راه های دستیابی به گوهرهای اجلالی در سفره پرنعمت الهی در رمضان

به گزارش ایرنا، رمضان ماهی است که در آن قرآن کریم، این رهنمون‌بخش بشریت به سوی سعادت بر قلب مبارک پیامبر نازل شده است.
بر اساس روایات اسلامی، همه کتاب‌های آسمانی 'تورات'، 'انجیل'، 'زبور' و 'قرآن' در این ماه پر عظمت نازل شده‌اند.
ماه رمضان، ماه رحمت و برکت و مغفرت است، خداوند در این ماه به بندگانش نظر خاص و ویژه‌ای دارد، ثواب و ارزش اعمال آن‌ها را چند برابر نموده، گناهان آنان را به واسطه اندک اعمالی، می‌بخشد و برای آسان نمودن توبه، شیاطین را در غل و زنجیر کشیده و درهای جهنم را بسته است، لطف خدا در این ماه، آن‌چنان است که ثواب قرائت آیه‌ای از قرآن برابر با ختم قرآن، و برپا داشتن دو رکعت نماز برابر هفتاد رکعت و... است.
این‌ها و ده‌ها مورد دیگر از جمله بشارت‌هایی است که پیامبر اکرم (ص) در خطبه شعبانیه خود به یارانش می‌داد.
این الطاف و آمرزش‌های الهی، زمانی برای انسان حاصل می‌شود که درس‌های لازم را از ماه رمضان بیاموزیم چرا که ماه رمضان، ماه تعلیم و تربیت نیز هست.
برنامه تربیتی روزه نیز باید با آگاهی هر چه بیشتر و عمیق‌تر از تعلیمات آسمانی هماهنگ گردد تا جسم و جان آدمی را از آلودگی گناه شست‌وشو دهد.
با برنامه روزه در رمضان انسان از طریق مهمانی خدا، مورد احترام خداوند است، نَفَس‌های او همچون تسبیح، خوابش چون عبادت و اعمالش مقبول و دعاهایش مستجاب می‌باشد و علت انتخاب شدن روزه در این ماه این است که رمضان برترین و پربرکت‌ترین ماه از ماه‌های سال است.
ماهی که در آن لیلة‌القدر، شبی که برتر از هزار ماه است قرار دارد، شبی که سرنوشت انسان رقم می‌خورد و فرشتگان و روح در آن شب به اذن خدا برای تقدیر هر کاری نازل می‌شوند و شبی است آکنده از سلامت و خیر و رحمت، تا طلوع صبح.
به همین منظور در آغازین روز فرا رسیدن این ماه پربرکت دو مدیرکل تبلیغات اسلامی و اوقاف و امور خیریه استان البرز در مرکز خبرگزاری ایرنای استان البرز جمع شدند و در خصوص برکات این ماه مبارک و برنامه های پیش بینی شده مجموعه ی خود در این ماه گفتند.
حجت الاسلام سید عباس مسعودی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز گفت: دو ماه رجب و شعبان به عنوان مقدمه ای برای ورود به ماه مبارک رمضان هستند تا مومنین برای میهمانی حضرت حق مهیا شوند و نتیجه ی عبادات این دو ماه را می توانیم در ماه مبارک رمضان از محضر حضرت حق دریافت کنیم.
وی افزود: ماه رمضان، ماه برکت و مغفرت است و خداوند تمام بندگانش را به میهمانی دعوت کرده و این ماه را بهانه ای برای بخشش بندگانش قرار داده است و ثواب زیادی را برای روزه دارانش اعلام کرده است.
وی اظهار داشت: روزه، امساک از خوردن و آشامیدن است ولی خیلی از روزه داران سعی دارند تا در کنار روزه ی جسمی، اعضاء و جوارحشان نیز امساک داشته و روزه دار باشد ولی باز هم پا را از این فراتر می نهند و در کنار روزه از فرصت انس با حضرت استفاده کرده و سحرخیزی را در کنار برنامه های خود قرار می دهند.
مسعودی گفت: بیدار شدن در ساعات سحر یک ضرر معنوی برای تمام روزه داران است و سحرخیزی مایه برکت است و باید سعی کنیم از این فضای معنوی به تمام و کمال استفاده کنیم و برای خواب از فیض بیداری سحر بی بهره نباشیم.
وی افزود: در این ماه با توجه به اینکه بهار قرآن نامیده می شود توصیه می شود روزه داران انس با قرآن را فراموش نکنند و حداقل روزی یک جزء قرآن را بخوانند و در صورت نداشتن سواد کافی برای خواندن قرآن به صورت فردی، از فضاهای موجود در صدا و سیما و جلسات جزء خوانی روزانه ای که در مساجد و دیگر اماکن مذهبی برگزار می شود، بهره ببرند.
وی بیان داشت: به همین منظور تبلیغات اسلامی استان البرز پنج محفل انس با قرآن را در طی این ماه مبارک در استان برگزار می کند که این جلسات در مصلای شهر کرج، هیات انصارالامام و مسجد حضرت ولی عصر (عج) خیابان مظاهری کرج به صورت روزانه برگزار می شود.
مسعودی با بیان اینکه این جلسات با حضور قاریان مطرح کشوری و استانی برگزار می شود، گفت: همچنین دیگر مراسم های جزء خوانی استان در مصلاهای نمازجمعه شهرستان های نظرآباد و هشتگرد برگزار می شود و در دیگر شهرستان ها شامل فردیس، اشتهارد و طالقان نیز مراسم هایی برگزار می شود.
وی افزود: در روایات آمده خانه های خود را با تلاوت قرآن نورانی کنید و از اثر تربیتی خواندن قرآن در منازل نباید والدین غافل شوند زیرا امروزه والدین بایستی برای مقابله با فضای هجمه فرهنگی دشمن، انس با قرآن را در خانه های خود نهادینه کنند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز ادامه داد: متاسفانه در خانه های بیشتر ایرانیان ماهواره جای قرآن را گرفته است ولی بهتر است پدران و مادران در ماه ربیع قرآن با تلاوت قرآن خانه های خود را به نور الهی روشن کرده و فرزندانشان را حتی با وعده به جایزه برای خواندن قرآن ترغیب کنند.
وی در ادامه به دیگر برنامه های سازمان تبلیغات اسلامی در ایام ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این سازمان از مدت ها قبل به تمام روستاها از طریق بخشداری ها و دهیاری ها اعلام کرده در صورت نیاز به مبلغ، موضوع را اعلام کنند تا مبلغ از قم و دیگر شهرستان ها دعوت شوند.
وی همچنین با اشاره به برگزاری پنج اجتماع بزرگ طلایه داران تبلیغ قبل از ماه مبارک در استان، افزود: توجیه مبلغان و یادآوری بعضی از نکات همچون بحث صرفه جویی آب که در استان ماه تبدیل به یک بحران شده و تاثیر سخنان مبلغان بر صرفه جویی از جمله اهداف برگزاری این اجتماعات بود.
مسعودی از دیگر اهداف برگزاری این اجتماعات را توجه دادن مبلغان به مطالبات رهبری و همچنین درخواست تبدیل جامعه روحانیت کرج به جامعه روحانیت استان از امام جمعه کرج برشمرد.
وی در ادامه به تاثیرات فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی روزه بر جامعه و انسان اشاره کرد و گفت: ماه مبارک رمضان تمرینی برای نفس است که به خیلی از حلال ها نه بگوید که در پیشبرد معنوی ما تاثیرگذار است زیرا خیلی از گناهان ما به دلیل ناتوانی در نه گفتن به نفس مان است.
وی تاثیر فرهنگی روزه را نشستن غنی و فقیر بر سر یک سفره دانست و افزود: بندگان خدا در نزد خود به جز از لحاظ تقوایشان با هم فرقی ندارند و همه از نعمات خداوندی در این خوان پربرکت بهره می برند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز به تاثیر اجتماعی روزه نیز اشاره کرد و افزود: خداوند این ماه را قرار داد تا خیلی از افراد غنی در این روزها معنی گرسنگی و تشنگی را درک کرده و به فکر افراد مستمند افتاده و بدانند اگر خداوند نعمتی برای آن ها قرار داده باید از این نعمات دیگران را نیز بهره مند سازند.
وی در خصوص تاثیر روزه داری بر سلامت نیز بیان داشت: بدن بدون حساب و کتاب 11 ماه می خورد و می آشامد و از تمام مواد غذایی بدون در نظر گرفتن فواید و یا ضررهای آن استفاده می کند و این یک ماه فرصتی برای استراحت به بدن است تا خیلی از مواد سمی را دفع کرده و یا چربی های زاید را بسوزاند و یا بسیاری از امراض نیز از طریق روزه برطرف شود.
وی با اشاره به اینکه پزشکان بعضی از افراد را از روزه منع می کنند، گفت: بهترین فرد برای تشخیص ضرر داشتن روزه خود انسان است و فرد باید خود تشخیص دهد آیا روزه به سلامت او ضرر می زند یا خیر.
مسعودی همچنین به افرادی که روزه نمی گیرند توصیه کرد در صورت نیاز به خوردن و آشامیدن این کار در منازلشان و یا مکانی خارج از دید عموم انجام دهند و حرمت ماه مبارک را برای خود و روزه داران نگه دارند.
وی به روزه داران توصیه کرد حتی الامکان نمازها و عبادات خود را در مساجد برگزار کنند زیرا فیض اینکار عبادی صدچندان می شود و لحظاتی که در مسجد حضور داریم جزو عمرمان حساب نمی شود و از لحظه حرکت از منزل برای حضور در مسجد، ملائکه شخص را همراهی می کنند و همچنین درجاتی در بهشت با هر نفس در مسجد عطا می شود.
وی یادآور شد: عید فطر روز بسیار سختی برای روزه داران است زیرا بندگان روزه خوار هیچ فرقی با روزه داران نداشتند به جز اینکه آنان بنده شیطان بودند و روزه داران بنده ی خدا.
**حضور مستمر در اماکن مذهبی آرامش به همراه می آورد
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز نیز در این نشست به برنامه های پیش بینی شده برای ایام ماه مبارک در بقاع متبرکه استان اشاره کرد و گفت: با توجه به اقبال مردم از بقاع متبرکه برای مراسم های مذهبی، برنامه های خوبی در این اماکن پیش بینی شده است.
حجت الاسلام محمدصالحی افزود: علاوه بر برگزاری برنامه های عمومی در ماه مبارک رمضان همچون سخنرانی برنامه های ویژه ای همچون ترتیل خوانی و جزءخوانی و برنامه های مناسبتی ویژه ایام این ماه را نیز با محوریت بقاع متبرکه خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه این برنامه ها در بقاع متبرکه شاخص استان رنگ و بوی بیشتری خواهد داشت، اظهار کرد: در بقاع متبرکه شاخص استان در تمام ایام ماه مبارک رمضان برنامه های سخنرانی و وعظ برگزار می شود و در تمام ایام شاد و جشن و همچنین حزن و غم برنامه های مذهبی خاص آن ایام برگزار می شود.
وی با بیان اینکه در لیالی قدر از سخنرانان کشوری استفاده می شود، گفت: در ایام قدر آستان مقدس امامزادگان استان شلوغ ترین محافل را دارند.
صالحی افزود: در ایام ماه مبارک با برگزاری خیمه های معرفت از مبلغین بومی و اعزامی از قم استفاده می شود و محافل انس با قرآن نیز با حضور قاریان بین المللی از کشور مصر نیز برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه برنامه های ماه مبارک رمضان با عنوان طرح ضیافت از 17 خرداد ماه تا 17 تیرماه ادامه دارد، بیان داشت: با برگزاری این برنامه ها و حضور پرشور مردم توانستیم تا حدود زیادی به اهداف مد نظر خود که همان حضور پرشور مردم در اماکن مذهبی است دست یابیم.
وی گفت: برگزاری 16 محفل انس با قرآن با حضور قاریان بین المللی و 22 محفل با حضور قاریان برتر کشوری، برگزاری جلسات تفسیر در امامزادگان شاخص، آموزش عمومی قرآن کریم در امامزادگان شاخص و حضور 28 روحانی در طرح ضیافت از دیگر برنامه ها است.
وی گفت:صرف حضور خود نکته مثبتی است یعنی جوانان از مکان های دیگر بریده اند و این اماکن مذهبی را محلی برای آرامش یافته و برای حضور ترغیب شده اند.
صالحی تصریح کرد: متاسفانه سرگرمی های کاذب مخربی که اعتقادات جوانان را تخریب می کند ایجاد شده و زمانی که جوان ما جذب امامزاده شود پایه های اعتقادی اش که توسط دشمنان مورد هجمه قرار گرفته تقویت می شود.
وی افزود: جوانان با حضور در این اماکن و مواجهه با روحانیون، سوال می کنند و جواب می گیرند و زمانی که جذب شدند شهباتشان برطرف می شود و در نتیجه در وجودشان آرامش برقرار می شود به طوریکه این ارتباط مستمر می شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز بیان داشت: از ثمرات اجرای این برنامه ها آشنایی جوانان با استکبارستیزی و گفتمان انقلاب اسلامی است که نسل جوان ما انقلابی بار آمده و در مسیر انقلاب محکمتر از گذشته تلاش کنند.
وی ثمرات و نتیجه ی برنامه های مذهبی را اقتدار نظام جمهوری اسلامی دانست.
صالحی به برنامه های اجرا شده در اماکن متبرکه قبل از ماه مبارک نیز اشاره کرد و گفت: تمام امامزادگان استان غبارروبی شده و کتب قرآن فرسوده جمع آوری شدند و آذین بندی مناسب انجام شد.
6156/1535

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راه های دستیابی به گوهرهای اجلالی در سفره پرنعمت الهی در رمضان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات