10جلد قرآن نفیس خطی در روستاهای کردستان وجود دارد

سیدمحسن علوی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان در سنندج حفظ، مرمت و نگهداری نسخ خطی را از وظایف میراث فرهنگی دانست و افزود: ارزشمندترین و نفیس ترین نسخ خطی قرآن های خطی است که از دوران های مختلف تاریخی به یادگار به جای مانده است.
او تاریخی ترین و نفیس ترین قرآن موجود در استان کردستان را مربوط به قرآن تاریخی نگل دانست و گفت: این قرآن مربوط اوایل قرن پنجم است.
او به مرمت دو قرآن تاریخی استان کردستان نیز اشاره کرد و گفت: این دو قرآن در روستاهای سلین و کاشتر بودند که توسط کارشناسان میراث فرهنگی مرمت شده است.
او یکی از این قرآن ها را مربوط به روستای سلین دانست و گفت: این قرآن مربوط به دوران ایلخانی است. سلین در 70کیلومتری شهر سروآباد و در منطقه اورامان واقع شده است و در حوزه شهرستان سرواباد است.
او قرآن روستای کاشتر را نیز مربوط به اواخر دوران صفویه دانست و گفت: کاشتر از توابع شهرستان کامیاران در 45کیلومتری شهر کامیاران واقع شده است.
او به ایجاد محفظه شیشه ای برای قرآن تاریخی سه روستای بانه نیز اشاره کرد و گفت: میراث فرهنگی در راستای حفظ و نگهداری نسخ خطی به خصوص قرآن های نفیس و تاریخی آنها را در داخل محفظه های شیشه ای نگهداری می کند.
به گفته او قرآن تاریخی روستای سلین بعد از قرآن نگل دومین قرآن تاریخی استان کردستان دانست.
این دو قرآن با حضور آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان رونمایی شد.
3033/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «10جلد قرآن نفیس خطی در روستاهای کردستان وجود دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات