شناسایی ظرفیت دریا لازمه موفقیت در اقتصاد مقاومتی است

به گزارش ایرنا، پرویز باورصاد روز دوشنبه در حاشیه نخستین همایش هواشناسی دریایی و بزرگداشت روز جهانی اقیانوس ها در جمع خبرنگاران افزود: در این راستا مرکز ملی اقیانوس شناسی اقدام های خوبی را شروع کرده که امید است از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی حمایت لازم از ان صورت گیرد.
وی در اهممت اقیانوس و دریا شناسی بیان کرد: اهمیت این مهم تا جایی است که برای رفتن به فضا نیز باید اقیانوس و دریا بخوبی شناسایی شوند.
باورصاد گفت: اقیانوس ها و دریاها به عنوان اجزای اصلی کره زمین از ویژگی های متفاوتی برخوردارند که تاکنون شاید 93 تا 94 درصد انها شناخته شده است.
باورصاد افزود: با این حال امید است نخستین کشتی کاوش دریایی در خلیج فارس و بویژه بوشهر فعالیت خود را آغاز کند.
وی یادآور شد: آمریکای لاتین هم اکنون از 300 فروند کشتی کاوشگر در سطح دریاها استفاده می کند و این نشان از اهمیت و شناخت کامل آنها نسبت به شناخت ظرفیت های دریایی است.
باورصاد بیان داشت: دو مساله محیط زیست و دریا هیچگونه مرزی ندارند و کشورها در این دو حوزه نیاز دارند که هماهنگ با یکدگیر عمل کنند.
رئیس دانشکده علوم دریایی دانشگاه خلیج فارس بیان داشت: در سطح کشور هم اکنون 17 دستگاه در ارتباط با فعالیت های دریایی هستند که به منظور انسجام بیشتر باید بطور منسجم به فعالیت های خود در این حوزه بپردازند.
باورصاد گفت: در شرایط کنونی تنها 150 هزار نفر از ایران در سطح دریا فعالیت دارند که باید این میزان به 10 درصد میزان جمعیت اشتغال کشور برسد.
وی تاکید کرد: در کشور نیاز مبرم به تدوین و تصویب سند سیاست دریایی و اقیانوسی احساس می شود.
باورصاد گفت: در کشورهای بزرگ دنیا نزدیک به 100 سال است که در بخش فعالیت های دریایی بر اساس یک سند مدون حرکت می کنند.
وی در ارتباط با ظرفیت دریایی استان بوشهر نیز گفت: خور لشکری و سلطانی از ظرفیت های بسیار مناسب برای ورزش های آبی است که باید مورد استفاده قرار گیرند.
7212/1656

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شناسایی ظرفیت دریا لازمه موفقیت در اقتصاد مقاومتی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات