ورود فاضلاب به رودخانه دز و آتش سوزی جنگل؛ مهمترین چالشهای دزفول

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد قلی نژاد ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت فرارسیدن هفته محیط زيست در محل اداره محیط زیست برگزار شده بود، اظهار کرد: امسال روز جهانی محیط زیست با بحران های محیط زیستی کشور ما تداخل یافته است. بحران هایی مثل ريزگردها که تمام نیمه غربی کشور را درگیر کرده و محدود به خوزستان نیست چرا که برخی روزها این ریز گرد به تهران نیز می رسد.

وی خشک شدن تالاب ها، کمبود آب شیرین و نبود آب به ویژه در استان های کویری و فلات مرکزی ایران، انتقال سرشاخه های آب بین استان ها و آلودگی های هوا به ویژه در کلان شهرها را از جمله بحران های محیط زیستی کشور برشمرد و افزود: در خوزستان نيز شهرستان اهواز با توجه به توسعه صنعتی اش با آلودگی هوای بیشتری مواجه شده است.

رئیس اداره محیط زیست دزفول تصریح کرد: استان خوزستان بیشترین تاثیر منفی را از آلودگی هوا دارد، مثل خشک شدن تالاب ها که از عوامل این ریزگردها هستند. کمبود حق آبه تالاب هور العظیم نیز که ناشی از توسعه آن است از دیگر مشکلات محیط زیستی استان است هر چند که سیل اخیر موجب تزریق آب به این تالاب شده اما کافی نیست.

قلی نژاد با بیان اینکه در شهرستان دزفول نیز با یک سری چالش های زیست محیطی مواجه هستیم که در صورت عدم مدیریت درست در آینده نزدیک تبدیل به بحران می شوند، آلودگی هوای ناشی از سوزاندن بقایای کشت ها در مزارع ذرت و گندم را از جمله این چالش ها برشمرد و گفت: شمال خوزستان به دلیل برخورداری از مزارع کشاورزی بسیار زیاد آمار آتش سوزی زمین های کشاورزی اش نیز به نسبت جنوب استان بیشتر است. ضمن اینکه دزفول در تمام مواقعی که ريزگردها وارد خوزستان می شوند بااین معضل مواجه است و از آن مستثنا نیست.

آتش سوزی جنگل ها مهمترین چالش محیط طبیعی 

وی آتش سوزی در جنگل های زاگرس و دز را مهمترین چالش محیط طبیعی دزفول برشمرد و افزود: در بسیاری از روزها با آنش گرفتن این جنگل ها مواجه هستیم که خسارت های زیادی را به محیط طبیعی و حیات وحش دزفول و شمال خوزستان وارد می کنند که نیازمند توجه و برنامه ریزی اصولی درجهت پیشگیری است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول مهمترین چالش شهرستان دزفول در حوزه محیط زیست انسانی را نیز ورود فاضلاب ها به رودخانه دز دانست و عنوان کرد: در حال حاضر فاضلاب شهر چمگلک به طور مستقیم و خام وارد بالادست رودخانه می شود. فاضلاب کوی زیباشهر هنوز فاقد سیستم تصفويه خانه است و وارد رودخانه می شود. هنوز بخش زیادی از فاضلاب شهری دزفول از منطقه گاومیش آباد وارد رودخانه دز می شود ضمن اینکه شبکه تصفیه خانه فاضلاب شهری دزفول با گذشت مدت ها هنوز با تمام ظرفیت خود کار نمی کند که این امر نشان دهنده ورود فاضلاب های شهرستان به زهکش های کشاورزی و رودخانه است.

سیاه منصور نقطه بحرانی 

قلی نژاد به بحران آلودگی ناشی از فاضلاب در منطقه گاومیش آباد شرقی دزفول اشاره کرد و افزود: بوی نامطبوع این فاضلاب موجب اعتراض ساکنان شده ضمن اینکه از آنجایی که فاضلاب منطقه شرق دزفول به زهکش سیاه منصور وارد می شود این امر به یک بحران آلودگی برای ساکنان منطقه سیاه منصور تبدیل شده است و فاضلابی که به صورت خام وارد رودخانه فصلی سیاه منصور می شود نیز باعث آلودگی رودخانه و ضرر رساندن به کشاورزان آن منطقه شده است.

وی شهر سیاه منصور دزفول را یک منطقه کاملا بحرانی عنوان کرد و دلیل این موضوع را ورود فاضلاب شهری، فاضلاب صنعتی کارخانه خمیرمایه و فاضلاب زندان به زهکش و مناطق مسکونی سیاه منصور برشمرد.

وضعیت مناسب در بحث پسماندها

قلی نژاد در ادامه وضعیت دزفول را در بحث پسماندها ایده آل عنوان کرد و گفت: آلودگی هوای ناشی از محل دفن زباله های شهرداری یک گله مندی بزرگ از سوی شهروندان و به عنوان یکی دیگر از آلودگی های زیست محیطی دزفول مطرح است اما در دوماه اخیر اقدامات خوبی ازسوی شهرداری در منطقه ماهور برنجی که محل دفن زباله مرکزی دزفول است انجام شده و آلودگی به طور چشمگیری دراین منطقه کاهش یافته اما کافی نیست و باید بتوانیم این آلودگی هوا در منطقه ماهور برنجی که محل دفن زباله های شهری است را به حداقل برسانیم.

وی همچنین با بیان اینکه دزفول در بخش طبیعت و محیط زیست طبیعی شاخص ترین شهرستان خوزستان محسوب می شود، عنوان کرد: دزفول از نظر برخورداری از مناطق تحت حفاظت مثل پارک ملی دز، منطقه حفاظت شده دز، منطقه شکار ممنوع هفت تنان در سردشت و منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب در بخش شهيون رتبه اول استان را دارد.

قلی نژاد همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا پروژه پالایشگاه و پتروشیمی دزفول مجوزهای ارزیابی زیست محیطی خود را دریافت کرده اند یا خیر، گفت: ما تمام مراحل قانونی و نکات مهم زیست محیطی را به متولیان این پروژه ها شرح داده ایم و تاکنون مطالعات ارزیابی زیست محیطی  پالایشگاه و پتروشيمي برای اظهار نظر به اداره محیط زیست دزفول واصل نشده است.

با احداث ویلا در باغات مخالفیم

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول همچنین در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی در دزفول اظهار کرد: اگر هر واحدی که بخواهد در زمین های کشاورزی و باغات دزفول ایجاد شود ضابطه های زیست محیطی را رعایت نکرده باشد و احساس کنیم که استقرار آن تبعات منفی خواهد داشت بشدت با آن مخالفت می کنیم. از سویی زمین های کشاورزی و باغات دزفول از آنجایی که هم اشتغال و توسعه پایدار شهری ما محسوب می شوند و هم تولید کننده بخش زیادی از محصول غذایی کشور هستند ما عمدتا یکی از مخالفین تغییر کاربری ها در باغات و احداث ویلا و امثال اینها در شهرستان هستیم.

قلی نژاد پیشنهاد داد: بهتر است به جای تفکیک و قطعه بندی  اراضی باغ ها که موجب کاهش میزان کشت ها می شود در تپه ماهورهای شهيون و مناطقی که تولید نداریم با ایجاد باغ شهر ها کشت مرکبات را توسعه دهیم و محدوده هایی را که اکنون به ویلا و کوچه باغ تبدیل کرده ایم را محدود کنیم چرا که برای موضوعات پسماند و فاضلاب این باغ شهرها می توانیم خیلی خوب چاره اندیشی کنیم درحالی که یکی از دلايل آلودگی زهکش های شهرستان این ويلاسازی در باغات است ضمن اینکه عمده دلیل افزایش پسماندها نیز ناشی از توسعه باغ ها و ویلاهای شهرستان است که بدون اخذ مجوز احداث شده اند.

وی گفت: تنها در صورتی موافق هستیم که تغییر کاربری اراضی در جهت ایجاد صنایع وابسته کشاورزی مثل  تولید، بسته بندی و فرآورده های غذایی باشد هر چند تاکید کلی ما این است که اراضی کشاورزی شهرستان هرگز تغییر کاربری نیابند.

ریشه یابی ورود جیرجیرک ها 

رئیس  اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص هجوم جیرجیرک ها به خوزستان و دزفول عنوان کرد: جیرجیرک ها در شاخه بندپایان و رده حشرات قرار دارند که طبق شنیده ها به دلیل افزایش دمای کشورهای همسایه به جنوب ایران مهاجرت کرده اند و وجود آنها در این فصل طبیعی است.

قلی نژاد افزود: با توجه به اینکه جیرجیرک سم ماندگاری دارد و ممکن است عوارض ناشی از سم سلامت خانواده را تهدید کند به هیچ عنوان استفاده از سم برای از بین بردن این نوع حشره توصیه نمی شود.

خسارت ۷ میلیارد تومانی سیل 

رئیس اداره محیط زیست دزفول در ادامه، تغذیه سفره های آب زیرزمینی منطقه، پر آبی تالاب های منطقه که زیستگاه پرندگان و آبزیان هستند، تامین حق آبه جنگل های پایین دست رودخانه دز در محدوده زاویه ها را از جمله فواید سیلاب فروردین ماه در این شهرستان برشمرد و افزود: تخریب ۸۰ درصد از سایت گوزن زرد ایرانی، تلف شدن یک راس گوزن، تلف شدن شمارزیادی از آبزیان ناشی از تخلیه رسوبات درجريان سیل، جابه جایی تعدادي گونه های جانوری از زيستگاهي به زیستگاه دیگر نیز ازجمله خسارت های وقوع سیلاب دردزفول بود که به طور کلی خسارت ریالی این سیلاب در بخش محیط زیست شهرستان دزفول بیش از هفتاد میلیارد ریال بود.

قلی نژاد اضافه کرد: هرچند اکنون سایت گوزن زرد ایرانی را تعدادی از گوزن ها به حالت قبل خود برگشته و بازسازی شده اما ما هنوز در حال استاندارد سازی این سایت ارزشمند هستیم.

دستگیری ۱۱۰ متخلف در سال گذشته

وی از دستگیری ۱۱۰ نفر متخلف محیط زیستی و زنده گیری و رهاسازی ۱۰۴ گونه جانوری در طبیعت دزفول در سال ۹۴ خبرداد و گفت: در سال ۹۴ خوشبختانه در حوزه تخریب و تصرف اراضی جنگلی مشکل خاصی نداشتیم ضمن اینکه توانستیم کار خلعيت چند هکتار اراضی جنگلی را نیز پیگیری و به نتیجه برسانیم.

قلی نژاد اظهار کرد: تدوین برنامه ملی حفاظت از گونه در خطر انقراض لاک پشت فراتي به عنوان یک برنامه ملی از سال گذشته در دستور کار ما قرار گرفته که جلسات این طرح در سازمان محیط زیست کشور برگزار شده و اکنون استان درحال تدوین این برنامه پیشنهادی است، ضمن اینکه چون بیشترین زیست گاه این گونه جانوری شمال خوزستان است بنابراین دزفول به عنوان دبیرخانه استاني این برنامه ملی تعیین شده است.

وی یادآور شد: تدوین برنامه ملی حفاظت از گونه نادر سمندر امپراتور نیز آغاز شده و خوزستان و لرستان در حال تدوین این برنامه پیشنهادی برای سازمان محیط زیست هستند که امیدوار هستیم در سال جاری حفاظت ازاین گونه های در خطر انقراض طبق برنامه ملی و با حمایت بودجه ای سازمان عملی شود.

کاهش درآمد های سالیانه محیط زیست دزفول 

قلی نژاد همچنین بابیان اینکه محیط زیست یک مقوله فراسازماني و مربوط به همه مردم است، عنوان کرد: با وجود اینکه محیط زیست دزفول همواره از نظر گستردگی و تنوع زیستگاه ها شهرستان شاخص استان بوده اما همیشه در بودجه های تملک دارایی، سرمایه ای و سایر بودجه های دولتی از حداقل بودجه برخوردار بوده که به هیچ عنوان این اعتبارات اندک پاسخگوی پروژه های زیست محیطی فراوان ما نبوده اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با انتقاد از نگاه های حداقلی به بودجه محیط زیست خواستار مطالبه گری رسانه های شهرستان و بررسی جایگاه و میزان بودجه های دریافتی این اداره در استان از سوی رسانه ها شد. 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ورود فاضلاب به رودخانه دز و آتش سوزی جنگل؛ مهمترین چالشهای دزفول» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات