'مایا گویکوویچ' برای دومین بار به عنوان رئیس مجلس صربستان انتخاب شد

به گزارش ایرنا، نمایندگان احزاب پیشرو، سوسیالیست صربستان، بازنشستگان، سوسیال دمکرات، صربستان نوین، اتحادیه مجارهای ووی وودینا، جنبش سوسیالیست، به گویکوویچ رای موافق دادند.
در هنگام رای دادن برای انتخاباب رییس جدید مجلس 17 نماینده از 250 نماینده در مجلس صربستان حضور نداشتند.
گویکوویچ پس از رای گیری در مجلس، سمت رییس جدید این نهاد را از ˈدراگولیوب میچونوویچˈ به عهده گرفت.
میچونوویچ از حزب دمکراتیک به عنوان سالمندترین نماینده در ساختار جدید مجلس صربستان است که در اولین نشست پارلمان در روز جمعه 14 خرداد ریاست سنی این نهاد اجرایی را بر عهده داشت.
مجلس صربستان در ساختار جدید 7 معاون دارد که با رای نمایندگان انتخاب می شوند.
گویکوویچ پس از انتخاب به عنوان رییس جدید مجلس صربستان با اشاره به اینکه به توسعه دمکراسی در پارلمان ادامه می دهد، گفت که تمامی نمایندگان از حقوق و وظایف برابر در مجلس برخوردارند .
وی همچنین با بیان اینکه کار این نهاد بزرگ اجرایی در صربستان در چارچوب قانون اساسی و قوانین پارلمانی خواهد بود گفت که با تمامی نیرو و تجربه خود و همکاری تمامی نمایندگان برای کار مفید مجلس که در جهت منافع تمامی شهروندان کشور باشد به تلاش های خود در جهت منافع کشور و ملت ادامه می دهد.
گویکوویچ نیز ریاست مجلس صربستان را در ساختار گذشته بر عهده داشته است.
وی متولد سال 1963میلادی است و در گذشته؛ وکیل، حقوق دان، مقام ارشد در شهرداری نوووی ساد از سال 2004 تا 2008، نماینده مجلس در یوگسلاوی سابق، وزیر مشاور و رهبر حزب مردمی از سال های 2009 تا 2012 بوده که این حزب در اواخر سال 2012 در حزب پیشرو ائتلاف کرد.
مایا گویکوویچ از برقراری نظام چند حزبی در صربستان از سال 1991 تا کنون سومین زن است که به عنوان رییس مجلس صربستان فعال است.
دولت جدید صربستان که احتمالا 16 ژوئن امسال ( 27 خرداد) رسما فعالیت خود را شروع خواهد کرد و گفته شده 16 عضو دارد، کوچکترین دولت به لحاظ تعداد در تاریخ صربستان محسوب می شود.
در انتخابات زود هنگام پارلمانی که 24 آوریل برابر با 5 اردیبهشت امسال برگزار شد علاوه بر حزب پیشرو که 131 کرسی را در ساختار جدید مجلس به خود اختصاص داده است، ائتلاف حزب سوسیالیست و وحدت صربستان 29 کرسی، حزب رادیکال22 کرسی، حزب دمکراتیک و احزاب ائتلافی در آن 16نماینده، جنبش (دیگه بس است) با 16 کرسی، حزب ائتلافی (دمکراتیک صربستان و حزب دور (dever ) با 13 کرسی، ائتلاف (حزب سوسیال دمکراتیک، لیبرال دمکراتیک و لیبرال سوسیالیست ووی وودینا) با 13 کرسی توانستند به ساختار جدید پارلمان صربستان راه پیدا کنند.
همچنین حزب اقلیت های ملی؛ مجارهای ووی وودینا با 4 کرسی، حزب ( BDZ ) معمر زوکورلیچ از منطقه سنجاک و حزب (SDA) سلیمان اوگلیانین از منطقه سنجاک هر کدام با دو کرسی و حزب 'سبزها' و حزب دمکراتیک اقدام هر کدام با یک نماینده موفق به حضور در ساختار جدید مجلس صربستان شدند.
در این دور از انتخابات 56.34 درصد از افراد واجد شرایط رای دادند.
اگر چه حزب پیشرو صربستان همراه با احزاب ائتلافی اش با کسب 131کرسی در انتخابات زود هنگام پارلمانی می تواند دولت آینده را به تنهایی تشکیل بدهد ولی این حزب ترجیح می دهد که از نمایندگان دیگر احزاب پارلمانی و هم از شخصیت های غیر حزبی در دولت جدید شرکت داشته باشند.
«تومیسلاو نیکولیچ» رئیس جمهور صربستان در سوم خرداد امسال پس از مشورت با تمامی احزاب پارلمانی «آلکساندر ووچیچ» رهبر حزب پیشرو را که از حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان برخوردار است مامور تشکیل دولت جدید کرد.
اروپام**436** 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «'مایا گویکوویچ' برای دومین بار به عنوان رئیس مجلس صربستان انتخاب شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات