همدردی صربستانی ها با پناهجویان و آوارگان جنگی

به گزارش ایرنا، کمیساریای پناهندگان و آوارگان جنگی در صربستان با انتشار بیانیه ای نتایج نظرسنجی در مورد رفتار شهروندان صربستانی با پناهجویان و آوارگان را اعلام کرد که نشان می دهد مردم صربستان از اینکه آوارگان جنگی در کشورشان بسر می برند، ناراحت نیستند.
این نظر سنجی که از طرف آژانس 'Ninamedia' در گفت و گو با یک هزار و چهار شهروند صربستانی انجام شده بیانگر این است که ساکنین این کشور از فعالیت دولت درباره مشکلات و معضلات آوارگان جنگی حمایت می کنند.
بنا به نتایج این نظر سنجی که در سال جاری میلادی انجام شده، 77.9 درصد شهروندان صربستانی اطلاعات کاملی از آوارگان جنگی دارند و می دانند که از کدام کشور آمده اند و برای چه منظوری در اینجا اقامت دارند. این درصد نسبت به سال 2012 که 54.1 درصد و در سال 2015 که 69.5 درصد بوده افزایش چشمگیری داشته است.
براساس یافته های این نظر سنجی، 73.2 درصد از سئوال شوندگان دلیل خروج آوارگان و پناهجویان را از کشورشان؛ جنگ، نا امنی و ترس از آزار و اذیت می دانند.
همچنین 67 درصد از افرادی که با آنها گفت و گو بعمل آمده دلایلی که مهاجرین مجبور به ترک خانه هایشان شده اند را توجیه پذیر می دانند و تعداد کمی از مردم بر این باورند که می بایستی کشورشان را ترک نمی کردند.
ینا به یافته های افکار عمومی مردم، 52 درصد از افرادی که در نظر سنجی شرکت کردند هیچ شکوه ای به اقامت مهاجرین در صربستان ندارند و 59 درصد مردم با ایجاد مرکزی برای اقامت پناهجویان در مناطق محل سکونت خود مخالفتی ندارند و 54 درصد از سیاست دولت در رابطه با آوارگان و مهاجرین حمایت می کنند.
تعداد متقاضیان پناهندگی به صربستان از سال 2008 تا سال کنون افزایش یافته و شمار افرادی که تا کنون از این کشور درخواست پناهندگی کرده اند بنا به آمار دفتر سازمان حفاظت از آورگان و جنگ زدگان در بلگراد تا سپتامبر سال 2015 میلادی 8 هزار و 700 نفر گزارش شده است.
در حال حاضر در صربستان چندین مرکز برای اسکان پناهندگان در شهرهای مختلف این کشور وجود دارد.
آوارگان جنگی از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان پس از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه که موجب مسدود شدن راه های رسیدن به اتحادیه اروپا از طریق منطقه بالکان شده است، اکنون تلاش دارند که از آبهای مدیترانه وارد ایتالیا شوند.
برخی هم تلاش دارند که از طریق بلغارستان و یا آلبانی خود را به کشورهای شمالی اتحادیه اروپا برسانند که با مشکلات زیادی رو به رو می شوند.
مجارستان، اولین کشوری به شمار می رود که راه های ارتباطی آوارگان جنگی را به مقصد شمال اتحادیه اروپا در مرز با صربستان و سپس با کرواسی بست،ولی با این وجود هنوز با ورود مهاجرین غیر قانونی مواجه است.
وزارت کشور صربستان نیز که کنترل در مرزهای خود را افزایش داده است اخیرا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ماموران پلیس این کشور از قاچاق 44 مهاجر در شهر مرزی سوبوتیتسا در نزدیکی مجارستان جلوگیری کردند.
در حال حاضر غیر از یونان حدود 500 تن از آوارگان و پناهجویان در صربستان بسر می برند و در انتطار روشن شدن سرنوشت خود هستند و دولت بلگراد با اردوگاه هایی در نقاط مختلف امکانات لازم را از قبیل پوشاک و بهداشت و مواد غذایی در اختیار آنها قرار می دهد.
تصمیم به بستن مرزهای کشورهای حوزه بالکان به روی آوارگان پس از نشست اتحادیه اروپا و ترکیه در بروکسل برای یافتن راه حلی به منظور پایان دادن به بحران مهاجران اتخاذ شده است.
به موجب توافق هایی که صورت گرفته، ترکیه از ادامه حرکت پناهجویان به سمت کشورهای اتحادیه اروپا جلوگیری و همچنین پناهجویان سوری و سایر مهاجران را از جزایر یونانی می پذیرد و در قبال آن، کشورهای اتحادیه اروپا، تعدادی از آوارگان جنگی سوریه را به صورت مستقیم از ترکیه خواهند پذیرفت.
اروپام**436**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همدردی صربستانی ها با پناهجویان و آوارگان جنگی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات