بی‌مهری گردشگران به دشت لاله‌های واژگون دهاقان/انقراض و نابودی لاله‌های واژگون

لاله های واژگون در روستای دره بید شهرستان فریدن دشت لاله‌های واژگون واژگون دهاقان به دلیل ورود خیل عظیم گردشگران، بی‌مهری گردشگران و تبلیغات وسیع و بدون نظارت و کارشناسی، روزهای انقراض و نابودی خود را سپری می‌کند، تا جایی که به عقیده گیاه شناسان این گیاه نادر به‌سرعت در حال انقراض و نابودی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهاقان، شهرستان دهاقان از دیرباز به دلیل واقع‌شدن در دامنه شرقی سلسله کوه‌های زاگرس و آب‌وهوای کوهستانی از طبیعت بکر و سرشار از پوشش گیاهی مناسب برای استفاده چرای دام‌ها و رویش گیاهان دارویی متنوع برای درمان برخی از بیماری‌ها برخوردار بوده است هم‌چنین مناظر چشمگیر دهاقان هم‌چون دشت‌ لاله واژگون، باغ‌ها، بیشه‌ها ، قنوات بسیار، آب و هوای معتدل این شهر کهن را به گردشگاه و محل تفریح خیل گسترده‌ای از گردشگران به‌ویژه در ماه‌های بهاری و تابستانی سال تبدیل کرده تا جایی که گاهی اوقات شاهد صدمات جبران‌ناپذیری از سوی گردشگران و حتی دامداران به  طبیعت بکر و چشم‌نواز هستیم.

اما آنچه در طول سال‌های گذشته بسیار چشمگیر بود و سبب حضور گردشگران در دهاقان شد وجود نعمت زیبای لاله واژگون است که به مدت 20 روز در فصل بهار در منطقه گردشگری آستانه دهاقان می‌روید و از زیبای و طراوت خاصی برخوردار بوده و از همه مهم‌تر اینکه این گیاه بسیار کمیاب است و به حفظ و حراست بسیاری نیاز دارد ولی این گیاه کمیاب به سبب خیل عظیم گردشگران، بی‌مهری گردشگران و تبلیغات وسیع و بدون نظارت و کارشناسی، روزهای انقراض و نابودی خود را سپری می‌کند، تا جایی که به عقیده گیاه شناسان و حتی مردم شهرستان، این گیاه نادر به‌سرعت در حال انقراض و نابودی است و به توجه خاص و ویژه‌ای نیاز دارد.

نگرانی نسبت به تخریب لاله واژگون دهاقان

رئیس منابع طبیعی شهرستان دهاقان با اشاره به نیاز گیاهان به‌ویژه لاله واژگون به حفظ و حراست بیشتر اظهار داشت: در سال‌های اخیر شاهد نابودی و تخریب گیاه لاله واژگون هستیم که این مسئله بسیار نگران‌کننده به نظر می‌رسد زیرا این گیاه یکی از منابع باارزش و میراث طبیعی شهرستان دهاقان محسوب می‌‌شود.

محمدجواد آقاسی افزود: اداره منابع طبیعی شهرستان دهاقان با اجرای طرح‌هایی سعی در جلوگیری از تخریب پوشش گیاهی داشته ‌و نتیجه خوبی داشته است.

نظارت بر چرای دام

وی با بیان اینکه نظارت بر چرای دام در ماه‌های بهاری در دستور کار قرار داشت خاطرنشان کرد: به سبب افزایش فشار دامداران و عشایر، امسال چرای دام در دهاقان در 25 اردیبهشت‌ ماه و5 روز، زودتر از سال گذشته آغاز شد.

وی با بیان اینکه دامداران برای چرای دام خود به مجوز و پروانه چرا نیاز دارند خاطرنشان کرد: بعد از آزادسازی مراتع نظارت بر صدور پروانه چرا و شمارش دام‌های مجاز شروع شد و هم‌اکنون به پایان رسید.

آتش‌سوزی  براثر بی‌احتیاطی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهاقان تصریح کرد: با توجه به 40 هزار رأس دام در دهاقان، پوشش گیاهی وسیع و مناسبی برای چرای این دام‌ها لازم است اما به سبب بی‌احتیاطی برخی افراد از جمله گردشگران و دامداران در حفظ و نگهداری مراتع، شاهد آتش‌سوزی و تخریب مراتع هستیم.

وی با بیان اینکه پروژه شمارش دام و کنترل پروانه‌های چرا در دهاقان تکمیل شد گفت: در حال‌حاضر39 عرف مرتعی بالغ بر 68 هزار هکتار در دهاقان وجود دارد که براساس پروانه‌های چرای دام، 26 هزار دام مجاز در مناطق ییلاقی شهرستان دهاقان به سر می‌برند.

تبلیغات بدون نظارت

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهاقان برقراری گشت منابع طبیعی در مناطقی که مستعد پوشش گیاهی هستند را از عملکردهای مهم خود دانست و افزود:  تبلیغات وسیع و فاقد کارشناسی و نظارت یکی از عوامل هجوم گردشگر به منابع طبیعی دهاقان بوده که به مرور زمان انقراض لاله واژگون را به همراه دارد.

وی گفت: در راستا حفظ و حراست از لاله واژگون و پوشش گیاهی 3 ماهه بهار گشت اداره منابع طبیعی هر روز به شکل منظور در حال نظارت و سرکش بود به‌ویژه گیاه لاله واژگون که از عمر کوتاهی برخوردار بوده و در اردیبهشت‌ماه نیاز به حفاظت جدی دارد.

بی‌مهری گردش به طبیعت

آقاسی بی‌مهری گردشگران نسبیت به طبیعت به‌ویژه لاله واژگون را یکی از عوامل مهم تخریب و انقراض لاله واژگون دانست و خاطرنشان کرد: پرهیز از بی‌مهری نسبت به طبیعت، استفاده صحیح و مناسب گردشگران از طبیعت و احترام به منابع طبیعی که نعمتی خدادادی است نکته مهم و اساسی در راستای حفظ و حراست از منابع طبیعی است.

وی فرهنگ استفاده صحیح از طبیعت را بهترین راه‌حل جلوگیری از تخریب طبیعت دانست و بیان کرد: در خیلی از مکان‌های گردشگری دیده‌شده که گردشگران  از چوب درختان برای تهیه آتش استفاده کرده‌اند که این امر هم سبب آتش‌سوزی شده است و هم خسارات جبران‌ناپذیری را به طبیعت وارد کرده و چهره طبیعت را زشت کرده، تا جایی که سبب آزردگی خاطر سایر گردشگران و مردم بومی شهرستان شده است. 

فرهنگ‌سازی استفاده مناسب از طبیعت

رئیس اداره میراث شهرستان دهاقان دراین‌باره به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: پوشش گیاهی متنوع، گیاهان دارویی و گیاه  زیبا و کمیاب لاله واژگون جزء منابع و میراث طبیعی شهرستان محسوب می‌شوند بنابراین باید به‌صورت جدی مورد توجه مسئولان، مردم، گردشگران و دامداران قرار گیرند تا به شکل شایسته‌ای از آن‌ها حفظ و حراست شود.

محمد جواد آقاسی فرهنگ‌سازی استفاده درست و مناسب از طبیعت را مهم‌ترین عامل پیشگیری دانست و افزود: استفاده نادرست و بی‌مهری گردشگران به لاله واژگون سبب انقراض و تخریب این گیاه نادر شده است .

وی با اشاره به نظارت اداره میراث دهاقان به منابع طبیعی گفت: در سال‌ها گذشته با استفاده از گروه‌های مردمی نظارت مستقیم صورت می‌گرفت اما امسال خبری از این نظارت نبود، ولی سعی ما حفظ و حراست از منابع طبیعی است.

استفاده بی‌رویه از گیاهان درمانی

یکی از مرتع‌داران منطقه بودجان دهاقان دراین‌باره به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بی‌احتیاطی گردشگران و دامداران به‌ویژه در زمان کتیرا زنی یکی از عوامل آتش‌سوزی در این مناطق است.

عباس افشاری با اشاره به برداشت بی‌رویه از گیاهان دارویی و چیدن لاله واژگون افزود: رویش گیاهان مفید و نایاب از جمله لاله واژگون، کاسنی، گزیو و کتیرا سبب ورود افرادی برای چیدن این گیاهان شده است تا جایی که شاهد حضور افراد از استان‌های دیگر هستیم که اقدام به چیدن و استفاده بی‌رویه از این گیاهان می‌کنند و نارضایتی مرتع‌داران را به همراه دارد زیرا مرتع‌داران به‌تنهایی قادر به نظارت و کنترل این افراد و حضور گردشگران نیستند.

گزارش از الهام هاشمی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بی‌مهری گردشگران به دشت لاله‌های واژگون دهاقان/انقراض و نابودی لاله‌های واژگون» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات