درمان فلج حرکتی با سلول‌های بنیادی

محققین آمریکایی با استفاده از سلول های بنیادی موفق به درمان فلج حرکتی در یک فرد مبتلا به سکته مغزی شدند.

درمان فلج حرکتی با سلول‌های بنیادی

محققین دانشگاه «استنفورد» آمریکا با بکارگیری سلول های بنیادی «میان آگنه ای» که قادر به رشد در انواع مختلف سلول ها هستند، به مبارزه با فلج حرکتی پرداختند.

ابتدا محققین آمریکایی برای افزیش عملکرد مغز، تغییراتی را بر روی این سلول های بنیادی انجام دادند. سپس با ایجاد حفره ای کوچک در جمجمه ۱۸ فرد مبتلا به سکته مغزی که دچار فلج حرکتی شده بودند، این سلول ها را در قسمت های مختلف مغز آنها تزریق کردند.

با گذشت ۱۲ ماه از این تزریق، پیشرفت قابل توجهی در بهبود بیماری فلج حرکتی در افراد رخ داد. در واقع با تزریق سلول های بنیادی در مغز آنها، بافت های آسیب دیده به دلیل سکته مغزی با ترمیم طولانی مدت روبرو شدند.

نکته قابل توجه در ترزیق این سلول های بنیادی تغییر یافته، تداوم ترمیم بافت در عضو آسیب دیده است که در شرایط عادی این امر بیش از یک ماه به طول نمی انجامد.

در بررسی های انجام گرفته یک بیمار فلج حرکتی با گذشت یکسال از تزریق سلول های بنیادی موفق به حرکت دوباره دست و پا خود شد که این امر می تواند به عنوان انقلابی در درمان فلج حرکتی محسوب شود.

نتیجه این تحقیق در نشریه Stroke منتشر شده است.

منبع: مهر

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درمان فلج حرکتی با سلول‌های بنیادی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات