رشد اقتصادی 5 درصدی چگونه حاصل می‌شود/ 4 عامل مهمی که اقتصاد ایران را توسعه می‌دهد

بررسی ها نشان می دهد استفاده بهینه از دوران پسابرجام و گشایش های تجاری و مالی، فضای مناسب اقتصادی در پی ایجاد آرامش و ثبات در بازارهای اقتصادی، وجود ظرفیت های خالی اقتصادی، انجام اصلاحات ساختاری و نهادی در اقتصاد عواملی است که می تواند به رشد اقتصادی ایران کمک کند. به گزارش نامه نیوز، در حالی که بسیاری از کارشناسان اعلام می کنند نرخ رشد اقتصادی ایران در سال گذشته منفی بوده است مرکز آمار رشد اقتصادی کل سال ۹۴ را با احتساب نفت یک‌درصد و بدون آن را ۰.۹درصد محاسبه کرده است.

این آمار در شرایطی اعلام شده است که نرخ رشد هدفگذاری شده در برنامه ششم توسعه که به زودی در مجلس بررسی خواهد شد 8 درصد در سال پایانی اجرای برنامه ششم است که رسیدن به این موضوع می تواند موفقیتی بزرگ برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشد.

علاوه بر این روز گذشته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجلس سال 95 را سالی تعیین کننده برای آینده اقتصاد کشورارزیابی کرد و گفته است دولت حداقل پنج درصد رشد اقتصادی را برای امسال هدف قرار داده است.

وزیر اقتصاد در ادامه سال 94 را یکی از سال های سخت و دشوار برای اقتصاد ایران توصیف کرد و گفت: در سال گذشته سقوط 46 درصدی قیمت نفت در بازارهای جهانی تحت تاثیر رویکرد عربستان سعودی در افزایش عرضه، افزایش میزان تولید نفت آمریکا و کانادا، مازاد عرضه یا پیشی گرفتن عرضه نسبت به تقاضا، تداوم بحران اقتصادی در اروپا و کاهش تقاضای جهانی اتفاق افتاد و در نتیجه درآمدهای ارزی کشور به شدت محدود شد.

طیب نیا تاکید کرد: ‌اکنون که در پایان ماه آخر فصل بهار قرار داریم، اعتقاد دارم که امسال نقطه عطفی برای پایان دوره کندی رشد اقتصادی و آغاز شتاب بخشی به رونق اقتصادی باشد. وی یادآورشد: عوامل مختلفی دست به دست هم داده اند تا سال 95 را سالی تعیین کننده برای آینده اقتصاد کشور کنند.

وی افزود: برآوردهای مرکز آمار ایران از ارقام حساب های ملی در زمستان 94 و پس از موفقیت دولت در پایان بخشیدن به تحریم های اقتصادی، چرخش در روند رشد اقتصادی را در همه گروه ها و اغلب زیرگروه ها نشان می دهد. به طوری که رشد اقتصادی از منفی 0.6 درصد در پاییز 94 به مثبت 1.2 درصد در زمستان سال گذشته افزایش داشته است.

اما سوالی که در این شرایط مطرح می شود این است که رشد 5 درصدی اقتصاد در سال جاری چگونه فراهم خواهد شد. بررسی ها نشان می دهد استفاده بهینه از دوران پسابرجام و گشایش های تجاری و مالی، فضای مناسب اقتصادی در پی ایجاد آرامش و ثبات در بازارهای اقتصادی، وجود ظرفیت های خالی اقتصادی، انجام اصلاحات ساختاری و نهادی در اقتصاد عواملی است که می تواند به رشد اقتصادی ایران کمک کند.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رشد اقتصادی 5 درصدی چگونه حاصل می‌شود/ 4 عامل مهمی که اقتصاد ایران را توسعه می‌دهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات