دشواری های شاد شدن کرمانشاهیان

بدیهی است که آمار بالای برخی از معضلات اجتماعی و فرهنگی در استان کرمانشاه همچون طلاق، اعتیاد و برخی آسیب های اجتماعی با شاد نبودن و افسردگی برخی شهروندان در ارتباط است و گاه موجب می شود که برخی از آنان به سمت شادی های کاذب و مخرب پناه برند که مواد مخدر و روانگردان نمونه ای از آن است.
بدون فراهم کردن زمینه و بسترهای لازم، تبلیغات و ترویج برنامه های نشاط آور اثرگذار نخواهد بود که شایسته است راهکارهای ترویج شادی متناسب با فرهنگ هر منطقه ایجاد شده و عملیاتی شود.
یک تحقیق کشوری برای ارزیابی میزان شادی مردم ایران که به سرپرستی دکتر علی منتظری به تازگی انجام شده، شادترین و غمگین ترین استان های ایران را معرفی کرده است.
در این مطالعه 27 هزار و 813 نفر از افراد دارای سن 18 تا 65 سال در سطح کشور ایران از نظر 'میزان شادکامی' مورد مطالعه قرار گرفته اند.
براساس یافته های این تحقیق، استان های زنجان و یزد به ترتیب بالاترین (3.69) و پایین ترین (3.12) میانگین امتیاز شادکامی را داشته اند.
استان های زنجان، گلستان، بوشهر، هرمزگان و کردستان از میزان شادکامی بالاتری از خط میانگین برخوردار بودند.
طبق این گزارش، استان های یزد، کرمانشاه و خراسان رضوی، غمگین ترین استان های ایران هستند.
یک جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: براساس مطالعات، تحقیقات و نتایج علمی و پژوهشی بدست آمده، ترویج شادی و نشاط در محیط اجتماعی با پیشرفت و افزایش کیفیت کار در ارتباط است که این امر با تحقیقات متعدد در سطح خرد، فردی، میانی و کلان اثبات شده است.
علیرضا قاسمی ادامه داد: معمولا جوامعی که دارای پیشرفت بالایی در زمینه های اجتماعی و اقتصادی هستند جوامعی شاد و سرزنده اند.
وی با بیان اینکه گاه برای ترویج و ایجاد نشاط و شادی در جامعه با گره ها و مشکلات ذهنی، عینی و کاربردی مواجه می شویم به پاره ای از عوامل تاسف بار ناشی از جنگ در تاریخ ایرانیان و مسلمانان اشاره کرد.

* ظلم هایی که تاریخ را غم انگیز می کند
قاسمی وجود هشت سال جنگ تحمیلی در کشور را عاملی برای کاهش نشاط جامعه عنوان کرد و افزود: این امر در سال های جنگ تحمیلی به ویژه در استان مرزی همچون کرمانشاه، موجب انزوا و به حاشیه کشاندن شادی و نشاط در جامعه شد و زمینه ترویج آن کاهش یافت.
این جامعه شناس یادآور شد، با پایان یافتن هشت سال جنگ تحمیلی با انجام مطالعات و نظرسنجی ها مشخص شد که در زمره کشورهای غمگین جهان قرار داریم.

* چگونه شهری شاد شویم؟
قاسمی با تاکید براینکه اکنون جامعه ما باید به سمت شادی حرکت کند، اظهار کرد: بستر ترویج شادی و نشاط با اجرای برنامه های سالم و شاد در جامعه باید ایجاد شود به گونه ای که با اعتقادات و مناسبت های مذهبی منافات نداشته باشد.
این جامعه شناس ادامه داد: برای دست یابی به نشاط اجتماعی باید زمینه ها و رفاه اقتصادی و اجتماعی ایجاد شود تا مردم با امنیت خاطر بیشتر، از فرصت ها استفاده کنند و شاد باشند.
به گفته وی، برای فراهم کردن این بستر، به صورت عملی، کار اندکی صورت گرفته و به همین دلیل تصویر روشنی وجود ندارد و باید بهانه های شاد بودن به مردم داده شود.

* شادبودن فرهنگ می خواهد
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد کرمانشاه معتقد است، فراهم شدن امکانات و ایجاد شرایط استاندارد و ایده آل در همه زمینه ها شرط شاد شدن نیست، چه بسا جوامعی وجود دارند که مردمان آن به لحاظ اقتصادی در سطح بالایی قرار دارند ولی شاد نیستند.
قاسمی اضافه کرد، شاد بودن فرهنگ می خواهد که می توان با بهانه های ساده و امکانات متوسط شاد شد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: مردم باید به این باور برسند که هزینه ای که به منظور ترویج شادی و برنامه های نشاط آور در جامعه صرف می کنند همان هزینه ای است که برای درمان بیماری آنان در آینده صرف نخواهد شد چرا که شاد بودن بر سلامت روانی، جسمی و استحکام روابط خانوادگی و اجتماعی تاثیرگذار است.

* راهکارهای دست یابی به نشاط اجتماعی
قاسمی اظهار کرد: تا زمانی که عوامل تاثیرگذار در ایجاد نشاط و شادی در جامعه شناسایی و عوامل مخرب شاد بودن محدود نشود تنها با تبلیغ نمی توان به دستاورد مورد انتظار که به نشاط و مشارکت اجتماعی منجر می شود دست یافت.
وی اظهار کرد: از دید شرع و عرف شاد بودن ناپسند نیست و نشاط به معنای بی خیالی نیست و همه ارگان ها اعم از خصوصی و دولتی می توانند در ایجاد شادمانی مردم سهیم شوند.
وی ادامه داد: رسانه ها با بیان اثرات و فواید نشاط و نیز صدا و سیما با ساخت برنامه های سالم و نشاط آور می توانند نقش بارزی در این فرهنگ سازی داشته باشند.
به گفته این جامعه شناس، در هر محیطی می توان شاد شد و به بیان ساده می توان گفت اماکنی که در بوستان ها و مراکز تفریحی برای شهروندان در نظر گرفته می شود با ایجاد برنامه های نشاط آور و ورزشی می توانند به مرکزی برای نشاط، خنده و سرگرمی تبدیل شوند.

* نقش ترویج نشاط در کاهش جرم
در ادامه یک استاد دانشگاه و حقوقدان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص اثرات ترویج برنامه های سالم و نشاط آور در استان از دیدگاه حقوقی گفت: جامعه ای که شاد و سرزنده است زمینه ارتکاب جرم در آن کم تر دیده می شود.
فردین شهبازی ادامه داد: در چنین جوامعی شرایط استرس زا و فشارهای روانی کم تر وجود دارد و در نتیجه گرایش شهروندان به سمت آسیب های اجتماعی کاهش می یابد.

* از اثرات مخرب جنگ تا وجود برخی آداب و رسوم مناطق کردنشین
این استاد دانشگاه به نقش هشت سال جنگ تحمیلی در استان مرزی کرمانشاه اشاره کرد و گفت: مردم این استان از نزدیک شاهد دردها و رنج های برجای مانده از سالهای جنگ هستند و هنوز آثار آن دوران بر روح و روان برخی از شهروندان دیده می شود.
شهبازی افزود: برخی از آداب و رسوم مردمان این منطقه نیز در گسترش غم و اندوه موثر است که از آن میان می توان به تداوم مراسم سوگواری در سوگ از دست دادن عزیزان در برخی از مناطق کردنشین استان اشاره کرد به گونه ای که روزهای زیادی ادامه می یابد و هزینه های اقتصادی برای خانواده متوفی بر جا می گذارد.
این حقوقدان افزود: اگر نگاهی به فلسفه علم حقوق بیندازیم می بینیم که داشتن جامعه ای آرام و سرزنده تا چه اندازه اهمیت دارد و در همین راستا مسوولان مربوطه و فعالان فرهنگی می توانند با ترویج برنامه های شاد و سالم در کاهش آسیب های اجتماعی نقش آفرینی کنند.
زهره کریم زاده خبرنگار ایرنا مرکز کرمانشاه
7460/8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دشواری های شاد شدن کرمانشاهیان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات