پاسخ دبیرکل کمیته ملی المپیک به پیش بینی مدال آوری در ریو

به گزارش خبرنگار مهر،  کمتر از سه ماه به آغاز سی و یکمین دوره بازی های المپیک در ریودوژانیرو برزیل باقی مانده است و ورزش ایران تا به امروز تکلیف خود را در بیشتر رشته ها - به لحاظ کسب سهمیه - مشخص کرده است. با این حال بایدمنتظر تا اتمام کامل رقابت های گزینشی در رشته های مختلف که ورزش ایران هم در آنها نماینده خواهد داشت تا مشخص شود کاروان ورزش ایران که با نام «امام رضا (ع)» نامگذاری شده است، دقیقا در چند رشته و با چند ورزشکار راهی ریو خواهد شد. 

این در حالی است که شاهرخ شهنازی، دبیر کل کمیته ملی المپیک از روند کلی کسب سهمیه ها که تا به امروز و در 10 رشته انجام شده است، ابراز رضایت دارد. وی همچنین نگاه مثبتی به کسب سهمیه های جدید به خصوص توسط تیم ملی والیبال و در مجموع افزایش تعداد سهمیه های المپیکی ایران دارد اما در عین حال تاکید می کند که کمیته ملی المپیک به دنبال رکوردشکنی (از نظر تعداد سهمیه المپیکی) نیست.

شاهرخ شهنازی همچنین تاکید دارد کمیته ملی المپیک پیش بینی از تعداد مدال های احتمالی به دست آمده در المپیک ریو ندارد و شاید بعد از اتمام میادین کسب سهمیه در این مورد صحبتی شود؛ وی شرایط فعلی را برای ارزیابی عملکرد کاروان ایران به لحاظ مدال آوری در ریو مناسب نمی داند چون بر این باور است این موضوع شاید به لحاظ مسائل روحی و روانی، بر روی برخی ورزشکاران و تیم ها تاثیر گذار شود. 

دبیر کل کمیته ملی المپیک طی گفتگو با خبرنگار به سوالات زیادی پیرامون کاروان المپیکی ایران و شرایط آن پاسخ داد.

* ورزش ایران تا به امروز ۴۷ سهمیه برای حضور در سی و یکمین دوره بازی های المپیک کسب کرده و البته همچنان برای کسب سهمیه های بیشتر فرصت باقی است. در مجموع شرایط را چگونه ارزیابی می کنید؟

- بله، روند کسب سهمیه ها تا به امروز خیلی خوب بوده ضمن اینکه این امید را داریم توسط ورزشکاران والیبال، دوومیدانی، تیر و کمان و شنا صاحب سهمیه های جدیدی هم برای المپیک ریو بشویم. درمیان این رشته ها والیبال ویژگی خاص خود را دارد چرا که جزو رشته های تیمی محسوب می شود و اگر المپیکی شدن این تیم به نتیجه برسد یک رشته تیمی به کاروان ایران اضافه می شود. گذشته از اینها موضوع کسب سهمیه المپیک برای خود مسئولان، مربیان و ورزشکاران والیبال هم اهمیت زیادی دارد.

 * کمیته ملی المپیک چقدر نسبت به المپیکی شدن والیبال خوشبین است؟

- برای والیبال جهت کسب سهمیه المپیک شانس زیادی قائل هستیم، مسئولان فدراسیون والیبال و دست اندرکاران تیم ملی از وضعیت این تیم برای مسابقات گزینشی المپیک رضایت کامل دارند ضمن اینکه ارزیابی کمیته ملی المپیک هم در این مورد مثبت است.

* در صورت کسب سهمیه المپیک توسط تیم ملی والیبال و با توجه به اضافه شدن ۱۲ سهمیه به مجموع سهمیه های کسب شده تا به امروز، رکورد ۵۴ سهمیه المپیک لندن شکسته خواهد شد حتی اگر در سه رشته دیگر سهمیه ای به دست نیاید.

- البته ما به دنبال رکورد و رکورد شکنی نیستیم آنچه در وهله اول برای ما اهمیت دارد نتیجه گیری تیم ها و ورزشکاران مان از تلاش هایی است که برای کسب سهمیه داشته اند. اینکه کمیته ملی المپیک به دنبال رکوردشکنی از لحاظ تعداد کسب سهمیه باشد مفهوم درستی ندارد چون کمیته ملی المپیک کسب سهمیه نمی کند،  این فدراسیون ها و ورزشکاران و مربیان شان هستند که در این زمینه تلاش می کنند  و کمیته فقط وظیفه پشتیبانی را بر عهده دارد.

*یعنی تعداد سهمیه نهایی ایران برای اعزام کاروان به المپیک ریو خیلی مورد توجه کمیته ملی المپیک نیست؟
- قطعا هر چه تعداد سهمیه ها بیشتر باشد برای ورزش ایران مطلوب تر خواهد بود به خصوص اینکه در رشته جدید صاحب سهمیه شویم که این موضوع نشان دهنده موفقیت ورزش و آن رشته در ایران خواهد بود. ما تا به امروز ۴۷ سهمیه کسب کرده ایم و منتظر سهمیه های جدید هستیم اما اینکه بگوییم دقیق چند سهمیه دیگر از آن ورزش ایران خواهد شد درست نیست همه ورزشکاران ما در مسابقات گزینشی پیش روی خود قابلیت لازم برای کسب سهمیه را دارند چون برای رسیدن به این مهم تلاش داشته اند.

* آیا هستند ورزشکارانی که کمیته ملی المپیک به طور ویژه پیگیر شرایط آنها برای حضور در المپیک باشد و اینکه این پیگیری بر چه مبنایی انجام می شود، آیا صرفا بحث مدال آوری آنها مطرح است؟

- کمیته ملی المپیک طی برگزاری نشست با مسئولان فدراسیون های مختلف  و سرکشی از اردوی تیم ها و ورزشکاران در رشته های مختلف که توسط رئیس کمیته، سرپرست کاروان و شخص من انجام می شود، به صورت عمومی پیگیر وضعیت رشته های المپیکی و ورزشکاران صاحب سهمیه آنهاست اما در این بین ورزشکارانی هستند که طبق گفته شما به صورت ویژه پیگیر اوضاع آنها می شویم آن هم به خاطر شرایط خاصی که آن ورزشکاران دارند مثل احسان حدادی یا بهداد سلیمی که دچار آسیب دیدگی ناگهانی شد و همچنین یزدانی که با مشکل مصدومیت مواجه  است اما تاکید دارم که رویکرد کمیته ملی المپیک در پیگیری ویژه ورزشکاران صرف مدال آوری آنها نیست. همین که این افراد با سهمیه خود عضو کاروان ایران شده اند حساسیت مسئولان را نسبت به خودشان بیشتر کرده اند.

* کمیته ملی المپیک تا به امروز پاداش های نقدی و غیرنقدی زیادی برای مدال آوران طلا، نقره و برنز بازی های المپیک در نظر گرفته است. آیا دوباره از این دست پاداش ها برای مدال آوران تصویب خواهد شد و اینکه هدف اصلی از در نظر گرفتن این همه پاداش چیست؟

- شاید بهتر باشد اسم این کار را تعیین پاداش نگذاریم. کمیته ملی المپیک اقداماتی انجام می دهد تا حمایت خود را از ورزشکاران به خصوص آنهایی که تلاش شان را تا مدال آوری دنبال می کنند، نشان دهد. این کار را انجام می دهیم تا انگیزه ورزشکاران مان را بیشتر به سمت مدال آوری سوق دهیم و قطعا طی روزها و هفته های آینده خبر جدیدی در این رابطه خواهیم داشت چون قرار است پاداش جدیدی هم برای مدال آوران علاوه بر پاداش های قبلی، تصویب کنیم. امیدواریم مجموع این پاداش ها باعث شود تا ورزشکاران با انگیزه بیشتر برای کسب مدال تلاش کنند.

* تنیس روی میز برای اولین بار در طول تاریخ صاحب سه سهمیه المپیک شده است. قطعا این موضوع برای شما که مدت زمان زیاد ریاست فدراسیون این رشته در ایران را بر عهده داشتید خیلی خوشایند است.

-بله، من ۱۵ سال رئیس فدراسیون تنیس روی میز بودم و در مجموع علاقه خاصی به این رشته دارم خوشحالم بعد از سال ها تلاش های انجام شده امسال سه سهمیه المپیک توسط پینگ پنگ بازان به دست آمد. باید به این موضوع توجه داشت در روش های راکتی کسب سهمیه سخت است و از این بابت بازیکنان ایران کار بزرگی انجام دادند.  به خصوص اینکه از آسیا کسب سهمیه کردند، جا دارد از تمام مسئولان و مربیان این فدراسیون و همچنین بازیکنان تشکر کنم و اعلام می کنم هر کاری از دستم بربیاید برای موفقیت تیم تنیس روی میز به خصوص در المپیک انجام خواهم داد البته نه اینکه خارج از قواعد کمیته باشد.

* البته شمشیر بازی هم برای نخستین بار در طول تاریخ صاحب دو سهمیه المپیک شد به نظر می رسد کاروان ورزش ایران برای المپیک ریو از این حیث یک استثنا باشد.

-واقعا همین طور است در کاروان المپیک ایران برای المپیک ریو و برای نخستین باراتفاقات جدیدی از این حیث رخ داده که باعث افتخار است و به نوعی تاریخی؛  مجموعه مدیریتی فدراسیون شمشیربازی، مربیان و خود ورزشکاران این رشته با کسب دو سهمیه کار بزرگی انجام دادند اخیرا شمشیربازان ایران جایگاه های بالایی در رنکینگ جهانی به دست آورده اند. کار بزرگ را مجتبی عابدینی انجام داد که با ارتقا قابل توجه جایگاه خود در رنکینگ جهانی کمک کرد تا علی پاکدامن از قاره آسیا صاحب سهمیه شود. در کل شمشیربازی مجموعه منسجمی دارد و باید از این بابت به مسئولان این رشته تبریک گفت. البته چون صحبت از این دو رشته شد در مورد آنها این مطالب را عنوان کردم اما در مجموع تمام رشته های ما که جزیی از کاروان شده اند موفق بوده اند که به این مرحله رسیده اند.

* کمیته ملی المپیک و شخص شما به عنوان دبیر کل تا به امروز پیش بینی دقیقی از عملکرد کاروان ایران در المپیک و تعداد مدال های احتمالی کسب شده نداشتید! چه پیش بینی در این زمینه دارید و اینکه با توجه به شرایط کلی ورزش، کسب سهمیه و تعداد مدال های به دست آمده هر یک چه جایگاهی برای مسئولان کمیته دارد؟

- به هر حال تعداد سهمیه های به دست آمده و میزان مدال آوری دو مقوله جدا از هم است که هر یک اهمیت خاص خود را دارد؛ همین که هر ورزشکار بتواند با کسب سهمیه مجوز حضور در المپیک را کسب کند افتخار است اما برای کسب مدال هم باید تحلیل های خاص خود را داشته باشیم. کمیته ملی المپیک تا به امروز برآوردهایی از وضعیت رشته ها و ورزشکاران مختلف داشته اما شخصا علاقه ای به مطرح شدن این موضوع ندارم؛  حداقل در این مقطع زمانی که هنوز سهمیه های المپیکی ایران کامل و نهایی نشده است. به مصلحت نیست در چنین شرایطی صحبتی در این باره انجام شود چون ممکن است روی روحیه و روان برخی ورزشکاران تاثیرگذار باشد. شاید بعد از اتمام رقابت های گزینشی المپیک و بسته شدن فهرست المپین های ایران در این باره پیش بینی داشته باشیم اما آنچه مسلم است در حال حاضر درست نیست صحبتی داشته باشیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاسخ دبیرکل کمیته ملی المپیک به پیش بینی مدال آوری در ریو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات