ضرب المثل آش نخورده و دهن سوخته -آکا

سایت سرگرمیخواندنی ها و دیدنی ها ,[categoriy]

ضرب المثل آش نخورده و دهن سوخته

ضرب المثل آش نخورده و دهن سوخته -آکاضرب المثل آش نخورده و دهن سوخته -آکا

آکاایران: ضرب المثل آش نخورده و دهن سوخته

آکاایران: ضرب المثل آش نخورده و دهن سوخته

این ضرب المثل جزو پرکاربردترین جملاتی است که در بین مردم ایران رواج دارد و محققان در مورد چگونگی به وجود آمدنش تحقیقاتی انجام داده و به این نتیجه رسیده اند که در گذشته های بسیار دور، در یکی از شهرهای ایران بازاری وجود داشته است. در یکی از این حجره ها که به پارچه فروشی شهرت داشته است، جوانی به عنوان شاگرد کمک دست فروشنده کار می کرد که بسیار خوش برخورد، منظم و خجالتی بوده است.


به گزارش آکاایران: زن صاحب مغازه از مهارت بالایی در طبخ غذا برخوردار بوده است و در پختن آش سلیقه ی زیادی به خرج می داد و همه از خوردن آن لذت می بردند.


روزی صاحب مغازه کسالتی پیدا می کند و در خانه بستری می شود. آن روز شاگرد او به تنهایی مغازه را اداره می کند و نزدیک ظهر به اطلاع می هند طبیبی را برای بهبود حالش به خانه ی او ببرد. طبیب پس از معاینه او داروهایی را برای وی تجویز می کند. سپس شاگردش به بیرون از خانه رفته و داروها را تهیه کرده و به خانه ی او بر می گردد. همسر صاحب مغازه که برای ناهار آش درست کرده بود سفره ای پهن می کند و از پسر می خواهد که غذا را با هم میل کنند. او که فردی خجالتی بود در ابتدا دعوت آن ها را رد می کند، اما با اصرار و تعارف همسر صاحب خانه مواجه می شود و دعوت آنها را می پذیرد. در این هنگام تاجر به حیاط رفته و دست و صورت خود را می شوید و همسرش هم برای آوردن وسایل سفره به آشپزخانه بر می گردد. پسر جوان برای اینکه ناهار مزاحم این خانواده نباشد با خود کمی فکر می کند و به این نتیجه می رسد که بهترین راه این است که دستانش را روی دندان خود بگذارد و طوری نقش بازی کند که انگار دندانش درد می کند. مرد بیمار زمانی که برای خوردن آش به داخل خانه برمی گردد شاگردش را در حالی که دست روی دهان خود گذاشته است می بیند و با تعجب از او می پرسد که آنقدر گرسنه بودی و طاقت نیاوردی تا آش کمی سرد شود؟


 

در این میان همسر او فرا می رسد و این گفته ها را می شنود و به تاجر می گوید که من الان قاشق ها را آوردم و چطور ممکن است که بدون استفاده از قاشق توانسته باشد آش را میل کند؟ پس صاحب مغازه متوج می شود که اشتباه کرده است و بلافاصله از پسرک عذر خواهی می کند.


از روزگاران قدیم تا به امروزه اگر به شخصی تهمت جرمی را زده باشند و او اصلا مرتکب آن گناه نشده باشد برایش ضرب المثل آش نخورده و دهان سوخت را مثال می زنند.

[ منبع این خبر سایت آکاایرام-سرگرمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرب المثل آش نخورده و دهن سوخته -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات