اذعان آمانو مبنی بر دستیابی به «مكان‌هاي» غيرهسته‌اي ايرانبه گزارش جهان به نقل از جوان، يوكيو آمانو روز گذشته گزارش خود از پايبندي ايران به توافق هسته‌اي و قطعنامه 2231 شوراي امنيت را به شوراي حكام آژانس ارائه كرد.

آمانو خلاصه‌اي از گزارش تفصيلي خود درباره پايبندي ايران به تعهدات را ارائه كرد و گفت كه فعاليت‌هاي ايران با پادمان‌هاي استاندارد آژانس مطابقت دارد.

مديركل آژانس مي‌گويد: « ما در مراحل اوليه پروسه‌اي هستيم كه مستلزم توجه مداوم و ملاحظه‌كارانه همه طرف‌هاست. همه طرف‌ها كار كرده‌اند تا اجراي «تعهدات» را ممكن سازند و طي سال‌هاي آينده تعهد مستحكم همه طرف‌ها لازم است تا اجراي (تعهدات برجام) ممكن شود.»

آمانو از ادامه فعاليت‌هاي آژانس در ايران «مطابق با پروتكل الحاقي قرارداد پادمان آژانس» خبر داده كه به گفته او ايران «به طور موقت»آن را اجرا مي‌كند: «از زمان آخرين گزارش من، آژانس بر اساس پروتكل الحاقي، دسترسي‌هاي تكميلي به سايت‌ها و مكان‌هاي ايران داشته است.»

ماده (5) پروتكل الحاقي به شكل بي‌سابقه‌اي اختيارات دسترسي آژانس را به هر «مكاني» از يك كشور پذيرنده (حتي غيرهسته‌اي) گسترش داده است و تأكيد آمانو بر دسترسي تكميلي به «سايت»‌ها و «مكان»‌ها ناظر بر اجراي اين بخش از پروتكل الحاقي است.

آمانو در عين حال تأكيد كرده كه براي نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران بر اساس برجام آژانس نيازمند اين است كه به ۵ ميليون و ۲۰۰ هزار يورو منابع مالي بيشتر دسترسي پيدا كند؛ موضوعي كه نشان‌دهنده تمايل او براي گسترش رژيم بازرسي‌ها از ايران بر اساس پروتكل الحاقي است.

آمانو گفته كه گزارشي از راستي‌آزمايي و نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران و تعهدات در قطعنامه ۲۲۳۱ را به اعضاي شوراي حكام آژانس تحويل مي‌دهد كه در پي بازرسي‌هاي آژانس تهيه شده است.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اذعان آمانو مبنی بر دستیابی به «مكان‌هاي» غيرهسته‌اي ايران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات