نیمی از مساجد شفت غیر فعال هستند/لزوم توجه ویژه مسئولان

به گزارش خبرنگار مهر، فرماندار شفت در سی و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان که عصر دوشنبه در دفتر امام جمعه این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: فلسفه وجودی و اساسی این ماه چهار عمل از اعمال علم اخلاق اسلامی است.

یونس محمودی مراقبه، مرابطه، معاطبه و محاسبه را چهار عمل علم اخلاق اسلامی عنوان کرد و افزود: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای همه به ویژه مسئولان بوده تا این چهار عمل را پیاده کنند.

وی در ادامه به برنامه های ماه مبارک رمضان دستگاه های اجرایی شهرستان شفت اشاره و تصریح کرد: سرکشی مسئولان از مناطق محروم و برگزاری نماز جماعت در مساجدی که روحانی نداشته کاری فرهنگی و ارزشی بسیار خوبی است.

محمودی یکی اولویت های کاری شورای فرهنگ عمومی را شناسایی آسیب های اجتماعی شهرستان شفت دانست و گفت: باتوجه به تشکیل شورای فرهنگی اجتماعی شهرستان با مسئولیت اداره بهزیستی آسیب ها و ناهنجاری های شناسایی شده توسط این شورا می تواند به عنوان دستور کار شورای اجتماعی قرار بگیرد.

فرماندار شفت ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی می تواند به عنوان محفلی برای پالایش انواع آسیب های اجتماعی شفت عمل کرده و همه دستگاه های اجرایی نیز باید در این خصوص با این شورا همکاری کنند.

سرکشی به مساجد نیاز به اعتبار ندارد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شفت نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه محوریت این جلسه ماه مبارک رمضان و حفظ حرمت این ماه است، اظهار کرد: ماه رمضان بهترین فرصت در جهت ترویج مسائل و آموزه های دینی و قرآنی است.

سید امیر مصباح با اشاره به بیانات امام خمینی (ره) در خصوص ماه مبارک رمضان، گفت: ایشان می فرمایند قبل از ورود به ماه رمضان توبه و از کردار و رفتار ناشایست خود استغفار کرده و به آداب اولیه روزه عمل و علاوه اینکه خود را از خوردن و آشامیدن محروم کرده چشم ، گوش و زبان خود را نیز در این ماه از معاصی دور نگه دارید.

وی با اشاره به اجرای طرح سپاس و کوتاهی برخی از دستگاه ها به دلیل کمبود اعتبارات، گفت: خوشبختانه سرکشی و بازدید از مساجد به ویژه در ماه مبارک رمضان به اعتبار نیاز نداشته و همه دستگاه های اجرای باید این مهم را در اولویت فعالیت های خود در ماه رمضان قرار و حداقل در طول این ماه به یک مسجد سرکشی کنند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شفت در ادامه به برنامه ریزی مناسب برای اجرای برنامه های در خور شأن این ماه اشاره و خاطرنشان کرد: برگزاری کلاس های قرآنی و محافل انس با قرآن کریم از جمله برنامه های شاخص دستگاه های فرهنگی شهرستان در ماه رمضان است.

بیش از نیمی از مساجد شفت غیرفعال هستند

 رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت در ادامه این جلسه با بیان اینکه محافل انس با قرآن و ساماندهی امور مساجد در سطح شهرستان شفت با همکاری تبلیغات اسلامی و اوقاف انجام می شود، اظهار کرد: باید دستگاه های فرهنگی از این فرصت های تبلیغاتی همانند رمضان، محرم و تعطیلات تابستانی برای اشاعه فرهنگی اسلامی استفاده کنند.

حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده با اشاره به وجود ۱۵۱ مسجد در شهرستان شفت ، گفت: متاسفانه بیش از نیمی از این مساجد به جزء ایام محرم فعالیتی ندارند.

وی با تأکید برتوجه بیشتر مسئولان ارشد شهرستان به این موضوع، خاطرنشان کرد: بسیاری از مساجد شهرستان به دلیل نداشتن روحانی ، امکانات و اعتبارات غیرفعال بوده و باید این مشکل هرچه زودتر رفع شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت به حضور ۲۲ روحانی بومی در شهرستان اشاره و تصریح کرد: در ایام ماه مبارک رمضان بیش از ۵۰ روحانی در مساجد این شهرستان فعالیت می کنند.

وی در ادامه با اشاره به نبود مشکل و آمادگی کامل اداره تبلیغات اسلامی برای تأمین روحانی برای مساجد ، افزود: یکی از اولویت های کاری این نهاد شناسایی نیاز مساجد در سطح شهرستان است.

ضرورت تشکیل شورای فرهنگ روستا

حجت الاسلام ابراهیم زاده حفظ حرمت و ارزش های ماه مبارک رمضان را وظیفه همه مردم دانست و گفت: احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر به ویژه درخصوص روزه خواری در ملاءعام در ایام ماه مبارک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به موضوع فرهنگ عمومی، آن را فقط مختص به شهر ندانست و تصریح کرد: براساس ابلاغیه اداره تبلیغات اسلامی باید شورای فرهنگ روستا در سطح شهرستان ها تشکیل شود.

به گفته این مسئول، مسئولیت این شورا در روستا برعهده روحانی روستا بوده و باید به شناسایی معضلات فرهنگی و دینی و حل این ناهنجاری ها بپردازد.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از ناهنجاری های فرهنگی و مذهبی به دلیل نبود روحانی در سطح روستاها به وجودآمده و با تشکیل چنین شورای می توان به رفع این مشکل کمک شایانی کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نیمی از مساجد شفت غیر فعال هستند/لزوم توجه ویژه مسئولان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات