خرج دولت افزایش ودرآمد آن کاهش یافته است/تغییر شاخص‌های درآمدزایی

به گزارش خبرنگار مهر، محمد‌حسین صادقی ظهر دوشنبه در «همایش اقتصاد دانش‌بنیان و نقش دانشگاهیان» با بیان اینکه بسیاری از دانشگاهیان و صنعتگران از وجود صندوق نوآوری و شکوفایی بی‌اطلاع هستند، گفت: باید خدمات صندوق معرفی و برای شناساندن آن تلاش شود.

صادقی با بیان اینکه رکود همچنان در کشور حاکم است و میزان درآمد‌های دولت از ۱۵۴ میلیارد دلار در سال ۹۰  به ۳۰ میلیارد دلار در سال ۹۴ کاهش یافته است، گفت: متاسفانه خرج دولت افزایش و درآمد آن کاهش یافته است.

مشاور عالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با اشاره به کاهش قیمت نفت و متضرر شدن ایران به معضل اشتغال و بیکاری جوانان اشاره کرد و با بیان اینکه فارغ‌التحصیلان بیکار سه برابر بیکاران فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند، گفت: باید به فکر ایجاد اشتغال پایدار بود.

صادقی خام فروشی محصولات تولیدی در استان ها را یک معضل جدی برشمرد و با بیان اینکه یکی از معضلات موجود نداشتن دانش فنی در تولید کالای نهایی از مواد خام است، گفت: فناوری پیش‌نیاز تولید رقابتی است.

تسلط بر فناوری روز لازمه تولید رقابتی است

مشاور عالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور تولید رقابتی را لازمه تسخیر بازار‌ها برشمرد و با بیان اینکه تسلط بر فناوری روز لازمه تولید رقابتی است، افزود:  تبه ایران در شاخص نوآوری ۱۰۳ از میان ۱۸۹ کشور است.

وی با تاکید براینکه می توان با فرآوری محصولات زمینه اشتغال عده ای را فراهم کرد، گفت: فضای کسب و کار در کشور نامساعد است و ایران در زمینه کسب و کار رتبه ۱۱۸ را در بین ۱۸۹ کشور دارد.

مشاور عالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با تاکید بر برنامه ریزی پیرامون جلوگیری از قاچاق کالا و تلاش بر ارتقا کیفیت تولیدات داخلی، عنوان کرد: تا زمان که فضای کسب و کار بهبود نیابد سرمایه، ‌مغز و فناوری به این حوزه ورود پیدا نخواهد کرد.

وی واردات بی‌رویه را عامل ورشکستگی تولید داخلی دانست و با بیان اینکه ایران از دارابودن تکنولوژی روز در تولید کالا محروم است، گفت: در مناطق ویژه اقتصادی به جای صادرات فقط واردات صورت می گیرد که این موضوع باعث افزایش بیکاری در کشور شده است.

صادقی اولویت دولت یازدهم را توسعه اقتصادی برشمرد و با بیان اینکه اگر با هم جدال کنیم از پیشرفت عقب می‌مانیم، افزود: باید با استفاده از مزیت‌های منطقه‌ای و نیروی انسانی تولید محصول و کالای نهایی را مد نظر قرار دهیم.

باید از اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش‌بنیان پیش رفت

وی با بیان اینکه باید از اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش‌بنیان پیش رفت چراکه متأسفانه هنوز در اقتصاد کشاورزی و صنعتی پیرو شیوه های سنتی هستیم، گفت: شاخص‌های درآمدزایی تغییر کرده است.

مشاور عالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور همچنین با اشاره به اینکه در ۱۰ سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان برای پایان‌نامه‌های دکتری هزینه شده و در تولید دانش نظری و علمی پیشرفت خوب بوده است،   گفت: باید نگرش و نگاه به اقتصاد دانش‌بنیان تغییر کند.

صادقی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید به دانشگاه‌های نسل سوم تبدیل شده و به سمت تولید فناوری بروند و همچون کشور‌های پیشرفته، دانشگاه واقعی شوند، گفت: پژوهش‌ها نیز باید با نوآوری به حل مشکلات جامعه ختم شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تجاری‌سازی یافته‌ها بروند و باید فارغ‌التحصیلان مهارت و کارآیی لازم را داشته باشند، گفت: بازه حمایتی صندوق از شرکت‌های دانش‌بنیان از لحظه پایان پژوهش‌ها و شروع به تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی است.

مشاور عالی رئیس هیئت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور عملکرد استان همدان در ایجاد شرکت‌ها و جذب اعتبارات را ضعیف دانست و افزود: در دو سال فعالیت صندوق شرکت‌های دانش‌بنیان، استان همدان ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار دریافت کرده‌است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خرج دولت افزایش ودرآمد آن کاهش یافته است/تغییر شاخص‌های درآمدزایی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات