رمانی تاریخی درباره کشتار سال ۱۸۶۰ دروزیان منتشر شد

به گزارش خبرنگار مهر، زبان و ادبیات تجلی‌گاه اندیشه و افکار، اهداف و آرمان‌ها، تمدن و فرهنگ، و تجارب و روحیات یک جامعه است. انسان در طول تاریخ همواره از زبان و به ویژه ادبیات که زبان برتر است برای انتقال افکار و احساسات، انعکاس عناصر فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه خود و فراتر از آن به تصویر کشیدن تاریخ ملتش سود جسته است. ربیع جابر نویسنده، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار مطرح لبنانی نیز از جمله کسانی است که از ادبیات در چنین راستایی بهره گرفته است.

وی که از نویسندگان جوان لبنان و از مطرح‌ترین نویسندگان نسل امروز جهان عرب به شمار می‌رود، در سال ۱۹۷۲ میلادی در بیروت متولد شد و تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت و در رشته فیزیک به پایان برد. او همچنین سردبیر هفته نامه «آفاق»، پیوست فرهنگی  روزنامه «الحیاه» است که در لندن به چاپ می‌رسد. این نویسنده پرکار، در طول بیست سال هجده اثر ادبی خلق کرده که بیشتر آنها به دیگر زبان‌ها از جمله فرانسه و آلمانی ترجمه شده است.

این آثار که صحنه داستانی اکثر آنها، لبنان و به ویژه بیروت است و به موضوع جنگ‌های داخلی لبنان، اسباب و علل، و عواقب و پیامدهای فاجعه بار انسانی آن می‌پردازد، عبارتند از: سید العتمه/ آقای تاریکی (۱۹۹۲)، شای اسود/ چای تلخ (۱۹۹۵)، البیت الاخیر/ خانه آخر (۱۹۹۶)، الفراشه الزرقاء/ پروانه آبی (۱۹۹۶)، رالف رزق الله در آینه (۱۹۹۷)، کنت امیرا/ شاهزاده بودم (۱۹۹۷)، نظره اخیره علی کین سای/ آخرین نگاه برکین سای(۱۹۹۸)، یوسف الانجلیزی/ یوسف انگلیسی (۱۹۹۹)، رحله الغرناطی/ سفر مرد گرانادایی (۲۰۰۲)، بیروت مدینه العالم: الجزء الاول/ بیروت مادر شهر جهان: قسمت اول (۲۰۰۳)، بیریتوس: مدینه تحت الارض/ بیریتوس: شهری در زیرزمین (۲۰۰۵)، بیروت مدینه العالم: الجز الثانی/ بیروت مادر شهر جهان: قسمت دوم (۲۰۰۵)، تقریر میلیس/ گزارش مهلیس (۲۰۰۵)، بیروت مدینه العالم: الجزء الثالث/ بیروت مادر شهر جهان: قسمت سوم (۲۰۰۷)، الاعترافات/ اعترافات (۲۰۰۸) آمیرکا/ امریکا (۲۰۰۹)، دروز بلغراد- حکایه حنا یعقوب/ دروزیان بلگراد- داستان حنا یعقوب (۲۰۱۱)، طیور الهولیدای ان/ پرندگان هالیدی این (۲۰۱۱).

نخستین رمان وی (سید العتمه) توانست در سال ۱۹۹۲ جایزه منتقدان را به خود اختصاص دهد. او همچنین در سال ۲۰۱۰ کاندید جایزه بین المللی رمان عربی برای کتابش با عنوان آمریکا شد که با همین نام، فیلمی از روی این رمان ساخته شد و سرانجام در سال ۲۰۱۲ توانست جایزه بین المللی بوکر عربی IPAF را برای اثرش با عنوان دروز بلغراد- حکایه حنا یعقوب از آن خود کند.

ربیع جابر در این رمان که رمانی تاریخی با ژانر ادبیات زندان است، با انعکاس واقعیت‌های زندگی اجتماعی مردمی که خود یکی از آنهاست، نشان داده که صرفاً به دنبال زیبایی آفرینی و تاثیرگذاری و سرگرم کردن خواننده خود نیست، بلکه رمانش را برای ملموس کردن زندگی و درس گرفتن از آن نوشته است. او هم واقعیت‌های عالم درون و هم واقعیت‌های عالم بیرون را مدنظر قرار داده و تاثیرات آنها را برهم به تصویر کشیده است: واقعه تاریخی کشتار ۱۸۶۰ میلادی و تبعید دروزیان را برگزیده و حوادثی را در متن این واقعیت تاریخی خلق کرده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رمانی تاریخی درباره کشتار سال ۱۸۶۰ دروزیان منتشر شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات