مردی از تبار معرفت

در ادامه این مطلب آمده است:اواسط دهه هفتاد بود؛ اواخر عمر دولت سازندگی و اوج فعالیت های سیاسی و فرهنگی و ادبی. نخستین بار خبر آمدنش را زنده یاد خلیل عمرانی داد. گفت که گرگانی است و از هرمزگان می آید. با او در قشم آشنا شده بود. می گفت خودش شاعر است.
نام خانوادگی اش برای ما قدری غریب بود:قلیشلی. اما آشنایی ما با این مدیر گرگانی که خودش شاعر بود، زمان زیادی نمی خواست. در همان هفته اول یک روز سه شنبه که روز تشکیل جلسات هفتگی شعر در فرهنگسرای شهید گنجی بود، به ساختمان اجاره ای این مجتمع در خیابان فرودگاه آمد و ما آنجا با هم آشنا شدیم.
مردی چهارشانه و نسبتا بلند قد و تنومند با صدایی درشت و خش دار که معلوم بود نتیجه انس و الفت طولانی صاحب این صدا با سیگار است؛ با لهجه آشکار شمالی.
در همان نشست خودش را بی تکلف معرفی کرد:'حبیب الله قلیشلی هستم، مدیر کل جدید ارشاد اسلامی استان بوشهر' و همان جا با فروتنی گفت که خودش شاعر است هر چند در این عرصه ادعایی ندارد. بعد هم به خواست ما و مرحوم عمرانی یکی دو تا از شعرهایش را خواند.
عاشقانه های کوتاه نیمایی بودند و این برای من و ما قدری غافلگیرکننده و در عین حال نویدبخش روزهای خوب بود؛ مدیر فرهنگی که شاعر است و از خواندن شعرهای عاشقانه ابایی ندارد.
در پایان همان جلسه خلیل عمرانی مرا که مسئول جلسه شعر بودم، به او معرفی کرد و گرمی دلپذیر این معارفه را همان لحظه احساس کردم. از آشنایی با من اظهار خوشوقتی کرد و دعوتم کرد که در روزهای آینده در دفتر مدیر کل ارشاد اسلامی، در خیابان عاشوری میهمانش باشم.
روزهای بعد اولین دیدار من با آقای حبیب الله قلیشلی که از هرمزگان آمده بود و می گفت پیشینه فرمانداری خوانسار را هم در کارنامه دارد، سرشار از دلگرمی و امید بود. دلگرمی و امید به این که با مدیری سر و کار داشتیم که خودش شاعر بود، شعر را می فهمید و زندگی اش ریشه در هنر و ادبیات داشت.
در هربار دیدار دوستانه و اداری برگی از خاطراتش را برایم ورق می زد، این که همکلاسی حجت الاسلام ناطق نوری در دانشگاه تهران بوده است، این که مختاباد خواننده خوش صدای معروف برادر داماد او است و این که دامادش خود از استادان هنر دانشگاه تهران است.
خلاصه هر بار دیدار با این مدیر کل خوش مشرب و شاعر مسلک گرگانی برای من جایگاه درک لذت و اندوختن تجربه بود. در یکی از همین دیدارها بود که به او پیشنهاد برگزاری شب های شعر ماهانه را دادم و او فورا موافقت کرد و بعدها که این شب های شعر تا زمان حضور وی با نام 'شبانه های شرجی' ادامه یافت، خودش نیز پای ثابت این شب های شعر بود و از شعرهایش می خواند.
ارتباط خوب و صمیمانه او تنها با جماعت شاعران خلاصه نمی شد اگر چه به دلیل میل و گرایشش به شعر، با این جماعت انس و الفتی ویژه داشت و حتی خود در زمانه ای که هنوز حضور شاعر بزرگ ایران و استان، زنده یاد منوچهر آتشی، در اداره فرهنگ و ارشاد قابل تصور نبود، به طور غیر رسمی و شبانه به دیدارش می رفت. با این حال به بزرگانی چون ایرج صغیری نیز به صراحت ابراز ارادت و علاقه می کرد.
حضور قلیشلی، این مدیر شاعر و شاعر مدیر در بوشهر بیش از سالی دوام نیاورد. دوران مدیریتش مصادف شد با تب و تاب انتخابات دوم خرداد 76 و نتیجه غیر منتظره اش و بالتبع تغییراتی که به حکم عوض شدن دوران باید صورت می گرفت.
او نیز اگر چه مشرب و مرامش از همه دوم خردادی تر بود، به هر حال کارگزار دولت سابق بود و به حکم جبر سیاست باید می رفت و رفت.
رفتنش اما پایان خدمت در مدیریت فرهنگی نبود. رفت و اداره کل ارشاد استان نوپای گلستان را بنیان نهاد و شد نخستین مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زادگاه خود. اما فروتنی و خصلت انسانی او و حس مشترک شاعری اش او را وا می داشت تا همچنان از بوشهر و بوشهری ها یاد کند و در این میان از یادکرد هیچ کسی نمی گذشت؛ از ذکر خیر صغیری تا احوالپرسی از راننده اش که حالا با هم انس و الفت خانوادگی هم پیدا کرده بودند.
بعد از دوران مدیریت و در هنگامه بازنشستگی نیز از پای ننشست. این بار در کسوت نمایندگی مردم شهرش گرگان در شورای این شهر حضور یافت و بار ریاست شورا را هم بر دوش کشید.
حدود چهارسال پیش آخرین دیدار ما بود در بوشهر. به عنوان رئیس شورا برای شرکت در نشست رئیسان شوراهای شهر مراکز استان ها به بوشهر آمده بود. او را شبی در رستوران قوام دیدم؛ به اتفاق علی هوشمند؛ با همان صدای درشت خش دار و همان سیگاری که یک دم خاموش نمی شد.
می گفت حالش چندان خوش نیست و عمل معده انجام داده است. از دوستان پرسید و اصرار داشت که چون فردا صبح عازم گرگان است، حتما باید دو نفر را ببیند، راننده اش را و ایرج صغیری را که اطلاع یافته بود هر دو یک دوره بیماری را سپری کرده اند.
آخرین تماس تلفنی اش نیز همین چندماه پیش بود؛ پرس و جو از بوشهر و شاعران و یادی از زنده یاد خلیل عمرانی. و اکنو ن او نیز به خیل رفتگان پیوسته است؛ مدیری شاعر و شاعری مدیر؛ از همان نمونه های کمیاب زمانه ما. از همان هایی که هیچ زنگاری حریف عیار بالای معرفتشان نیست. روانش شاد
6045

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مردی از تبار معرفت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات