تأثیر متقابل جهاد کبیر و جهاد اکبر!

ابوالقاسم علیزاده اکنون با توجه به تهدیدات توأمان سخت و نرم جبهه دشمن و با عنایت بر تأثیر متقابل جهاد کبیر و جهاد اکبر، شایسته است در دو حوزه درون و برون، مراقب شیاطین جن و انس بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، متن یادداشت حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده با عنوان «تأثیر متقابل جهاد کبیر و جهاد اکبر!» به شرح ذیل است:

«فلاتطع الکافرین و جاهدهم به جهاداً کبیراً»(فرقان/ 52)

در ادبیات سیاسی فرهنگی امروز که به تناسب شرایط و اقتضائات زمان جریان دارد، از منظر مؤمنان راستین، مفهوم جهاد را به سه بخش اساسی می‌توان تقسیم کرد:

1. جهاد به‌معنای عام که هرگونه تلاش و کوشش همراه با صبر و شکیبایی در راه خدا را شامل می‌شود. در این قِسم، فرقی ندارد که شرایط آفند باشد یا پدافند، جنگ باشد یا صلح، چه آن‌که وظیفه دینی و انقلابی اقتضا می‌کند در هر شرایطی، انسان مؤمن از ایستایی و انفعال و واپس‌گرایی و راکد بودن، شدیداً پرهیز نموده و با نگاه به جلو در حال حرکت به سمت قله‌های رشد و پیشرفت با روحیه انقلابی و جهادی به پیش برود. برای مؤمن واقعی ایستایی و توقف، آفتی است مزمن که منشأ شکست‌ها و آسیب‌های فراوانی خواهد بود، چنان‌که در حدیث نبوی (ص) هشدار داده شده است که نباید حال انسان مؤمن، امروزش نسبت به دیروز مساوی باشد مغبون خواهد بود و اگر نسبت به دیروزش عقب نشسته باشد، البته ملعون می‌باشد! آیه کریمه «ان الانسان لفی خسر» نیز ناظر بر همین معناست.

2. جهاد کبیر که طبق صریح کلام وحی، مجاهدت و مقابله با جبهه کفر است. نه تنها نباید از کفار اطاعت نمود و فریب باغهای سرخ و سفید خیالی و وعده‌های دروغین آنان را خورد، بلکه همواره باید در مقابل توطئه‌ها و فتنه‌های آنان هوشمندانه، مقابله، مجاهدت و مبارزه نمود.

در شرایط امروز جهان، مصداق روشن جبهه کفر، جبهه استکبار، به سرکردگی آمریکای جهانخوار است. جبهه‌ای که به قصد سلطه بر جهان، آخرین دست و پاها را می‌زند. البته به فضل الهی در عرصه‌های مختلف ناکام مانده است و نشانه‌های اضمحلال و فروپاشی آن ظاهر گردیده است.

این جبهه را قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در دو قطب شرق و غرب، به ضمیمه اسرائیل می‌شناختیم که امام خمینی (ره) در بیانی می‌فرمایند: «ما در صدد خشکانیدن ریشه‌های فاسد صهیونیزم، سرمایه‌داری و کمونیزم در جهان هستیم. ما تصمیم گرفته‌ایم، به لطف و عنایت خداوند بزرگ، نظام‌هایی را که بر این سه پایه استوار گردیده‌اند نابود کنیم و نظام اسلامی رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) را در جهان ترویج نماییم و دیر یا زود، ملت‌های در بند، شاهد آن خواهند بود.»

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و شکسته شدن هیمنه نظام‌های الحادی و کمونیستی، گوئیا این مرد الهی، آرایش دیگری را در جبهه استکبار، با ضلعهای جایگزینی همچون حکام آل‌سعود و وهابیت تکفیری آن‌هم با راهبرد جدید می‌دیدند که فرمودند: «ما با تمام وجود از گسترش باج‌خواهی و مصونیت کارگزاران آمریکایی، حتی اگر با مبارزه قهرآمیز هم شده باشد، جلوگیری می‌کنیم، ان‌شاءالله ما نخواهیم گذاشت از کعبه و حج، این منبر بزرگی که بر بلندای بام انسانیت باید صدای مظلومان را به همه عالم منعکس سازد و آوای توحید را طنین اندازد، صدای سازش با آمریکا و شوروی، کفر و شرک را طنین اندازد و از خدا می‌خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبه مسلمین، که از کلیساهای جهان نیز، ناقوس مرگ بر آمریکا و شوروی را به صدا درآوریم.»(29/4/1367)

و این شد که در گذر زمان با به میدان آمدن برخی کشورهای اروپایی، به‌ویژه روباه پیر انگلیس، بر ضلع‌های شوم جبهه استکبار افزوده شد و سه ضلع آمریکا و انگلیس و صهیونیزم پایه‌های اصلی جبهه استکبار را تشکیل دادند.

بنابراین با رصدی دقیق می‌توان در حال حاضر جبهه استکبار را در 4 ضلع آمریکا، انگلیس، اسرائیل و رژیم آل‌سعود تعریف کرد که هرچند با آرایش دشمنان تشیع و ایران اسلامی، ضلع پنجمی را نیز می‌تواند اضافه نمود و آن فرزند نامشروع سرخطهای اصلی جبهه استکبار یعنی داعش و جریان تکفیری است که البته قرار نبود از تحت کنترل خارج و وبال جان خود پرورش‌دهندگان این سگهای هار بشود.

3. جهاد اکبر؛ برگرفته از فرمایش رسول خدا (ص) طبق آنچه امام خمینی (ره) در کتاب شریف «اربعین حدیث» به‌عنوان حدیث اول آورده‌اند؛ «عن ابی عبدالله (ع) ان النبی (ص) بعث سریة فلما رجعوا قال: مرحباً به قوم قضوا الجهاد الأصغر و بقی علیهم الجهاد الأکبر، قیل: یا رسول الله و ما الجهاد الأکبر؟ قال: جهاد النفس.»

امام خمینی (ره) در کتاب شریف «شرح چهل حدیثشان»، به جهت اهمیت موضوع، این حدیث را اولین حدیث قرار داده‌اند و برای درک بهتر آن همگان را به اربعین حدیث امام (ره) ارجاع می‌دهیم، اما آنچه اکنون از منویات و فرمایشات دقیق امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در هر سه حوزه جهاد با طرح کلیدواژه‌هایی همچون: مدیریت جهادی، اقتصاد مقاومتی، روحیه انقلابی‌گری، جهاد کبیر، فرهنگ اسلامی، نفوذ دشمن، تهاجم و شبیخون و ناتوی فرهنگی، سبک زندگی ایرانی اسلامی، مؤلفه‌های پیشرفت و...  و با عنایت بر شرایط حاکم بر جهان و منطقه و جهان اسلام و نیز داخل کشور می‌توان فهمید، واقعیتی است که خبر از هم‌پوشانی هر سه حوزه جهاد را دارد. به‌ویژه در اوضاع فتنه‌گون و پیچیده امروز که از طرفی حرکتهای مرموز موازی به نام حقوق بشر، ابتدایی‌ترین حقوق ملتهایی همچون یمن، بحرین، نیجریه، فلسطین، سوریه و... نادیده گرفته می‌شود و به نام اسلام و خلافت اسلامی، گرگ‌صفتانه به جان مسلمانان مظلوم اعم از شیعه و سنی افتاده و از ماهیت استکباری و الحادی تکفیر و داعش و تروریزم به حرکتی مجاهدانه اسلامی یاد می‌گردد و از طرفی میراث امام، شهیدان، آرمان‌ها و ارزشهای انقلاب اسلامی در بازار بلبشوی سیاست‌زدگی و سیاست‌بازی، به ثمن بخس حراج می‌شود تا بدانجا که فرقه خودساخته استکباری بهائیت به‌عنوان آئین و مذهب به بهانه حقوق بشر ادعایی دشمنان اسلام، مورد حمایت قرار می‌گیرد.

از جهت دیگر استفاده عوامل داخلی و خارجی استکبار از همه ابزار جنگ سخت و نرم به‌ویژه ماهواره‌ها و اینترنت و فضای مجازی، گویای این حقیقت است که مرزهای پهناور جهاد کبیر و جهاد اکبر برداشته شده است و جنگ سخت و نرم (تهدید نظامی، امنیتی و تهدید فرهنگی، معنوی و اعتقادی) شانه به شانه هم پیش می‌رود تا شاید جبهه نیمه جان و مأیوس شده استکبار در آخرین ترفندهای خویش بتواند از هدر رفتن تیرهای زهرآگینش جلوگیری نماید؛ استکباری که هرگونه توطئه و تهدیدی را در برابر بیداری اسلامی و جریان عاشورائی انقلاب اسلامی به میدان آورد و به فضل الهی در همه عرصه‌ها ناکام و عقیم ماند تا جایی‌که در جریان نبرد دیپلماسی و مذاکرات سخت و پیچیده هسته‌ای نیز راه به جایی نبرد و در هدف شوم ایجاد تغییر در حاکمیت سیاسی ایران و در نهایت به بن‌بست کشاندن جمهوری اسلامی و ایجاد زمینه فروپاشی انقلاب، حتی در اوضاع پسابرجام و تأثیرگذاری در شاکله مجلسین خبرگان و مجلس شورای اسلامی، بی‌نصیب ماند، اکنون در واپسین نفسها و رمقهایش، با بسیج تمام ظرفیتهای داخلی و منطقه‌ای و بین‌المللی، همزمان با فشارهای امنیتی و نظامی (تشدید جنگهای نیابتی و تقویت تروریزم) و دامن زدن به اختلافات منطقه‌ای که جدیدترین آن، سماجت‌ها و بی‌مسئولیتی حاکمان سعودی در تعطیلی حج و محرومیت حجاج ایرانی در سال جاری است و نیز گستراندن دامنه تحریمها از حوزه هسته‌ای به دیگر حوزه‌ها، ترویج مظاهر فرهنگ غربی به‌ویژه ترویج فساد جنسی، بی‌غیرتی و بی‌حیایی و ... در تلاش است تا به یک هدف دست یابد و آن اندلسی کردن فضای فرهنگی و اجتماعی داخل ایران است؛ لذا در این اوضاعِ وانفسا، علی‌رغم امیدهای فراوان و درک پیروزی‌ها و موفقیتهای معجزه‌آسا در عرصه‌های مختلف که نشان از الطاف و عنایات و امدادهای غیبی حضرت حق دارد، بر همگان لازم است تا هماهنگ با آمادگی‌های اطلاعاتی و امنیتی و نظامی که قدرت و اقتدار بی‌بدیل ایران اسلامی را به رخ جهانیان، به‌ویژه سران جبهه استکبار می‌کشاند تا جایی‌که امام خامنه‌ای به حق فرمودند: «استکبار از ایستادگی و جهاد کبیر ملت ایران عصبانی است.» در پاسداشت از ارزشهای معنوی و انقلابی نیز باید مقاومت و مجاهدت کنند. از جهتی وظیفه همه است که با رصد توطئه‌ها و گلوگاه‌های نفوذ دشمن در عرصه‌های گوناگون، هوشمندانه ایستادگی کنیم و از جهتی نیز با تقویت بنیه اقتصاد مقاومتی و فرهنگ اسلامی، در مقام روشنگری و تبیین وظایف انقلابی، دینی و ملی، عناصر و مؤلفه‌های قدرت را تقویت نماییم که از جمله آنها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1. ایمان و تقوی

2. بصیرت و هوشمندی سیاسی

3. عزت و اقتدار ملی

4. روحیه جهادی و انقلابی

5. اتحاد و انسجام ملی

مناسب است با استفاده از فرصتهای طلایی همچون چهاردهم خرداد، سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و آغاز رهبری امام خامنه‌ای (مدظله) و تبیین تطابق منظومه فکری هر دو بزرگوار و نیز ماه مبارک رمضان، بهار معنویت و موسم واکسینه شدن به‌لحاظ اعتقادی و ایمانی، به ابعاد مختلفِ این عوامل، پرداخته شود.

اکنون با توجه به تهدیدات توأمان سخت و نرم جبهه دشمن و با عنایت بر تأثیر متقابل جهاد کبیر و جهاد اکبر، شایسته است در دو حوزه درون و برون، مراقب شیاطین جن و انس بود، چه آن‌که با تسخیر دلها و شعله‌ور شدن آتش شهوات در درون، زمینه برای سلطه شیاطین بیرونی نیز فراهم‌تر می‌گردد؛ بنابراین شرایط امروز جهان، هم‌زمانی و هم‌پوشانی جهاد کبیر و جهاد اکبر را برای همه ما اقتضا می‌کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تأثیر متقابل جهاد کبیر و جهاد اکبر!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات