27 اثر میراث فرهنگی زنجان در انتظار ثبت ملی است

مراسم روز جهانی موزه و میراث فرهنگی معاون میراث فرهنگی استان زنجان با بیان اینکه کار بررسی و شناسایی ۲۷ پرونده در حوزه‌ ثبت به پایان رسیده است، گفت: هم اکنون منتظر ثبت ملی این آثار هستیم.

مهرداد عسگریان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان با بیان اینکه هر سال تعدادی آثار میراث فرهنگی مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته است، اظهار داشت: میراث فرهنگی واجد شرایط و با ارزش، ثبت ملی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 27 پرونده مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته است که از جمله آنها بیمارستان شهید بهشتی است.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان تصریح کرد: در حوزه میراث فرهنگی، مرمت آثار تاریخی، موضوعات باستان شناسی و پژوهش مطرح است که مهمترین حوزه موزه‌ها هستند.

وی با بیان اینکه یکی از کارهای اصلی میراث فرهنگی خدماتی است که به مردم ارائه می‌دهد، عنوان کرد: از جمله این خدمات در موزه ذوالفقاری، رختشویخانه، موزه صنایع دستی و مجموعه تاریخی گنبد سلطانیه و موزه پیراحمد زهرنوش است.

عسگریان بیان کرد: حداقل 2 هزار نفر به صورت فردی سالیانه از هر بنا به طور متوسط بازدید می‌کنند و این نشانگر ارائه خدمات بهتر از جمله راهنما، امنیت و نگهبان برای بازدید کنندگان است.

وی گفت: بخش بزرگی از کار میراث فرهنگی بررسی، شناسایی و ثبت آثار تاریخی است که یکی از این آثار معبد داش کسن است که ثبت شده و کاوش و مرمت آن ادامه دارد.

معاون میراث فرهنگی استان زنجان عنوان کرد: پژوهش معدن نمک، کاوش و باستان شناسی در خدابنده از جمله کارهایی است که در حال حاضر انجام می‌شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی‌هایی که از قبل در حوزه مرمت آثار و بناهای تاریخی به طور مستمر صورت گرفته است، گفت: از اعتبارات استانی، ملی و مشارکت مالکان بناهای تاریخی به طور معمول 30 تا 40 اثر تاریخی تحت فعالیت‌های مرمت قرار گرفته است که این مرمتها از عملیات اضطراری تا عملیات اساسی بنا در طول سال هستند.

معاون میراث فرهنگی استان زنجان تاکید کرد: از اتفاقات خوبی که در استان زنجان افتاده تفاهم نامه‌ای است که با اداره‌کل راه و شهر سازی در مورد مالکان بناهای تاریخی و خانه‌های قدیمی استان انجام شده از این بناها خانه حکیمیان است که تفاهم شده مدت مشخصی تحت اختیار میراث فرهنگی قرار گیرد که هم ثبت آثار ملی شود و هم کاربری فرهنگی و گردشگری  انجام شود. 

وی افزود: میراث فرهنگی از زیر ساختهای حوزه گردشگری استان است که این حوزه را تقویت می‌کند و ارتباط فرهنگی، شناسایی اقوام، نوعدوستی به موجب همین میراث فرهنگی ارتقاء می‌یابند.

عسگریان گفت: در حال حاضر بیش از 10 هزار اشیاء تاریخی فرهنگی در اختیار داریم که به نوعی امانت‌دار استان هستیم و این اموال تاریخی و فرهنگی که واجد ارزش هستند را در آینده در اماکنی که قصد توسعه آن را داریم بنا به موضوعیت آثار و اشیاء به نمایش گذاشته می‌شود.

وی گفت: وظیفه ذاتی سازمان حفاظت از آثار استان است که ما حوزه فرماندهی حفاظت از میراث فرهنگی استان را داریم که تمامی آثار ثبتی و غیر ثبتی را پوشش می‌دهند و تابع ضوابط خاص خود هستند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «27 اثر میراث فرهنگی زنجان در انتظار ثبت ملی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات