یکه‌ تازی قندی‌ ها در رخوت لیدرها

بورس تهران روز گذشته شاهد دست به دست شدن 872 میلیون و 195 هزار ورقه بهادار در 67 هزار و 316 نوبت و به ارزش 631 میلیارد تومان بود. از این میزان 433میلیارد تومان به معاملات اوراق مشارکت ملی نفت و اوراق اجاره فولاد کیش اختصاص داشت. بنابراین ارزش معاملات روزانه در بورس تهران همچنان نسبت به سه ماه پایانی سال گذشته رقم پایینی را نشان می‌دهد. روزنامه دنیای اقتصاد: بورس تهران روز گذشته شاهد دست به دست شدن 872 میلیون و 195 هزار ورقه بهادار در 67 هزار و 316 نوبت و به ارزش 631 میلیارد تومان بود. از این میزان 433میلیارد تومان به معاملات اوراق مشارکت ملی نفت و اوراق اجاره فولاد کیش اختصاص داشت. بنابراین ارزش معاملات روزانه در بورس تهران همچنان نسبت به سه ماه پایانی سال گذشته رقم پایینی را نشان می‌دهد.

تالار شیشه‌ای این روزها همچنان در فاز اصلاحی و استراحت قیمت‌ها قرار دارد و میزان ارزش معاملات حاکی از نوعی رخوت و رکود در بازار سهام است. در این میان به نظر می‌رسد شخصیت‌های حقوقی در این بازار به فکر حمایت از سهم‌ها و خرید در محدوده‌های منفی افتاده‌اند. بر این اساس خالص خرید حقوقی‌ها یا به عبارت بهتر میزان تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی همچنان مثبت است. این مساله می‌تواند نشانگر بی‌میلی پول‌های داغ (آن مقدار نقدینگی که با سرعت بالایی به بازار ورود می‌کند و به همان سرعت از بازار خارج می‌شود) برای ماندن در بازار باشد. در واقع از آنجا که رفته‌رفته روند قیمتی در بازار روز به روز فرسایشی‌تر شده و اتفاق خاصی در بازار رخ نمی‌دهد، فعالان کوتاه‌مدتی همچنان در حال خروج از بازار هستند تا در فرصتی مناسب‌تر و پرپتانسیل‌تر برای سوددهی وارد بازار شوند.

در حالی که لیدرهای بزرگ بازار در رخوت و رکود به سر می‌برند، حال نوبت به صنایع کوچک‌تر برای عرض اندام رسیده است. شاخص بورس در حالی روز گذشته را با افت 32 واحدی سپری کرد که شاخص گروه قند و شکر با رشد تقریبا 5 درصدی مواجه شد. نمونه این رخداد درست در زمانی که بورس تهران اوج رکود خود را از سر می‌گذارند، در پاییز سال گذشته نیز تجربه شده بود. در آن زمان گروه قند و شکر به دلیل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همچنین فروش دارایی‌های ثابت مورد توجه بازار قرار گرفت.

رفتار متعادل صنایع

روز گذشته در بورس تهران، از میان 37 صنعت بورسی، 15 صنعت با رشد شاخص و 20 صنعت با افت شاخص مواجه شدند. طی معاملات روز گذشته بازه نوسان شاخص‌های گروه‌های مختلف نیز محدود و نسبتا اندک بود. صرف نظر از برخی گروه‌ها که به دلیل دارا بودن ارزش معاملات کم، کمتر مهم به نظر می‌رسند، قیمت‌ها و شاخص‌ها در اغلب گروه‌های بورسی در روز گذشته در سطوح قبلی باقی ماندند. از میان گروه‌های پربازده، قند و شکر، ساخت دستگاه‌های ارتباطی، استخراج زغال‌سنگ و ساخت محصولات فلزی بیشترین سود را برای سهامداران خود به ارمغان آورده و هر یک به ترتیب بازدهی 8/ 4، 5/ 4، 4 و 4 درصدی را ثبت کردند.در طرف دیگر گروه‌های محصولات چوبی، استخراج سایر معادن و محصولات کاغذی بیشترین زیان را برای سهامداران خود رقم زدند و هر یک به ترتیب با افت 5، 9/ 3 و 7/ 1 درصدی شاخص مواجه شدند.

بیشترین ارزش معاملات در گروه‌های خودرو و ساخت قطعات، محصولات فلزی، فلزات اساسی و بانک‌ها و موسسات اعتباری رقم خورد و این گروه‌ها بیش از سایرین توجهات را به خود جلب کردند. نکته قابل توجه معاملات روز گذشته قرار گرفتن دوباره گروه قند و شکر در صدر فهرست بازدهی و سومین صنعت با بیشترین ارزش معاملات بود. به‌طور سنتی گروه قند و شکر به‌عنوان گروهی با ضریب بتای منفی در بازار سهام شناخته شده است. در واقع برخی فعالان بازار سهام بدون تحلیل این صنعت، هرگاه فضای بازار را برای رشد مناسب نمی‌بینند، وارد صنعت قند و شکر می‌شوند تا ازحرکت معکوس این صنعت در مقایسه با کلیت بازار استفاده کنند.

قند و شکر در کانون توجه

هرچند داده‌های تاریخی تا حدودی حرکت معکوس این صنعت را در مقایسه با کلیت بازار تایید می‌کند، اما افزایش ارزش معاملات در این گروه و سبزپوشی اغلب نمادهای قندی نمی‌تواند تنها به دلیل ضریب بتای منفی این گروه باشد. ارزش معاملات این گروه دیروز بیش از 11 میلیارد تومان ثبت شد و این گروه از نظر ارزش معاملات روزانه از میان 37 صنعت در رتبه پنجم قرار گرفت. این در حالی است که ارزش این صنعت تنها هزار میلیارد تومان است و رتبه 28 را به خود اختصاص می‌دهد. علاوه بر افزایش ارزش معاملات قندی‌ها در روز گذشته، این گروه بیشترین رشد سطح شاخص صنعت را به خود اختصاص داد. تمام نمادهای این گروه، بدون استثنا، روز گذشته را با صف خرید به پایان بردند.

در همین زمینه امیرعلی قنبری، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد»، چشم انداز مثبت قیمت شکر را دلیل اقبال بازار به این گروه عنوان کرد. وی افزود: «دو نکته اساسی باعث می‌شود گروه قند و شکر در برهه فعلی مورد توجه سرمایه‌گذاران بورسی قرار گیرد؛ اول آنکه به دلیل حلول ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضای قند و شکر و همچنین رسیدن قیمت جهانی شکر به بالاترین سطح از دو سال گذشته، انتظار می‌رود قیمت این محصولات در بازار داخلی با افزایش مواجه شود. نکته دوم آنکه معاملات قند و شکر در بورس کالا به سلف کشیده شده و تاریخ تحویل محموله‌های شکر برای معاملات فعلی به انتهای خرداد ماه رسیده است.

از طرف دیگر عرضه‌کنندگان سنتی شکر در بازار دچار کاهش موجودی شده‌اند. این مسائل باعث شده است که مصرف‌کنندگان عمده قند و شکر، مانند تولیدکنندگان محصولات غذایی، به بازار هجوم آورده و بازار را به تلاطم بکشند، بنابراین احتمالا جمع‌بندی خریداران سهام قندی از قیمت قند و شکر در آینده مثبت است.» اما در این میان نکته قابل توجهی وجود دارد و آن عدم آزادی قیمت قند و شکر برای رشد و یا افت قابل توجه است. از آنجا که دولت تعیین‌کننده این کالای نسبتا استراتژیک است، کنترل قیمت می‌تواند تهدید مهمی برای سهامداران این صنعت به حساب آید. از طرف دیگر وضعیت شرکت‌های قندی از لحاظ سودآوری چندان جالب نیست و تعداد قابل توجهی از این شرکت‌ها زیان‌ده هستند. بنابراین با فرض رشد قیمت شکر، احتمالا در بهترین شرایط این شرکت‌ها از زیان‌دهی خارج می‌شوند و بعید است که بتوانند سود عملیاتی قابل توجهی را در صورت‌های مالی خود در پایان سال شناسایی کنند.

سودده‌ترین‌های پرمعامله

اگرچه 15 گروه طی معاملات روز گذشته با رشد شاخص مواجه شدند، اما از این میان تنها به سه گروه قابل توجه می‌توان اشاره کرد. این گروه‌ها نه تنها با رشد قیمت مواجه شدند، بلکه در نیمه بالای فهرست پرمعامله‌ترین‌ها قرار گرفتند. بر این اساس گروه‌های محصولات فلزی، قند و شکر و سایر واسطه‌گری‌های مالی هم سود قابل توجهی برای سهامداران خود به ارمغان آوردند و هم توانستند ارزش معاملات قابل توجهی را ثبت کنند.

در گروه ساخت محصولات فلزی، نمادهای «فاذر» و «فاراک» بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. ضمنا این دو نماد بیشترین رشد قیمت را نیز در این گروه به خود اختصاص دادند. برای نماد «فاراک» صف خرید سنگین تشکیل شد. این در حالی است که حجم معاملات در این نماد درست به اندازه حجم مبنا بود. در نماد «فاذر» اما ارزش معاملات بیش از 19 میلیارد تومان بود. در گروه سایر واسطه‌گری‌های مالی (لیزینگ‌ها) نیز ارزش معاملات نسبتا بالا بود. در این گروه بیشترین ارزش معاملات به نماد «ولساپا» و «ولغدر» اختصاص یافت. همچنین نماد «ولساپا» در این گروه بیشترین رشد قیمت را تجربه کرد. نکته دیگری که در این گروه قابل توجه به نظر می‌رسید این است که حقوقی‌های فعال در این صنعت در روز گذشته بیش از آنکه خریدار باشند، فروشنده بودند.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یکه‌ تازی قندی‌ ها در رخوت لیدرها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات