شهردار اصفهان: حفظ میراث فرهنگی ناملموس نیازمند حمایت جدی مردم است

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، مهدی جمالی نژاد در جلسه بررسی نتایج نشست شبکه همکاری بین شهری حفاظت از میراث فرهنگی اظهار کرد: ما قصد داریم از داشته‌ها و میراث نیاکانمان حفظ و آنها را به نسل‌های آینده منتقل کنیم.
وی افزود: در دوره گذار فعلی ممکن است بسیاری از داشته‌های ما رو به فراموشی برود لذا نیاز است تا این داشته‌ها را حفظ و بعنوان یک دغدغه به آنها نگاه کنیم.
وی ادامه داد: شهرداری اصفهان رئیس سازمان میراث ناملموس شناخته می‌شود و مجموعه میراث فرهنگی نیز بخش‌هایی را در این زمینه فعال کرده و کارهای خوبی نیز در آن انجام شده است اما این کارها تکمیل نمی‌شود مگراینکه حمایت‌ مردمی در این زمینه وجود داشته باشد.
در این جلسه مقرر شد «بنیاد پاسداران میراث ناملموس اصفهان» برای پیگیری و اقدامات بعدی مسئولان فعال در حوزه میراث ناملموس تاسیس شود و ابوالفضل قربانی عضو شورای شهر اصفهان نیز بعنوان مدیرعامل این بنیاد انتخاب شد.
قربانی در این جلسه گفت: برای حفظ میراث ناملموس هنوز اقدام جدی انجام نشده است.
وی افزود: برای اینکه بتوانیم در این راستا، حداقل در اصفهان کارهای خوبی انجام دهیم به این نتیجه رسیدیم که با تشکیل NGO (سمن‌ها) و کمک مردم در این حوزه وارد شویم و نقش اصفهان را پررنگتر از گذشته ادامه دهیم.
وی با بیان اینکه در این جلسه اهداف، نام و ساختار مربوطه به تصویب رسید، تاکید کرد: هم اکنون مراحل ثبت این نام در حال انجام است و امیدواریم تا یکماه آینده این مراحل به پایان برسد.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: ما از تمام دانش و تجربیات استفاده می‌کنیم تا مردم برای پاسداشت میراث ناملموس خود که هویت تک‌ تک ما در آن نهفته است، پاسداری و آن را به نسل ‌های آینده منتقل کنند.
به گزارش ایرنا،در این جلسه دستاوردهای نشست شبکه همکاری بین شهری حفاظت از میراث فرهنگی (ICCN) بعنوان مهمترین رخداد فرهنگی سال 93 اصفهان بررسی شد.
آی.سی.سی.ان (ICCN) یا «شبکه همکاری بین شهری برای محافظت از میراث فرهنگی ناملموس» تنها سازمان بین‌المللی حکومت‌های محلی و نهادهای فرهنگی است که هدف آن حفظ میراث فرهنگی ناملموس جهان است و دبیرخانه این سازمان بین‌المللی نیز هم‌اکنون در اصفهان قرار دارد.
استان اصفهان مهر سال 93 میزبان جشنواره بین المللی میراث فرهنگی ناملموس ( ای سی سی ان) بود.
میراث معنوی ناملموس بخشی از دستاورد مادی و معنوی بشری است که تمدن و هویت غیرفیزیکی همچون آداب و رسوم، قوانین رسمی و میراث معنوی و فرهنگ را شامل می‌شود.
این میراث سینه به سینه به ارث رسیده و شامل ارزش‌های اجتماعی، آداب و رسوم و بیان هنری، زبان و گویش، بازی‌های بومی و محلی، سنت‌ها، مهارت‌ها و دانش صنایع دستی می‌شود.
6027/2093

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهردار اصفهان: حفظ میراث فرهنگی ناملموس نیازمند حمایت جدی مردم است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات