پیامدهای اختلاف بین گروههای سیاسی شیعه ناگوار خواهد بود

به گزارش «شيعه نيوز»، گفتگویی درباره اوضاع سیاسی متشنج عراق و آثار و پیامهای منفی ناشی از چنین تحولاتی بر روند جنگ با تروریسم با «دکتر موفق الربیعی» نماینده برجسته پارلمان عراق، عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان و مشاور سابق امنیت ملی این کشور و مهمترین رویدادهای عراق گفت وگویی انجام شده است.

الربیعی به ناکامی احزاب شیعه عراق برای ایجاد تفاهم و همبستگی بین یکدیگر اشاره کرد و گفت: من معتقدم که احزاب و جریان های سیاسی شیعه در عراق در زمینه ایجاد انسجام و هماهنگی بین خود در زمینه بحران کنونی ناکام شده اند زیرا فاقد چشم انداز یکپارچه برای ساخت دولت نهادهای مدنی است و از سال ۲۰۰۳ تاکنون فاقد چنین چشم اندازی بوده است. دلیل چنین امری هم عدم یکپارچگی و اتحاد آنها بر سر مسائل مهمی نظیر قضیه کردستان، اتخاذ موضع در قبال اهل سنت، رژیم صهیونیستی و رویکرد سیاسی نسبت به عربستان و موارد بسیار دیگری در این خصوص است.

الربیعی درباره پیامدهای چنین اختلافاتی نیز گفت: پیامدهای اختلاف بین گروههای سیاسی شیعه ناگوار و فاجعه بار خواهد بود. اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، جایگاه مهم خود بر عراق را از دست خواهند داد زیرا اقلیت یکپارچه قویتر و تاثیرگذارترازاکثریت متفرق است. اعتقاد من بر این است که ایجاد تفرقه بین شیعیان، به نفع دوستان آمریکا در منطقه است زیرا آنها خواهان عراقی تجزیه شده و ضعیف هستند تاجولانگاهی برای تسویه حساب ها و تحقق منافع خصوصی آنها باشد؛ منافعی که هیچ سنخیتی با منافع ملت عراق ندارد.

این نماینده پارلمان عراق و مشاور سابق امنیت ملی عراق درباره نقش داعش در ایجاد تفرقه بین اقشار مختلف ملت عراق و تاثیر آن بر روند سیاسی کنونی این کشوراظهار کرد: درست است که داعش گروهی از تروریست های جهانی است و این موضوعی کاملا مشخص است اما شکست ژوئن ۲۰۱۴م نعمتی برای عراق بود زیرا عراقی ها را متحد کرده و باعث شد تا دوست و دشمن از هم متمایز شوند. داعش در معادله سیاسی کنونی عراق بی نصیب نیست زیرا از میهن پرست و تروریستی تولید شده است و داعش های سیاسی، رسانه ای، فرهنگی ، دینی و غیره تولید کرده است.

وی در همین زمینه افزود: داعش سیاست عراق را بین سیاه و سفید قرار داده است علاوه بر این وجود داعش بحران زا نیز هست و مداخله سیاسی و نظامی بیگانگان در عراق را توجیه می کند و بدون شک تروریست های داعش از چنین بحرانی بسیار بهره برده اند.

مشاور سابق امنیت ملی عراق درباره نقشی که کشورهای منطقه در حمایت از گروه تررویستی داعش و ایجاد فتنه طایفه ای و ملی در عراق ایفا می کنند، تصریح کرد: به اعتقاد من کشورهای غربی و عربی و منطقه ای از بروز فتنه در عراق بویژه پس از شکست داعش در نبردهای اخیر بهره می برند و قطعا شکست داعش منجر به سقوط آخرین مدرک دشمنان عراق برای ضربه زدن به روند سیاسی دموکرات درعراق می شود.

وی ادامه داد: سیستم دموکراتیک و آزادی های عمومی و حقوق بشر در عراق به مذاق برخی از همسایگان این کشور خوش نمی آید، لذا برای سرنگون کردن تجربه دموکراسی در عراق از داعش حمایت های مالی، تبلیغاتی، سیاسی و لجستیکی می کنند.

دکتر الربیعی با رد این سخن که «عراق در آستانه تجزیه قرار دارد»، ابراز کرد: با کسانی که درباره نزدیکی لحظه تجزیه عراق سخن می گویند، موافق نیستم، اما بر این باورم که هر ملتی حق تعیین سرنوشت خود را دارد؛ ملت کردستان و عراق نیز به همین شکلند. در عین حال نیز معتقدم که اگر به ملت کردستان حق همه پرسی داده شود، قطعا به نفع بقا در داخل عراق دموکرات، فدرال، امن و مرفه رای خواهند داد و به استقلال نیاز نخواهند داشت زیرا نخواهند توانست در محیطی منزوی و خصمانه به حیات خود ادامه دهند. برخی مقامات کردستان از این موضوع به دلایل داخلی علیه رقبای خود بهره می برند.


انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیامدهای اختلاف بین گروههای سیاسی شیعه ناگوار خواهد بود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات