رئیس جمهوری مقدونیه تصمیم عفو متهمین به استراق سمع را لغو کرد

به گزارش ایرنا، «جورجه ایوانف» به دنبال تظاهرات پی در پی احزاب اپوزیسیون، شهروندان و فشارهای سیاسی جامعه بین المللی تصمصم خود از تاریخ 12 آوریل امسال مبنی بر عفو تمامی 56 نفری که به استراق سمع متهم شده بودند را به طور کامل لغو کرد.
خاطر نشان می شود که رئیس جمهوری مقدونیه در 28 ماه ‘می’ امسال تصمیم خود را فقط برای عفو 22 نفر از 56 نفر متهم به استراق سمع لغو کرده بود که چنین تصمیمی با مخالفت اپوزیسیون و جامعه بین المللی مواجه شد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری مقدونیه روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ایوانف معتقد است تصمیم وی آشتی ملی را موجب و کشور را از بحران سیاسی که تقریبا یک سال در آن قرار دارد نجات می دهد.
رئیس جمهوری مقدونیه تاکید کرد که لغو تصمیم عفو تمامی افرادی که به استراق سمع متهم شده بودند در راستای منافع ملی و مردم برای خروج کشور از بحران سیاسی اتخاذ شده است.
«یوهانس هان» کمیسر اروپا در امور سیاست همجواری و گسترش مذاکرات اتحادیه اروپا از تصمیم رئیس جمهوری مقدونیه برای تصمیم خود مبنی بر لغو عفو تمامی افرادی که به استراق سمع متهم شده بودند، استقبال و آن را در جهت ادامه اصلاحات در کشور توصیف کرد.
طرفداران احزاب اپوزیسیون به رغم تصمیم رئیس جمهوری مقدونیه مبنی بر لغو تصمیم عفو تمامی افرادی که در استراق سمع شرکت کرده بودند به تظاهرات ضد دولتی ادامه دادند و خواهان استعفای رئیس جمهوری هستند.
پس از اعلام تصمیم رئیس جمهوری مقدونیه در 24 فروردین امسال مبنی بر عفو تمامی کسانی که در استراق سمع دست داشتند، شهروندان خشمگین و احزاب اپوزیسیون این کشور در خیابان های اسکوپیه و دیگر شهرهای این کشور با برگزاری تظاهرات، مخالفت خود را با این اقدام نشان دادند.
«زوران زائو» رهبر حزب اپوزیسیون سوسیال دمکراتیک پیشتر در جمع تظاهرکنندگان تصمیم عفو مظنونین به رسوایی استراق سمع را که در سال گذشته موجب بحران سیاسی در کشور شد یک کودتا خوانده بود و جورجه ایوانف ( رئیس جمهوری) را به استعفا از مقام رئیس جمهوری فرا خواند.
«یوهانس هان» کمیسر اروپا در امور سیاست همجواری و گسترش مذاکرات اتحادیه اروپا نیز پیشتر حکم رئیس جمهوری مقدونیه برای عفو تمامی مظنونین به استراق سمع را محکوم کرده بود و گفت که اقدامات رهبران مقدونیه چشم انداز این کشور برای داشتن روابط نزدیک با اتحادیه اروپا و ناتو را با خطر روبه رو کرد.
بحران سیاسی در مقدونیه در سال گذشته از زمانی آغاز شد که احزاب اپوزیسیون ادعا کرده بودند که محافظه کاران حاکم در کشور بطور غیر قانونی مکالمات حدود 20 هزار نفر از جمله پلیس، قضات، روزنامه نگاران و دیپلمات های خارجی را استراق سمع کرده اند.
چهار حزب سیاسی و با نفوذ در مقدونیه در 15 آبان سال گذشته (6 نوامبر 2015) پس از چند ماه مذاکره برای تشکیل دولت موقت که نجات این کشور را از بن بست سیاسی موجب شد، توافق کردند و به این ترتیب راه برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در ماه ژوئن سال جاری فراهم شد.
بحران سیاسی مقدونیه که پس از توافق در مورد اعلام تاریخ انتخابات زودهنگام پارلمانی برای 5 ژوئن ( 16 خرداد) امسال فروکش کرد، مجددا با تصمیم رئیس جمهوری مبنی بر عفو مظنونین به استراق سمع بالا گرفت و مردم و احزاب اپوزیسیون در خیابان های پایتخت و دیگر شهری های کشور با برگزاری تظاهرات ضد دولتی خواستار استعفای ریاست جمهوری شدند.
از طرف دیگر احزاب مخالف دولت مقدونیه برگزاری انتخابات پارلمانی را که برای 16 خرداد ماه امسال اعلام شده بود، تحریم کردند بطوری که دولت موقت مقدونیه مجددا تاریخ انتخابات را به تعویق انداخت و تاکنون تاریخ جدید برای برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی اعلام نشده است.
تا کنون دو بار زمان برگزاری انتخابات پارلمانی به تعویق افتاده است؛ ابتدا انتخابات پارلمانی برای 24 آوریل و سپس 5 ژوئن اعلام شده بود.
استعفای « نیکولا گرویوفسکی» نخست وزیر مقدونیه در 25 دی ماه سال گذشته و به دنبال آن تشکیل دولت موقت تا اعلام و برگزاری انتخابات پارلمانی از جمله شروط مهم در توافق بین احزاب سیاسی مقدونیه برای خروج کشور از بحران سیاسی بوده است.
استعفای گرویوفسکی از مقام نخست وزیری براساس مفاد توافقنامه بین رهبران حزب سوسیال دموکراتیک مقدونیه و ائتلاف حاکم «ومرو دپمنه» و دو حزب بزرگ آلبانیایی تبار با وساطت اتحادیه اروپا و آمریکا برای برطرف شدن چالش های سیاسی در کشور صورت گرفته بود.
مقدونیه که برای عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تلاش می کند با مشکلات عمده ای از جمله معضلات اقتصادی، اختلافات شدید بین احزاب سیاسی در نحوه اداره کشور و اختلاف بین اسکوپیه و آتن بر سر نام مقدونیه مواجه است.
از اعلام استقلال مقدونیه درسال 1991 میلادی از یوگسلاوی سابق، این کشور با یونان بر سر نام جمهوری مقدونیه اختلاف دارد.
حکومت آتن به سبب این که مقدونیه قدیم بخش بسیار بزرگی از یونان را شامل بوده است، نگران این مساله است که دولت مقدونیه بعدها ادعایی درباره این بخش از یونان مطرح کند و به همین دلیل خواهان تغییر نام مقدونیه است.
اروپام**436**3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس جمهوری مقدونیه تصمیم عفو متهمین به استراق سمع را لغو کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات