تأملی در توصیه‌های رهبری

ابتکار در سرمقاله خود آورده است: به گزارش نامه‌نیوز، روز یکشنبه رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس دهم، اولویت های نظام را برکشیدند. همان طور که انتظار می رفت بیکاری و معیشت در صدر این اولویت ها بود. نکته جالب اما در این دیدار نحوه برخورد مقام عالی نظام با مشکلات این حوزه بود. ایشان نه تنها منکر مشکل بیکاری نشدند بلکه با "اظهار شرمندگی" باب جدیدی در رفتار مسوولان نظام گشودند.

بابی که در آن دولت و ملت چند گام به هم نزدیک تر و غمخوار هم می شوند. همدلی و همزبانی جز این نیست که با شرمندگی یک طرف، طرف دیگر نیز شرمنده شود.

سخنان رهبری موارد ظریفی در بر داشت که توجه به نکات زیر شاید بتواند در فهم آن موثر افتد.

1- واضح است که این بیکاری محصول یک دو سال اخیر نیست. از قضا دولت یازدهم اهتمام جدی در این خصوص دارد. اما به قدری "بیکار" در این ده سال انبان شده است که با وجود کنترل های این چنینی هنوز هم حجم بیکاری در نقطه بحرانی است.

2- جای غصه دارد در دهه ای که گذشت در اوج درآمد نفتی، چندان به عدم کارآمدی مبتلا بوده ایم که یک کشورِ بیکار بر دستمان غمباد کرده است. با آن حجم از درآمد اگر اهتمام جدی برای رفع بیکاری بود قطعا اکنون وضعیت بسیار بهتری داشتیم و امروز بیکاری این چنین گریبان جامعه را نگرفته بود.

3- اگر مسببان این وضعیت تنها کمی مسوولیت پذیر بودند و لختی از بیکاری مردم شرمنده می شدند و مقداری هم غم خلق به سینه داشتند، حتما امروز دیگر نیاز نبود که عالی ترین مقام نظام اظهار شرمندگی کند.

4- اینکه این چنین مشکلات اقتصادی کشور بر سر مردم آوار شده است محصول بحران کارآمدی است. عدم اهتمام جدی، عدم شایسته سالاری، عدم انضباط مالی و عدم نظارت کافی (که باعث فساد افسار گسیخته شده است)، همه در این بحران کارآمدی دخیل‌اند.

5- خوشبختانه چند سال است که اهتمام مسوولان دولتی بر رفع مشکلات اقتصادی است. و چنانکه رهبری فرموده اند «اقدامات خوبی آغاز شده است». حقیقتا روحانی نشان داده که مرد «اقدام و عمل» است. شعار دو جناح سیاسی کشور در انتخابات اخیر مجلس نیز، رنگ و بویی کاملا اقتصادی داشت. اولویت رهبر انقلاب نیز بر رفع مشکلات اقتصادی است. با این سطح از همدلی و همزبانی می توان انتظار داشت که عزم مسوولان برای حل این مشکلات جزم شود. ضمانت "اقدام و عملِ" آنان نیز، وجود عنصر پاسخگویی است. تنها از مسوول پاسخگو می توان، انتظار اقدام و عمل داشت.

6- نکته ای که نباید از کنار آن گذشت و بار ها باید بر آن انگشت نهاد، نوع مواجهه با مشکلات مردم است. مقام رهبری با اظهار شرمندگی، بابی را گشوده اند و الگویی را ترویج کرده اند که هم اخلاقی است و هم عقلانی.

همدردی ایشان نوعی عذرخواهی به حساب می‌آید. وقتی ایشان به عنوان عالی‌ترین مقام نظام این چنین زبان عذرخواهی دارد دیگر باید حجت بر همه تمام شده باشد و عذرخواهی سکه رایجِ شهرِ حکومت شود. و فرهنگ عذرخواهی قدر ببیند. این عذرخواهی و دلجویی از مردم در دیدار با نمایندگان مجلس، چند پیام اساسی دارد. نمایندگان باید مقابل مردم زبانی خاضع داشته باشند. نگاه آنان باید مسوولانه باشد. تنها با مسوولیت‌پذیری، زبان آدمی به عذرخواهی گشوده می‌شود. توصیه معظم له به حفظ آرامش مجلس حاوی این پیام است که مجلس و مجلسی آدابی دارند. مجلسیان به جای تهدید مسوولان و زبان به زشتی و درشتی گشودن، باید با حفظ شان و متانت مجلس، در پی حل مشکلات مردم باشند. به جای تهدید خادمان ملت به خیانت، به تهدید و تحدید مفسدان بپردازند. "شرمندگی" مسئولانه ایشان، باید همه را متفطن این نکات کند. به جای بازی با آبروی آدمیان و زدنِ برچسب بر آنان، به فکر سفره آنان باشند. اگر برخی از پیشینیان به جای اقدامات غیر مسوولانه، کمی خرد به خرج می دادند قطعا جای و جایگاه ایران در دنیا به مراتب بهتر از امروز بود. اگر برخی از نمایندگان مجالس پیشین به جای سیاست‌زدگی و برپایی تجمعاتِ ضدِ برجام، دمی با مردم می‌نشستند و لختی به مشکلات آنان نظر می‌دوختند و از شرمندگی آنان، شرمنده می‌شدند، اکنون حاجت به عذرخواهی عالی‌ترین مقام مسوول در جمهوری اسلامی نبود.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تأملی در توصیه‌های رهبری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات