اعزام 100 کاروان تبلیغی به نقاط مختلف کشور توسط آستان قدس رضوی

به گزارش ایرنا؛ حجت الاسلام سیدجلال حسینی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اعزام این کارونها نخستین مرحله از طرح 'توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم' است که بر مبنای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و دستور تولیت آستان قدس رضوی انجام می گیرد.
وی گفت: در هریک از این کاروانها یک روحانی، یک قاری قرآن، یکی از خدام آستان قدس رضوی، مربی کودک و یکی از اساتید حلقه های معرفت حضور یافته و محصولات فرهنگی و پرچم امام رضا (ع) را همراه خود به مناطق مورد اعزام خواهند برد.
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی با تشریح ویژه برنامه های حرم مطهر در رمضان گفت: در این ماه مبارک، روزانه هشت جلسه ترتیل یک جزء قرآن کریم با حضور قاریان بین المللی کشورهای اسلامی ویژه زائران ایرانی و غیرایرانی، کودکان و نوجوانان و بانوان در ساعات مختلف در حرم مطهر رضوی برگزار می شود.
حجت الاسلام حسینی افزود: در این ایام، بخشی از مسجد گوهرشاد که در حال بازسازی است، نیز بازگشایی شده و برنامه ترتیل یک جزء از قرآن کریم بعد از ظهرها اجرا می شود.
وی بیان کرد: به منظور عمق بخشی به جلسات قرآنی و انس بیشتر با آیات، یک مسابقه سراسری با عنوان 'هر روز یک سوال قرآنی' از همان جزء از قرآنی که در روز تلاوت می شود، برگزار شده و به برندگان جوایزی اعطا می شود.
حجت الاسلام حسینی اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان جلسات تفسیر یک جزء از قرآن هر شب ساعت 21 توسط حجت الاسلام قرائتی در صحن جامع رضوی بعد از برگزاری کرسی ویژه تلاوت قرآن و تفسیر یک جزء قرآن توسط تولیت آستان قدس رضوی همراه با اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد گوهرشاد برگزار می شود.
وی گفت: در دارالقرآن الکریم آستان قدس رضوی نیز 30 نشست قرآنی با موضوع تدبر در آیات منتخب بعد از نماز ظهر و عصر، تشکیل حلقه های قرآنی با موضوع تدبر در قرآن در ساعت 23، طرح 'هزاران ختم کل قرآن' به همراه پنج هزار مرتبه ختم سوره های مبارک توحید و فاتحه انجام می شود.
وی اضافه کرد: مراسم مناجات خوانی هر شب ماه رمضان ساعت 23 در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر برگزار و 850 حلقه معرفت در این ماه تشکیل می شود، همچنین در این ایام دفاتر پاسخگویی به سئوالات شرعی در حرم و مرکز تلفنی پاسخگویی به سئوالات دینی به شماره 32020 شبانه روزی شده و سامانه پیامکی 30002020 مجددا راه اندازی می شود.
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: هر روز ماه مبارک رمضان جلسات تبیین معارف دینی با محوریت سبک زندگی قرآنی و همچنین تدبر در آیات قرآن با حضور مبلغان برجسته در فواصل قبل از نماز ظهر و عصر و بعد از آن در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار می شود.
حجت الاسلام حسینی افزود: برای زائران غیرایرانی کشورهای اسلامی، چهار نشست تخصصی با عنوان 'مفهوم شناسی ژئوپلتیک اندیشه سیاسی تشیع' در حرم مطهر رضوی در طول ماه مبارک رمضان برگزار می شود.
وی بیان کرد: در شبهای قدر همه صحن های حرم مطهر رضوی و برخی خیابانهای منتهی به حرم مفروش و همه آنها به اضافه رواق ها زیر پوشش صوتی و تصویری مراسم احیا قرار می گیرد و در این سه شب مراسم به ترتیب با سخنرانی حجج اسلام رئیسی، دکتر رفیعی و دکتر سیدمهدی میرباقری برگزار خواهد شد.
وی اظهار کرد: همچنین در این سه شب مراسم احیا در رواق دارالمرحمه حرم مطهر رضوی برای عرب زبانها، رواق کوثر برای اردوزبانها و رواق دارالرحمه برای انگلیسی زبانها و آذری زبانها برگزار می شود.

*رواق های حرم مطهر رضوی بر مبنای فعالیتهای فرهنگی تخصصی می شوند
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: در طول ایام ماه رمضان با هدف آشنایی زائران با آداب زیارت برخی رواق های حرم مطهر رضوی به رواق های معرفت مبدل و کلاسهای آموزشی در آنها برگزار می شود.
حجت الاسلام حسینی افزود: بعد از ماه رمضان قرار است رواق های حرم مطهر رضوی به فعالیتهای فرهنگی - تبلیغی مانند امام شناسی، سیره شناسی، احکام و... اختصاص یابند.

*اهدای قرآن کریم به خانواده های زائر ایرانی و غیرایرانی
دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: پس از ماه مبارک رمضان برای نخستین بار به دستور تولیت یک قرآن چاپ شده توسط آستان با ترجمه فارسی به هر خانواده زائر ایرانی و یک قرآن چاپ شده توسط آستان با ترجمه انگلیسی به هر خانواده زائر غیرایرانی اهدا می شود.
حجت الاسلام حسینی افزود: ظرفیت چاپ قرآن در آستان قدس رضوی استثنایی است به طوری که مرکز چاپ و نشر بین المللی قرآن در این آستان سالانه پنج میلیون جلد به چاپ می رساند.
وی بیان کرد: در طول ایام ماه رمضان از قرآن چاپ شده ویژه آستان به خط استاد یعقوبی و با ترجمه دکتر حداد عادل یا آیت الله مکارم شیرازی رونمایی و در قطع های مختلف در دسترس زائران قرار می گیرد.

*ورود سالانه پنج میلیون زائر کودک به حرم مطهر رضوی
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: سالانه پنج میلیون کودک زائر به حرم مطهر رضوی وارد می شوند و حدود 250 هزار کودک از خدمات فرهنگی آستان بهره می گیرند.
حجت الاسلام حسینی افزود: کودکان در این مجموعه از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و به دستور تولیت آستان قدس رضوی پایگاه های فرهنگی 'کبوترانه' ویژه کودک در چهار سمت حرم مطهر راه اندازی می شوند.
وی بیان کرد: در آستانه ماه رمضان همایش روزه اولی ها طی سه روز با هدف آشنایی دانش آموزان تازه به تکلیف رسیده با آداب روزه و نماز با شرکت سه هزار و 600 دانش آموز دختر و پسر مشهدی در حرم مطهر رضوی برگزار شد.
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی افزود: این کودکان روزه اولی در نخستین روز از ماه مبارک رمضان با تولیت آستان قدس رضوی دیدار می کنند و افطار مهمان آستان قدس رضوی خواهند بود.
وی گفت: مجموعه 6 جلدی کودکان و قرآن به نام 'آیه به آیه'، مجموعه نوالهدی ویژه کودک و نوجوان، 40 حدیث رضوی با موضوع احادیث حضرت رضا، کتاب کار تدبر در قرآن، منتخب دعاهای امام رضا (ع)، رمضان با قرآن به چهار زبان، امام حسن (ع) به چهار زبان، امام علی (ع) به چهار زبان و کتاب اعمال شبهای قدر به دو زبان از تولیدات فرهنگی این نهاد ویژه ماه رمضان است.
7489/5132/ 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعزام 100 کاروان تبلیغی به نقاط مختلف کشور توسط آستان قدس رضوی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات