همکاری ایران و چین در احیای آرشیو حوزه جاده ابریشم

به گزارش ایرنا، «سیدرضا صالحی امیری» که در راس هیاتی در چین بسر می برد، این سخنان را پیش ازظهرامروز (به وقت محلی) در جریان ملاقات با «لی مین گوآ» رئیس سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین مطرح کرد که با توافق طرف چینی مواجه شد.
رئیس کتابخانه ملی کشورمان با اشاره به روابط همکاری بیش از 2 هزار ساله دو کشور ایران و چین، اوج همکاری دو طرف را مربوط به جاده ابریشم دانست و تاکید کرد که ثبت و ضبط اسناد و مدارک مربوط به این دوران ضروری است.
وی در ادامه خواستار همکاری بیشتر میان کتابخانه ملی ایران و سازمان آرشیو ملی چین شد و اظهار داشت: ما می توانیم در بخش های مختلف از جمله تبادل مستندات و اسناد مربوط به این جاده، بحث مرمت، نگهداری و استانداردسازی اسناد موجود که از زمان های دور به جای مانده، همکاری داشته باشیم.
صالحی امیری همچنین به آغاز برنامه زیرساخت سازی کل اسناد و آرشیو کشورمان اشاره کرد و با بیان اینکه این کار می تواند زمینه دسترسی پژوهشگران به منابع را آسانتر کند، گفت: کتابخانه ملی ایران در این بخش علاقمند به استفاده از تجارب همکاران چینی است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخش دیگری از سخنانش خواستار همکاری دو کشور برای ثبت خاطرات شفاهی سوابق بویژه در سه دهه گذشته بعد از انقلاب اسلامی شد و گفت که اجرای این طرح می تواند به صورت یک پروژه مشترک، اجرایی شود.
معاون رئیس جمهوری همچین به اراده رهبران دو کشور به ارتقا و گسترش روابط اشاره کرد و گفت: ما نیز وظیفه خود می دانیم که همکاریهای خود با نهادهای فرهنگی چین را توسعه داده و بر همکاریهای خود بیفزاییم.
«لی مین گوآ» رئیس سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین نیز در سخنانی با استقبال از پیشنهادهای مطرح شده از جانب رئیس کتابخانه ملی ایران، تاکید کرد که دو کشور ایران و چین به دلیل ارتباطات و مبادلاتی که ریشه در تاریخ همکاریهای آنان وجود دارد می توانند نقشی مهم و موثر در احیا اسناد مربوط به جاده ابریشم داشته باشند.
وی تصریح کرد که طرح «یک کمربند - یک جاده» چین در واقع اجرای همان جاده ابریشم است و ما امیدواریم در این زمینه همکاری و مساعدت ایران را نیز در اجرای این طرح بزرگ داشته باشیم.
او گفت: جاده ابریشم سالهای مدیدی است که دو کشور و دو ملت بزرگ ایران و چین را به هم گره زده است. این جاده از چین شروع شده، از سرزمین پارس عبور کرد و در نهایت خود را به منطقه اورآسیا مرتبط می سازد.
«لی مین گوآ» تصریح کرد: به همین خاطر ثبت اسناد می تواند نقش مهمی در این راستا بازی کند و کتابخانه ملی ایران و سازمان آرشیو ملی چین می توانند نقش بسیار موثر و مهمی در این زمینه داشته باشند.
وی که ریاست حافظه جهانی یونسکو را نیز به عهده دارد، یادآور شد: یادداشت تفاهمی که امروز میان او و صالحی امیری به امضاء رسیده معنای بسیار عمیقی به گسترش همکاری این دو نهاد فرهنگی بخشیده و او خواهد کوشید در اولین فرصت نسبت به اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه ها اقدام کند.
او همچنین از آمادگی سازمان متبوع خود در زمینه همکاری با کتابخانه ملی ایران در دیجیتالی کردن اسناد و مدارک و همچنین برگزاری نمایشگاههای مشترک خبر داد و گفت: دو طرف از این پس می توانند به صورت فعالتر دامنه فعالیت ها و همکاریهای خود را گسترش و توسعه دهند.
او درعین حال به رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشورمان پیشنهاد کرد که طرفین می توانند در زمینه میراث و خاطره جهانی با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند.
آساق**1597**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همکاری ایران و چین در احیای آرشیو حوزه جاده ابریشم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات