آژانس به «مكان‌هاي» غيرهسته‌اي ايران دسترسي داشته است

جوان در گزارشی آورده است: به گزارش نامه‌نیوز، يوكيو آمانو روز گذشته گزارش خود از پايبندي ايران به توافق هسته‌اي و قطعنامه 2231 شوراي امنيت را به شوراي حكام آژانس ارائه كرد. آمانو خلاصه‌اي از گزارش تفصيلي خود درباره پايبندي ايران به تعهدات را ارائه كرد و گفت كه فعاليت‌هاي ايران با پادمان‌هاي استاندارد آژانس مطابقت دارد. مدير كل آژانس مي‌گويد: «ما در مراحل اوليه پروسه‌اي هستيم كه مستلزم توجه مداوم و ملاحظه‌كارانه همه طرف‌هاست. همه طرف‌ها كار كرده‌اند تا اجراي «تعهدات» را ممكن سازند و طي سال‌هاي آينده تعهد مستحكم همه طرف‌ها لازم است تا اجراي (تعهدات برجام) ممكن شود.» آمانو از ادامه فعاليت‌هاي آژانس در ايران «مطابق با پروتكل الحاقي قرارداد پادمان آژانس» خبر داده كه به گفته او ايران «به طور موقت» آن را اجرا مي‌كند: «از زمان آخرين گزارش من، آژانس بر اساس پروتكل الحاقي، دسترسي‌هاي تكميلي به سايت‌ها و مكان‌هاي ايران داشته است.» ماده (5) پروتكل الحاقي به شكل بي‌سابقه‌اي اختيارات دسترسي آژانس را به هر «مكاني» از يك كشور پذيرنده (حتي غيرهسته‌اي) گسترش داده است و تأكيد آمانو بر دسترسي تكميلي به «سايت»‌ها و «مكان»‌ها ناظر بر اجراي اين بخش از پروتكل الحاقي است. آمانو در عين حال تأكيد كرده كه براي نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران بر اساس برجام آژانس نيازمند اين است كه به ۵ ميليون و ۲۰۰ هزار يورو منابع مالي بيشتر دسترسي پيدا كند؛ موضوعي كه نشان‌دهنده تمايل او براي گسترش رژيم بازرسي‌ها از ايران بر اساس پروتكل الحاقي است. آمانو گفته كه گزارشي از راستي‌آزمايي و نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران و تعهدات در قطعنامه ۲۲۳۱ را به اعضاي شوراي حكام آژانس تحويل مي‌دهد كه در پي بازرسي‌هاي آژانس تهيه شده است.

موگريني نامه محرمانه را تكذيب كرد

يك مقام اتحاديه اروپا ارسال نامه محرمانه موگريني به ظريف را تكذيب كرد. به گزارش خبرگزاري تسنيم، برخي رسانه‌ها اخيراً از نامه محرمانه فدريكا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران خبر دادند. موگريني در نامه‌اش به ظريف نوشته است كه طرف 1+5 به همه تعهداتش طبق برجام عمل كرده و مشكلات باقي‌مانده در حوزه مالي و بانكي جزو تعهدات آنها در برجام نبوده است. يك مقام اتحاديه اروپا به خبرنگار تسنيم گفت كه «اتحاديه اروپا [ارسال] هرگونه نامه محرمانه را تكذيب مي‌كند.» پيشتر يك مقام در وزارت امور خارجه ايران هم در پاسخ به تسنيم، ارسال چنين نامه‌اي را تكذيب كرده بود. وي گفته بود كه مقامات وزارت امور خارجه ايران از ارسال چنين نامه‌اي بي‌خبرند و چنين نامه‌اي وجود ندارد. حسين جابر انصاري، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران نيز روز گذشته ارسال نامه‌ محرمانه را تكذيب كرد. موگريني فروردين ماه امسال به تهران سفر و با مقامات ايراني از جمله وزير امور خارجه ايران ديدار و گفت‌وگو كرد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آژانس به «مكان‌هاي» غيرهسته‌اي ايران دسترسي داشته است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات