ماه رمضان مجال زدودن کدورت‌ها- اسماعیل علوی*

صفحات تاریخ و وضع آشفته کنونی منطقه مؤید این واقعیت است که اگر ایمان از معنویت تهی شد از مدار عقل و اخلاق نیز خارج شده و به عامل شر تبدیل می‌شود.
از این رو صاحبان ایمان واقعی هیچگاه از سعی و عمل در راه کسب معنویت فرو‌گذار نبوده و همواره در پی فتح مقامی معنوی از پی مقامی دیگر بوده‌اند. معنویت در آهنگی موزون به رشد و پرورش فضیلت‌های اخلاقی می‌پردازد و انسان را از سقوط به ورطه رذایل مصونیت می‌بخشد و سرنوشتش را به خیر و رستگاری منتهی می‌کند.
شواهد بسیاری وجود دارد که انسان با ایمان صرف، بدون اتکا به معنویت و فضیلت نمی‌تواند به سرشت الهی خود دست یابد و ایمان به تنهایی حریف خوی سرکش انسان نیست. احساس معنوی با ایجاد تعادل در عمل انسان را از رفتارآلوده به تعصب دور می‌سازد.
امروزه با کمال تأسف برای این ادعا که ایمان به تنهایی قادر به هدایت انسان در مسیری که اهلیت آن را دارد نیست، نمونه‌های بسیاری وجود دارد و ایمان بیگانه با معنویت الهام بخش جنایت‌های هولناک است. با توجه به این صحنه‌ها ست که اهمیت معنویت و رجعت به حقیقت ایمان معنوی و استمداد از معنویت خود نمایی می‌کند.
معنویت رکن ایمان است وماه مبارک رمضان خاستگاه این نیاز بشری. مناسک این ماه مبارک به گونه‌ای برنامه ریزی شده‌ است که زمینه‌های کسب فضیلت و ملکات اخلاقی و معنوی در دسترس باشد و این ماه پر برکت فرصتی برای تمرین نوعدوستی و همدردی با مردم عادی است.
ایمان معنوی دل‌ها را به دوستی و محبت نسبت به همنوع و احساس برادری هدایت می‌کند و ماه مبارک رمضان بهار رشد و شکوفایی حس دوستی و برادری آحاد جامعه با یکدیگر است. ماه رمضان فرصتی برای حرکت به سوی نقطه تعادل در زندگی همه انسان‌ها فراهم می‌آورد و روزهای سرشار از معنویت آن می‌تواند بر آهنگ آن بیفزاید.
منبع: روزنامه ایران هجدهم خرداد 95
پژوهشم**1197**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ماه رمضان مجال زدودن کدورت‌ها- اسماعیل علوی*» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات