آرامگاه کورش از گیاهان آسیب‌رسان پاک می‌شود

سرپرست پایگاه جهانی پاسارگاد در گفتگو با خبرنگار مهر از  آغاز عملیات پاکسازی محوطه میراث جهانی پاسارگاد از گیاهان هرز خبرداد و گفت: مجموعه میراث جهانی پاسارگاد یکی از با ارزشترین محوطه های تاریخی فرهنگی کشور به شمار می آید و حفاظت از آن به عنوان یکی از اولویت‌های اساسی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد است.

حمید فدایی افزود: از جمله این اقدامات، پاکسازی محوطه از گیاهان و علفهای هرز و آسیب رسان است، این محوطه به دلیل گستردگی و موقعیت اقلیم آن دارای گونه های زیادی از گیاهان است که در بخشهای مختلف محوطه می روید.

وی تنوع این گیاهان را نزدیک به ۲۰۰ گونه دانست و اظهار داشت: بخشی از آن از گیاهان هرز به شمار می آیند، این گیاهان در صورت عدم کنترل و پاکسازی، می توانند موجب آسیب رسانی به بافت بناها و تخریب ساختارهای معماری شوند.

سرپرست پایگاه جهانی پاسارگاد ادامه داد: در فصول گرم و خشک سال نیز با خشک شدن گیاهان و علفهای هرز نیز خطر آتش سوزی به وجود می آید به همین منظور هرساله و با آغاز فصل بهار پیش از کامل شدن روند رشد و دانه ریزی گیاهان، بخشهایی از محوطه پاسارگاد به ویژه در محیط کاخها و بناها و فضای پیرامون آنها از این گیاهان پاکسازی می شود.

فدایی افزود: روند برچیدن علفهای هرز در محوطه با استفاده از نیروی انسانی متخصص و با تجربه انجام می  شود تا در جریان پاکسازی هیچگونه آسیبی به بناها وارد نشود.

وی تاکید کرد: در همین ارتباط و در سال جاری نیز عملیات پاکسازی محوطه تاریخی فرهنگی پاسارگاد از گیاهان و علفهای هرز از ۲۰ اردیبهشت ماه آغاز شده و تا کنون علفهای هرز درون کاخ اختصاصی، آبراهه های باغ شاهی، سکوی پیرامون آرامگاه کوروش و کاروانسرای مظفری پاکسازی شده اند.

سرپرست پایگاه جهانی پاسارگاد اظهار داشت: دیگر کاخها و بناهای محوطه نیز تا پایان خرداد ماه از وجود گیاهان هرز پاکسازی خواهند شد.

مرمتگران ایتالیایی و فرانسوی در پاسارگاد

سرپرست پایگاه جهانی پاسارگاد در بخش دیگری از این گفتگو از ادامه همکاری های باستان شناسی و حفاظت  و مرمت گروه های خارجی در این مجموعه جهانی خبر داد و افزود: همکاری ها با گروهای تخصصی ایتالیایی و فرانسوی در مجموعه جهانی پاسارگاد در سال جاری نیز مانند گذشته ادامه دارد.

وی با اشاره به عملیات حفاظت در کاخ اختصاصی کوروش با همکاری مشترک هیات ایتالیایی و ایرانی گفت: سال گذشته  بخشی از ستون های این کاخ مرمت شدو تا کنون طی دو فصل حضور هیئت ایتالیایی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد (در بهار و پاییز ۱۳۹۴) علاوه بر انجام مستندنگاری در آرامگاه کوروش و کاخ اختصاصی، عملیات حفاظت و مرمت در این دو بنا نیز پیگیری شده است.

فدایی با بیان اینکه ۹ پایه ستون کاخ اختصاصی کوروش از مجموع ۳۰ پایه ستون تالار اصلی این کاخ به شدت دچار هوازدگی و فرسایش شده، بیان کرد: این ستونها در وضعیت نامناسب حفاظتی قرار داشت که هم اکنون مرمت شده و بخشی از رسوبات و لایه های سیمانی موجود بر روی نقوش برجسته دو درگاه اصلی این کاخ پاکسازی شده است.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد تصریح کرد: مرمت این درگاه های منحصر بفرد که با نقوش برجسته ای از دوره حکومت کوروش همراه است، با هدف نمایان ساختن ارزش های منحصر به فرد و کیفیت اصالت این دست ساخته  ها دنبال می شود.

وی از انجام کاوش‌های باستان شناسی در این سایت جهانی خبرداد و گفت: در فصل جاری حضور هیئت ایتالیایی متخصص از ایتالیا در حوزه مرمت، معماری، فیزیک، شیمی، مستندنگاری (شامل عکاس و نقشه بردار)، بیولوژی و زمین شناسی، در کنار متخصصین ایرانی به بررسی مشکلات یادمان های سنگی محوطه و گفتگو و تبادل نظر در زمینه روش های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می پردازند.

وی با اشاره به فعالیت آزمایشگاه تخصصی سنگ در این مجموعه جهانی اظهار داشت: با راه‌اندازی این آزمایشگاه مطالعات مرمتی و آسيب شناسی و آزمایش بر روی سنگ‌های بنای هخامنشی در محوطه جهانی پاسارگاد با تمرکز بیشتری انجام می‌شود.

فدایی گفت: در حال حاضر نمونه ای از سنگ‌های پایه ستون ها و نقوش برجسته كاخ اختصاصی كوروش در آزمایشگاه مطالعه شده و با توجه به پایه سیاه رنگ ستون‌های این كاخ آسیب‌های جدی بر آن وارد شده و ضروری است آزمایش ها و بررسی های گسترده تری برروی آنها انجام شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آرامگاه کورش از گیاهان آسیب‌رسان پاک می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات