پنجمین دوره فروش آثار هنری تهران

پنجمین دوره فروش آثار هنری تهران وبلاگ > هاشمی، سید محسن - خبر چنین بود پنجمین حراج آثار هنری تهران از مرز ٢٥میلیارد تومان گذشت.

اگرچه رقم فروش اين حراج هنري در مقايسه با ساير كسب و كار هاي رايج در جامعه امروزمان رقم ناچيزي در ابعاد قيمت دو تا سه آپارتمان را بيان مي كند اما افزايش شانزده درصدي اين فروش در مقايسه با سال گذشته براي علاقمندان رونق اقتصاد هنر هاي تجسمي شوق آفرين است.

ايران پيشتر موقعيت ممتاز و مزيت نسبي خود را در بر پايي رويدادهاي بين المللي هنري و از جمله حراج هنري و برگزاري نمايشگاه هاي عرضه و فروش هنرهاي تجسمي به همسايگان كوچك و نو استقلال اش در حاشيه خليج فارس واگذار كرده است. اين امر با هجوم رسانه اي غرب طي سي سال گذشته با بازتاب غير واقعي اوضاع اجتماعي، فرهنگي و سياسي ايران از يك سو و نبود اراده از اين سو در معرفي و بازتاب واقعيت جامعه ايران از سوي ديگر باعث شدند تا مزيت و موقعيت تاريخي و پيشينه سترگ و ارزشمند هنر ايران در آن سوي مرزها توسط اغيار شناخته و مورد بهره برداري قرارگيرد. در اين ميان البته نمي توان از نگاه و برداشت شبه سلفي و واپسگرايانه از آموزه هاي ديني كه در بخشي از حاكميت نسبت به موضوع هنر و مراوده با جهان طرفداراني دارد را از قلم انداخت و ناديده گرفت.

پيشينه اين فعاليت (فروش و حراج آثار هنري )رونق بخش اقتصاد هنر توسط بخش خصوصي در ايران به اسفندماه سال ١٣٨٥ زماني كه فروش بزرگ هفت نگاه برپا شد، باز مي گردد. آن زمان هفت گالري دار هنري تهران با تنظيم اصولي در محل مدرسه هنري ماه مهر اقدام به طراحي فروش بزرگ اثار هنري كردند. پنج سال بعد در مهرماه ١٣٩٠ نيز گالري شيرين با همكاري با دو موسسه خيريه محك و بهنام دهش پور برگزاري نخستين حراج آثار هنري در تهران را رقم زدند. و بالاخره در تيرماه ١٣٩١ نخستين حراج هنري تهران به طرح و اجراي عليرضا سميع آذر مدير پيشين موزه هنرهاي معاصر برپاشد.

سخن اينجاست كه براي رونق اقتصاد هنر برگزاري رويدادهايي اينچنين و البته در سطح منطقه مي تواند شايستگي هاي اين سرزمين را در سپهر هنرهاي تجسمي اثبات و علاوه بر هدايت نقدينگي از واسطه گري ارز و طلا و مسكن به رونق غايت تعالي بشر يعني هنر بيانجامد. البته دو نكته اي كه بايد توسط برگزار كنندكان اين حراج هنري مورد توجه قرار گيرد سقوط در ورطه فروش صوري و افزايش كاذب قيمت آثار برخي هنرمندان و سهل گيري در اصالت اثار راه يافته از قدما در اين حراج است. رعايت و مراقبت از اين دو مهم چنانچه با جديت و اراده شايسته بر گزار كنندگان مورد توجه قرار نگيرد مي تواند اسب ترواي بازار هنر ايران شود.

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-وبلاگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پنجمین دوره فروش آثار هنری تهران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات