افزایش میانگین نمرات امتحانات نهایی خرداد امسال نسبت به سال گذشته

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا جدایی با اشاره به طراحی سوالات امتحانات نهایی در آموزش و پرورش، اظهار كرد: سوالات امتحانات نهایی توسط دبیران مجرب و موردتأیید آموزش و پرورش براساس اهداف یادگیری صرفاً از مطالب كتاب های درسی و بادرنظرگرفتن حیطه های دانش و فرادانش طراحی و بازبینی می شود.

رئیس مركزاطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش درخصوص ویژگی‌های طراحان سوالات امتحانی تصریح كرد:طراحان سوالات از بین دبیران مجرب مدارس انتخاب می‌شوند و با توجه به تجارب متمادی تدریس و آشنایی به شیوه های آن، به صورت تیمی اقدام به طراحی سوالات كرده وتمامی سوالات را ازمحتوای كتاب‌های درسی انتخاب می‌كنند.

جدایی اضافه كرد: سوالات این دوره از امتحانات نیز هم‌سطح سوالات امتحانی دوره های قبل بوده و ازآسان شروع شده و دارای ضرایب دشواری مختلف آسان، متوسط و دشواراست.

عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همه طراحان سوالات امتحان نهایی، نیروهای رسمی و مجرب آموزش وپرورش هستند وبرای طراحی سوالات الزاما باید تدریس آن درس را درسال جاری برعهده داشته باشند و با درنظرگرفتن بارم بندی دفترتالیف، متن كتاب درسی، شیوه نامه طراحی سوالات وموارد قانونی دیگراقدام به طراحی سوالات کنند.

جدایی بابیان این‌كه درطراحی سوالات امسال نیز همه این موارد لحاظ شده است، خاطرنشان كرد: پس ازبررسی‌های دقیق به‌عمل آمده مشخص شد، هیچ سوالی خارج ازچارچوب كتاب های درسی طراحی نشده است و همچنین در بازدید ازحوزه های تصحیح، اكثر دبیران مصحح اوراق امتحانات نهایی نیز از شیوه طراحی سوالات، اظهار رضایت كرده‌اند.

وی افزود: باتوجه به طراحی سیستم مكانیزه ارزیابی و تجزیه و تحلیل سوالات دراین وزارتخانه، تعیین میزان دشواری سئوالات و روایی آن، براساس میزان پاسخ گویی دانش آموزان به سوالات در مركز سنجش‌صورت می گیرد و البته نتایج آن به بخش های مختلف آموزش و پرورش هم اطلاع رسانی می شود.

رئیس مركزاطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به برخی فضاسازی های رسانه ای در خصوی دشواری سوالات امتحانات نهایی در سال ۹۵، خاطرنشان كرد: میانگین نمرات امتحانات نهایی در خرداد ماه سال گذشته ۱۱/۵۷ و در خرداد ماه امسال  ۱۲/۷است كه رشد ۱/۱۳نمره نسبت به خردادماه ۹۴ نشان می دهد و همین امر به خوبی بیانگر این واقعیت است كه سوالات امتحانات نهایی امسال از حیث دشواری تفاوتی با سنوات قبل نداشته است.

جدایی با بیان‌این‌كه آموزش و پرورش همواره از نقدهای علمی و مشفقانه ذینفعان و صاحبنظران عرصه تعلیم و تربیت استقبال می کند، گفت: علی‌رغم این‌كه نتایج امتحانات به خوبی نشان می‌دهد كه سوالات امتحانات نهایی از استانداردهای حرفه ای لازم برخوردار بوده است، به دستور وزیر آموزش و پرورش، تیم كارشناسی مجددا طراحی سوالات را بررسی و نتایج را به اطلاع عموم خواهد رساند.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش میانگین نمرات امتحانات نهایی خرداد امسال نسبت به سال گذشته» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات