد که دیگر روحیه انقلابی نداشته، در رفتار و موضع‌گیری براساس خواست دشمن عمل کنند. با عنایت به سالگرد رحلت معمار کبیر انقلاب لازم است مروری مجدد بر مبانی، اصول و اندیشه‌های حضرت امام داشته باشیم. از سویی دیگر در ماه‌های اخیر و در دیدارهایی که رهبر معظم انقلاب با مردم و مسؤولان نظام داشته‌اند، معظم‌له تأکید ویژه‌ای بر لزوم صیانت از شور انقلابی، حفظ روحیه انقلابی، انقلابی عمل کردن و انقلابی‌گری داشته‌اند. **

*   الگوی رفتاری و مکتب امام‌

الگوی امام خمینی(ره) و عملکرد و رهنمودهای ایشان با توجه به اخلاصی که داشت، همواره برای ما درس و عبرت است. به‌خصوص در شرایط کنونی که برخی از همراهان امام خمینی به آرمان‌های ایشان پشت کرده و راه ذلت و سازش و وابستگی را در پیش گرفته‌اند. مکتب سیاسی امام خمینی مبتنی بر اصولی است که امام خمینی در طول دوران مبارزاتی خویش از نخستین اثر خویش در سال 1323 در کتاب کشف الاسرار تا آخرین مکاتبات خویش در سال 1368 آن‌ها را ارائه نموده است. از منظر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) مکتب امام یک بسته کاملی است که از اسلام گرفته شده است و همه مؤلفه‌ها را در کنار هم دارد و غفلت از برخی از ابعاد و عدم توجه به همه ابعاد آن، انحراف به‌وجود خواهد آورد.

*   شاخصه‌های انقلابی بودن و انقلابی زیستن‌

شاخصه‌های انقلابی بودن و انقلابی زیستن را می‌توان در مورد زیر بیان نمود، اگرچه موارد دیگری نیز می توان به آن اضافه کرد:

1. التزام به اسلام ناب: انقلابی بودن متصل به اسلام است و یک انسان انقلابی باید به مکتب اسلام، پیامبر(ص) و مکتب امام، اعتقاد عملی و واقعی داشته باشد. بر این اساس می‌توان گفت یک انقلابی، یک مسلمان واقعی است.

2. مرزبندی پررنگ در برابر دشمن: یک انقلابی واقعی، استکبارستیز، سلطه‌ستیز و در یک کلمه آمریکاستیز است.

3. بصیرت دینی و سیاسی: یک انقلابی لزوماً باید بصیرت دینی و سیاسی داشته باشد و از آگاهی‌های غفلت‌زدا و معرفت نافذ برخوردار باشد. انسان انقلابی، قدرت تحلیل درست حوادث و رخدادها را دارد و دشمن‌شناس است و می‌تواند معادله دوستی و دشمنی را تفکیک کند.

4. تقوای فردی و جمعی: یک فرد انقلابی، حدود الهی را رعایت می‌کند و از فساد، اعم از اخلاقی، اقتصادی، سیاسی و... پرهیز می‌کند. هم‌چنین تقوای جمعی دارد و در حوزه‌های امر به معروف و نهی از منکر و مرجح دانستن مصالح اجتماعی به مصالح فردی و پرهیز از دشمن، به‌صورت فعالانه عمل می‌کند.

5. پایبندی به مکتب امام و شناخت درست اصول و شاخص‌های مکتب: یک انقلابی در انقلاب اسلامی نمی‌تواند انقلابی باشد اما به اصول و مبانی مکتب امام پایبند نباشد.

6. ولایتمداری و تبعیت خردمندانه از ولی فقیه: طبق این اصل، همواره باید برای تحقق منویات ولی فقیه به‌عنوان نایب امام عصر(عج)، تلاش و مجاهدت کرد.

7. پاسداری مؤمنانه و غیورانه از اصل ولایت فقیه: این اصل، بزرگ‌ترین یادگار امام(ره) است و یک انقلابی باید خود را همواره پاسدار و حافظ این یادگار بزرگ امام بداند و با ایمان و غیرت در حفاظت و حراست از اصل ولایت فقیه بکوشد، زیرا امام فرمودند اگر چنین کنید، مملکت شما آسیبی نخواهد دید.

8. مردم‌گرایی و اعتقاد واقعی به نظر و رای مردم: باید به جمهوریت و اسلامیت نظام اعتقاد داشت و جمهوری اسلامی را یک حقیقت واحد دانست. نباید این دو اصل را از یکدیگر تفکیک کرد و این همان مردم‌سالاری دینی است که مقام معظم رهبری نیز از آن یاد کرده‌اند.

9. عدالتخواهی و مبارزه با ظلم و فساد: یک انقلابی باید عدالتخواه و ظلم‌ستیز باشد و با انواع و اقسام فساد مبارزه کند.

10. دفاع از محرومان و مستضعفان در تمامی نقاط عالم: یک انقلابی باید مدافع مستضعفان و محرومان چه در داخل کشور و چه در سایر نقاط جهان باشد. امروز مردم سوریه، عراق، لبنان، یمن و بحرین زیر بار ظلم هستند و یک انقلابی نمی‌تواند نسبت به این ظلم بی‌تفاوت باشد. انقلابی باید طرفدار و دادرس مستضعفان باشد و برای کمک به مظلومان تلاش و مجاهدت کند.

اصول مکتب سیاسی امام خمینی را می‌توان با مراجعه به آثار مکتوب و شفاهی ایشان تدوین نمود. مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به‌عنوان تداوم‌بخش نهضت امام(ره) روشن‌کننده ابعاد اصلی و اساسی مکتب امام(ره) بارها به تبیین و مشخص نمودن این ابعاد پرداخته است.

*   شیوه‌های رفتاری امام(ره)

1- دشمن‌شناسی و قاطعیت امام‌

امام خمینی روحیه‌ای بسیجی و دشمن‌ستیز داشت. او هرگز به مذاکره با شاه و دشمنان اسلام اعتقاد نداشت و اگر ‌چنین اعتقادی داشت، هرگز پیروز نمی‌شد و عزت خود را هم از دست می‌داد. خود می‌فرمود: خمینی را اگر دار بزنند تفاهم نخواهد کرد. آن‌روزی که آمریکا از ما تعریف کند باید عزا گرفت، آن روز که کارتر و ریگان (رؤسای جمهور آمریکا) از ما تعریف کنند، معلوم می‌شود که در ما اشکالی پیدا شده است.

قاطعیت امام قاطعیت جدش امیرالمؤمنین را تداعی می‌کرد.

2- نفی رابطه و سازش با شیطان بزرگ و نظام سلطه‌

ستیز آشتی‌ناپذیر امام با آمریکا نیز ریشه در رویکرد وی نسبت به جهان هستی و انسان دارد. وقتی‌که امام از آمریکا به‌عنوان شیطان بزرگ یاد می‌کند، این نامگذاری یادآوری دو نکته ظریف است: 1. عنوان شیطان سرچشمه تمام ناپاکی‌ها و رذیلت‌ها در جهان هستی است. 2. شیطان دشمن آشتی‌ناپذیر خدا و انسان است و مقابله شیطان با انسان تا روز قیامت ادامه دارد. در حقیقت حضرت امام با این نامگذاری بر وجه آشتی‌ناپذیری خود با آمریکا تأکید می‌کند و آن‌را سازش‌ناپذیری بین اسلام و کفر می‌داند.

3- پشتیبان و حامی مقاومت و نهضت‌های آزادیبخش‌

از نظر امام، نهضت‌هایی رهایی‌بخش هستند که برای رهایی از چنگال ظالمان و کشورهای استکباری و نظامهای وابسته و ظالم مبارزه می‌کنند و دراین میان اصل، مبارزه با ظلم است، هرجا که صورت گیرد. «برای من مکان مطرح نیست، آنچه مطرح است مبارزه بر ضد ظلم است، هرجا بهتر این مبارزه صورت گیرد، آنجا خواهم بود.»

«ما از تمام نهضت‌های آزادی‌بخش در سراسر جهان که در راه خدا و حق و حقیقت و آزادی مبارزه می‌کنند، پشتیبانی می‌کنیم.»

4- استراتژی صدور انقلاب‌

استراتژی صدور انقلاب یکی از موضوعات مورد توجه در سیاست خارجی امام است که به‌معنای صادر کردن تجربه‌های انقلاب اسلامی به سایر کشورهای جهان است. از دیدگاه امام خمینی، منظور از صدور انقلاب، همان گسترش اسلام است. در این‌باره امام می‌فرمایند: «این‌که می‌گوییم باید انقلاب ما به همه‌جا صادر شود، این معنی غلط را از او برداشت نکنند که ما می‌خواهیم کشورگشایی کنیم... معنی صدور انقلاب ما این است که همه ملت‌ها بیدار بشوند و همه دولت‌ها بیدار بشوند و خودشان را از این گرفتاری که دارند نجات بدهند.»

5- خودکفایی و خوداتکایی در تحریم و محاصره‌

حضرت امام خمینی(ره) بر استقلال اقتصادی به‌عنوان یک ضرورت تأکید کرده‌اند؛ تا آنجا که ایشان دستیابی به استقلال اقتصادی حتی با تحمل هزینه‌ی اجتماعی محاصره‌ی اقتصادی را سودمند می‌دانند و می‌فرمایند: «این محاصره‌ی اقتصادی را که خیلی از آن می‌ترسند، من یک هدیه‌ای می‌دانم برای کشور خودمان، برای این‌که محاصره‌ی اقتصادی معنایش این است که مایحتاج ما را به ما نمی‌دهند. وقتی که مایحتاج را به ما ندادند، خودمان می‌رویم دنبالش.»

6- تزریق روح اعتماد به نفس و خوداتکائی‌

یک مظهر دیگر عقلانیت امام، تزریق روح اعتماد به نفس و خوداتکائی در ملت بود. پیشرفتهای ما در زمینه‌ی علمی، در زمینه‌ی صنعتی، در انواع و اقسام عرصه‌های زندگی، معلول همین اعتماد به نفس است.

7-ساده زیستی

امام خودش از این آفت به‌کلی برکنار ماند و مسؤولین کشور را هم بارها توصیه می‌کرد که به کاخ‌نشینی و به اشرافیگری تمایل پیدا نکنند، سرگرم مال‌اندوزی نشوند، با مردم ارتباط نزدیک داشته باشند.

8- تبیین اسلام ناب محمّدی و اسلام آمریکایی‌

این دو اصطلاح نیز از ابتکارات امام است تا پرده ابهام و تزویر را از چهره مدعیان حکومتِ اسلامی، چه در گذشته و چه در حال حاضر، کنار بزند. اجمالاً اسلام ناب محمّدی، اسلام خالص است که به هیچ‌چیز و هیچ‌کس جز خدا تعهّدی ندارد، اسلامی که در برخی از کشورهای اسلامی داعیه آن‌ را دارند در برابر خواست حکّام نادان و فاسد و بالاتر از آن در برابر ابرقدرتی که از آن حاکم پشتیبانی می‌کند متعهّد است، اسلام آمریکایی است. شاخصه‌های این اسلام عبارتند از: اسلام تشریفاتی، اسلام بی‌تفاوت در مقابل ظلم، اسلام بی‌تفاوت در مقابل دست‌اندازی به حقوق مظلومان، اسلام سرمایه‌داری و...

9- درس ایستادگی در برابر مشکلات‌

وجود مشکلات در راه مبارزه با مستکبران دلیل بر ترک این رویه‌ی اسلامی نخواهد بود. روشن است که چنین مبارزه‌ای با دشواری‌های بسیاری همراه است و ملت ایران نشان داده است که به‌دنبال حفظ اصول اسلام و انقلاب است. مردم ایران ثابت کرده‌اند که تحمل گرسنگی و تشنگی را دارند، ولی تحمل شکست انقلاب و ضربه به اصول آن‌را هرگز نخواهند داشت.

10- تعصب و غیرت دینی امام‌

سرتاسر زندگی امام خمینی جلوه‌گاه حساسیتهای دینی است. غیرت دینی آن‌بزرگوار در میان همه خصال از برجستگی خاصی برخوردار بود. آن‌جا که امری از امور دین به خطر می‌افتاد و یا دورنمای بدعتی را احساس می‌کرد، به خروش می‌آمد و برای جلوگیری از آن قد برمی‌افراشت. سخن می‌گفت، می‌نوشت، فریاد می‌کشید و مسلمانان را به یاری می‌طلبید. این حساسیت برخاسته از عمق آگاهی و عشق به دین و ارزشهای دینی او بود. به برخی از این موارد اشاره می‌شود:

حضرت امام(ره) در اولین گام تقابل با نظام ظالمه در سال 1341 در برابر لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی ایستاد.

در برابر تمام حرکت‌ها و برنامه‌های ضددینی و اسلامی رژیم منحوس پهلوی ایستاد و در این‌راه بهترین فرزند و یارانش را فدای اسلام نمود و خود زندان، تبعید و مرارت‌ها دید ولی از پای نایستاد.

در جلسه‌ای امام و عده‌ای از روحانیت حضور داشتند. امام نزدیک سماور نشسته بود. شخصی سخنی را بر زبان راند که مشعر به توهین به مقام ائمه(ع) بود. امام چنان برآشفت که سماور را برداشت و به طرف گوینده پرتاب کرد.

حساسیت امام در زمان ما نسبت به دفاع از مقام شامخ ائمه محتاج بیان نیست. موضع‌گیری امام در برابر توهین به فاطمه زهرا(ع) بر همگان روشن است. در دهه شصت در ایران سریالی ژاپنی پخش می‌شد به نام سالهای دور از خانه که شخصیت اصلی این داستان زنی بود به‌ نام اوشین که در سنین پیری، خاطرات زندگی سختش از زمان کودکی تا بزرگسالی را تعریف می‌کرد.

هشتم بهمن‌ماه 1367 رادیو در سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (متقارن با تولد حضرت امام) در برنامه‌ای زنده از مخاطبینش سؤال کرد الگوی شما به‌عنوان زن ایرانی کیست؟ علی‌رغم نام بردن اکثر پاسخ‌دهندگان از فاطمه به‌عنوان الگو، یکی از مخاطبین از اوشین به‌عنوان الگویش نام برد و در پاسخ به گوینده که پرسیده بود چرا فاطمه الگوی شما نیست گفت: «حضرت زهرا مال 1400 سال پیش است. ما یک الگوی امروزی می‌خواهیم.» امام خمینی روز پس از پخش این مصاحبه در نامه‌ای به ‌سرپرست وقت صدا و سیما اظهار داشت:

با کمال تأسف و تأثر روز گذشته (روز شنبه 8 بهمن) از صدای جمهوری اسلامی مطلبی در مورد الگوی زن پخش شد، بلاشک فرد توهین‌کننده محکوم به اعدام است. اگر بار دیگر از این‌گونه قضایا تکرار گردد، موجب تنبیه و توبیخ و مجازات شدید و جدی مسؤولین بالای صدا و سیما خواهد شد.

امام در جریان سلمان رشدی تا مرز رو در‌ رویی با استکبار غرب پیش رفتند و در ضمن فتوای تاریخی خود، از همه مسلمانان غیور دعوت به قیام علیه این توطئه استکباری نمودند.

حضرت امام(ره) تا آخرین لحظات عمر شریفشان از اصول و آرمان‌های اسلام ناب دفاع کردند و لحظه‌ای در برابر فشارهای دشمنان کوتاه نیامدند چراکه معتقد بودند نصرت الهی حتماً یار و یاورشان خواهد بود. امیدواریم مردم انقلابی و به‌ویژه مسؤولان کشور راه و روش حضرت امام را همانند اوایل پیروزی انقلاب سرلوحه تصمیمات و رفتارهای خود قرار دهند تا بدین‌وسیله سعادت دنیا و آخرت را برای خود و رشد و بالندگی را برای کشور عزیزمان ایران رقم بزنند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شور انقلابی و اقتداربخشی به نظام اسلامی‌» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات