اسلوب تقسیم وظایف در خانه ملت/ نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها

این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز سه شنبه 18 خرداد 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

**کمیسیون های پرطرفدار و کم طرفدار
فهرست اولیه نمایندگان برای عضویت در کمیسیون های تخصصی مجلس ارایه شد و به زودی تکلیف تقسیم بندی های کمیسیونی درون مجلس مشخص می شود. روزنامه های امروز به بررسی دلایل تمایل بالای نمایندگان برای عضویت در برخی کمیسیون ها و کم طرفدار ماندن برخی دیگر از کمیسیون ها پرداختند.
روزنامه «ابتکار» در گزارش نخست خود نوشت: فحوای این فهرست‌ها نشان‌دهنده این مهم است که علاوه بر این که هنوز دو‌گانه اقبال و عدم اقبال به برخی از کمیسیون‌های خاص، آنها را در دو شاخه مازاد از جمعیت و خالی از آن قرار می‌دهد اما این‌بار ورود فزاینده اصلاح‌طلبان به پارلمان ترکیب قدیمی و چند ساله برخی از کمیسیون‌ها را که چندین دوره در قبضه اصولگرایان و طیف‌های متفاوت آن از جمله پایداری‌ها بوده، تغییر داده است. به گونه‌ای که ترکیب کمیسیون آموزش بر خلاف مجلس نهم، دیگر در قبضه پایداری‌ها نیست و ترکیب آن به نفع اصلاح‌طلبان تغییر کرده است.
ابتکار از زبان «مهدی مطهرنیا» مدرس دانشگاه آورد: نگرش‌های سنتی در عرصه سیاست اساسا حوزه فعالیت‌های متفاوت را برای نمایندگان در حوزه‌هایی همچون امنیت، سیاست‌خارجی، دفاع و در نهایت حوزه فرهنگ در‌بر‌می‌گیرد. اکنون نیز شاهد یک نوع نگرش و بینش کلاسیک در عرصه سیاست هستیم که به پیروی از این نگرش کلاسیک همچنین شاهد جهت‌گیری کاندیداتوری برای شرکت در کمیسیون‌هایی هستیم که با این عناوین شناخته می‌شوند.
این روزنامه در ادامه از زبان «محمود صادقی» منتخب مردم تهران در مجلس نوشت: این که امروز شاهد جهت‌گیری خاصی از سوی نمایندگان مجلس برای عضویت در کمیسیون‌های متفاوت هستیم، رفتاری‌ست که بخشی از آن با استناد به دلایل شخصی توجیه می‌شود. معمولا نمایندگان مجلس برای انتخاب کمیسیون‌های متفاوت در جهت عضویت در آنها ملاحظات چندی را در‌نظر می‌گیرند. از جمله این ملاحظات منطقه‌ای است. به‌گونه‌ای که نمایندگان خواهان این هستند تا به واسطه جایگاهی که در کمیسیونی خاص پیدا می‌کنند، بتوانند اعتبارات و خدماتی را متوجه منطقه خود کنند.
روزنامه «همدلی» هم در عنوان نخست خود نوشت: بعد از مشخص شدن هیات رئیسه مجلس دهم زمان زیادی تا مشخص شدن اعضای کمیسیون‌های تخصصی باقی نمانده است. این درحالی است که بعضی کمیسیون‌ها مثل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بین نمایندگان طرفدار زیادی داشتند تا جایی که بیش از تقریبا دو برابر اعضای لازم برای آن اعلام آمادگی کرد‌‌اند. در مقابل کمیسیونی مانند اصل 90 در چشم نمایندگان مغفول مانده و فقط 7نفر کمیسیون را انتخاب کرده‌اند.
این روزنامه در سرمقاله خود هم از ترافیک درخواستی نمایندگان برای عضویت در کمیسیون آموزش گفت و نوشت: با توجه به اینکه اصلاح‌طلبان در انتخابات گذشته و در دولت­‌های گذشته نقش بسیار موثری را در توسعه علمی کشور به عهده داشتند و به خوبی دولت را در مسیر رسیدن به اهداف و اجرای برنامه‌ها همراهی کردند، لذا بعد از انتخابات مجلس دهم و پیروزی قابل توجه اصلاح‌طلبان این تفکر که بار دیگر در کنار دولت بتوانند گام موثری را بردارند تقویت شد و از آنجایی که مهم‌ترین چالش در دوره قبل حوزه علوم و آموزش عالی را در بر داشت، بنابراین تلاش کردند با حضور در مهم‌ترین کمیسیون مرتبط با آموزش عالی، کرسی‌های بیشتری را در این کمیسیون به دست آورند.
در ادامه از همدلی می خوانیم: نکته بسیار مهمی که نباید آن را از نظر دور داشت، مسئله انتخابات و تلاش طیف مقابل برای ایجاد فضایی به سود خود است که ایجاد مانع در مسیر دولت می‌تواند یکی از اقدامات قابل قابل توجه و قابل پیش‌بینی باشد. بر این اساس از آنجایی که ما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم و از سوی دیگر همواره دانشگاه‌ها موتور محرک، حرکت‌های سیاسی- اجتماعی محسوب می‌شوند، حضور قابل توجه اصلاح‌طلبان در این کمیسیون می‌تواند بارقه امیدی برای این طبقه اجتماعی باشد. به هر صورت دولت یک سال دیگر را پیش‌رو دارد و در این یک سال کمیسیون آموزش می‌تواند مصوبات موثری را رقم زند که به دولت و وزارت علوم برای پیش‌برد برنامه‌هایش کمک موثری کند، به‌ویژه آنکه برنامه ششم توسعه نیز در مجلس دهم مصوب خواهد شد و این موضوع برای توسعه علمی کشور بسیار حائز اهمیت است.
روزنامه «آفتاب یزد» هم در گزارشی «وام» و «سفر خارجی» را علت اصلی اشتیاق نمایندگان به حضور در کمیسیون اقتصادی و سیاست خارجی و امنیت ملی دانست.
روزنامه «آرمان» در مورد خلوت بودن کمیسیون فرهنگی با «سید رمضان شجاعی کیاسری» عضو کمیسیون فرهنگی در مجلس نهم به گفت و گو پرداخت و از زبان او نوشت: کمیسیون فرهنگی از حیث اعتبار و هزینه از جاذبه کمتری نسبت به سایر کمیسیون‌ها برخورداراست و از سوی دیگر نمایندگان احساس می‌کنند ازکارایی لازم در عرصه فرهنگی برخوردار نیستند و نمی‌توانند کار موثری انجام دهند. بنابراین آنها این کمیسیون را رها می‌کنند و دراین بخش حاضر نمی‌شوند.

**حضور یادگار امام در وزارت امور خارجه
دیدارِ دیروز «سیدحسن خمینی» نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در روزنامه های امروز بازتاب داشت.
روزنامه «اعتماد» در این خصوص نوشت: حضوری بی‌سابقه در وزارت امور خارجه. دیروز سیدحسن خمینی، نوه بیانگذار جمهوری اسلامی به وزارت امور خارجه آمد و با محمدجواد ظریف و معاونان او دیدار کرد؛ دیداری که البته برای نخستین بار صورت گرفت و با تمجیدها و تجلیل‌های یادگار امام(ره) از ظریف و وزارت امور خارجه همراه بود. او ظریف را دیپلمات صاف و انسانی سالم توصیف می‌کند که در مقابل بیگانه توانمند اما مودب است.
روزنامه «مردم سالاری» هم از زبان یادگار امام آورد: آنگونه که از متن جامعه حس می‌کنم و نظرسنجی‌ها نیز این واقعیت را تایید کرده اند، امروز اعتماد ملی در مقیاس بالایی نسبت به دستگاه دیپلماسی وجود دارد و اعتماد مردم به صداقت شخص آقای ظریف و دوستان ایشان در سطح بالایی است که این اعتماد هم یک سرمایه است و هم امر مسئولیت ساز.
در ادامه از زبان یادگار امام می خوانیم: جامعه آقای ظریف را یک انسان بسیار سالم و صاف می‌داند، گرچه شاید تعبیر «دیپلمات صاف» متناقض به نظر برسد چرا که جامعه تا پیش‌از این فکر می‌کرد هر دیپلمات مقداری خرده شیشه دارد، اما جامعه آقای ظریف را نسبت به خود صاف و در مقابل بیگانه توانمند اما مودب می‌داند. یادگار امام یادآور شد که تصور نمی‌کنم مقام معظم رهبری تعاریفی مشابه تعریفی که از دستگاه دیپلماسی خصوصا مذاکره‌کنندگان ‌هسته‌‌ای کردند را قبلا هم بیان کرده باشند؛ ایشان در ماه رمضان دو سال قبل چندین صفت را برای آقایان ظریف، عراقچی، تخت روانچی و سایر مذاکره‌کنندگان به کار بردند. علاوه بر این دولت هم به این مذاکره کنندگان اعتماد دارد؛ لذا این مجموعه هم اعتماد حاکمیت را دارد و هم مردم، گرچه حرف‌های بیهوده همیشه وجود دارد.
روزنامه «ایران» هم در این خصوص نوشت: سید حسن خمینی با بیان اینکه «در روزگار ما کسانی که عزیز هستند، کم آزار ندیده‌اند»، گفت مگر امام نفرمود ظرف فرزندم مصطفی را در فیضیه آب کشیدند؟ ایشان انواع و اقسام دشنام‌ها را شنیدند؛ حتی ملیت ایرانی ایشان را زیر سؤال بردند؛ در تبعید لباس روحانیت را از ایشان گرفتند اما استقامت کردند. بنابراین اگر فکر کرده‌اید که مسیر پیروزی از خوشی و هورا شنیدن و تشویق می‌گذرد، اشتباه کرده‌اید. وی با تأکید بر ثبات قدم در عقیده توصیه کرد که البته برای به دست آوردن عزت کار نکنید؛ زیرا هدف گرفتن چنین مقصدی از ابتدای کار، ایراد است. اما حتی اگر چنین نتیجه‌ای را مدنظر دارید، راه آن همین است؛ خصوصاً اگر کارشناس باشید.
به نوشته ایران، سید حسن خمینی با بیان اینکه کسی که وجاهت ملی را با خود به درون قبر می‌برد اشتباه می‌کند، افزود: البته خداوند اجر چنین افرادی را می‌دهد اما باید روی عقیده ولو به قیمت وجاهت و آبرو ایستاد؛ همان‌گونه که در امور نظامی تعبیر رایجی می‌گوید نظامی‌ها یک عمر نان می‌خورند تا در روز مبادا جان دهند؛ اما اگر یک فرد نظامی در آن روز خاص جان خود را ندهد، تمام نانی که یک عمر خورده است، حرام خواهد بود. کارشناسان نیز در هر حوزه‌ای عمری نان می‌خورند که نظر خود را در هنگام لزوم بیان کنند.
ارتشی که ریشه‌هایش در خانه‌های مردم نباشد، ممکن است فقط چند دقیقه دوام بیاورد اما اگر ریشه‌های مردمی داشته باشد، می‌تواند 8 سال مقاومت کند. دنیا فراز و فرود دارد اما با وجود مشکلات، باید دل خویش را قوی داریم.

**بازنمایی واقعیت های اقتصادی دولت پیشین در مجلس
حضور «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصاد و دارایی در جلسه دیروز مجلس شورای اسلامی و ارایه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور در روزنامه های امروز بازتاب یافت.
روزنامه «تعادل» در این خصوص نوشت: در ماه‌های اخیر که انتقادات از دولت بالا گرفته بود، بسیاری از صاحب‌نظران و اهل رسانه، ‌از دولت خواستند برای مردم توضیح دهد که چه ویرانه‌یی را تحویل گرفته است و بگوید که نرخ بالای تورم و رشد منفی اقتصاد، از نتایج سیاست‌ها و اقدامات اقتصادی دولت نهم و دهمی است که مدت‌ها گریبان اقتصاد و آنها را رها نخواهد کرد. روحانی در شرایطی کشور را تحویل گرفت که تلاطم‌های شدید نرخ ارز و افزایش‌های پی‌درپی و شدید قیمت‌ها برای کشور، رکود تورم را به ارمغان داشت. این درحالی بود که مجلس نهم، هم علاقه زیادی به تعامل با دولت نشان نمی‌داد. دولت امیدوار است که مجلس دهم، ‌رویه‌یی متفاوت از مجلس نهم را در پیش بگیرد، از همین رو علی طیب‌نیا، نخستین وزیری که برای گزارش کار به مجلس دهم رفت، بااشاره به اینکه چشم‌انداز مثبتی برای اقتصاد وجود دارد به شرط اینکه تعامل و همکاری بین ارکان قوا وجود داشته باشد، به نمایندگان گفت که نگاه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران به ما و شماست که تا چه اندازه در سیاست‌گذاری برای بهبود اوضاع اقتصادی متحد و هماهنگ عمل می‌کنیم.
روزنامه اعتماد هم در این باره نوشت: طیب‌نیا ترجیح داد در حضور نمایندگان دور جدید مجلس یک بار دیگر بر اقتصادی که از دولت قبل تحویل گرفته بود تاکید کند و عملکرد خود را با تصویرسازی از ویرانه‌های برجای مانده از دولت قبل گزارش کند.
این روزنامه از زبان طیب نیا آورد: در ابتدا می‌خواهم گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور خدمت شما ارایه کنم، پیش از شروع به کار دولت تدبیر و امید، ترکیبی از نارسایی‌های بلندمدت ساختاری و نهادی، سیاست‌های نادرست اقتصادی و تحریم‌های مختلف مالی و اقتصادی، رشد اقتصادی با میانگین سالانه در حدود ٢/٢ درصد را برای دوره هشت ساله منتهی به سال ١٣٩٢ در پی داشت، رشدی که به زحمت توانست آثار رشد جمعیت بر کاهش درآمد سرانه را خنثی کند، رشدی لازم و بسیار کمتر از میانگین نزدیک به ٦/٤ درصدی رشد بلندمدت اقتصادی کشور در بیش از نیم قرن اخیر و نیز با فاصله زیاد از هدف ٨ درصدی که در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه کشور و برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز ٢٠ ساله پیش‌بینی شده بود.
در ادامه از زبان وزیر می خوانیم: اما اکنون در شرایطی هستیم که نرخ تورم نقطه به نقطه تک رقمی شده و در اردیبهشت ماه به ٤/٧ درصد رسیده است و نرخ تورم متوسط سالانه در همین ماه به ٤/١٠ درصد کاهش یافته و در آستانه تک‌رقمی شدن نرخ تورم قرار داریم، دامنه نوسانات نرخ ارز نیز بسیار محدود شده است، متوسط نرخ دلار در بازار آزاد در سال ٩٤ معادل سه هزار و ٤٥٠ تومان بود که در مقایسه با سال ٩٣ فقط حدود ٢/٥ درصد افزایش یافته است، برای مقایسه کافی است توجه کنیم که متوسط نرخ دلار در بازار آزاد در سال ٩١ نسبت به سال ٩٠، بیش از ٩٢ درصد افزایش یافته بود، همچنین شکاف نسبی نرخ دلار بازار آزاد و بازار رسمی با ١/٧ واحد درصد کاهش نسبت به سال قبل به ٦/١٦ درصد در سال ١٣٩٤ رسید.
روزنامه ایران هم نوشت: وزیرامور اقتصادی و دارایی ضمن تشریح شرایط اقتصاد ایران درسال های دشوارگذشته و فاصله بسیاری که با اهداف برنامه های توسعه به وجود آمده است، چشم انداز روشنی برای اقتصاد درسال جاری و سال های پیش رو ترسیم کرد به طوری که وی سال 95 را سال تعیین کننده برای آینده اقتصاد کشور دانست و از هدفگذاری حداقل 5 درصد رشد اقتصادی برای امسال خبرداد.
همچنین به نوشته روزنامه «کسب و کار»، وزیر اقتصاد با بیان این که سال 95 می‌تواند نقطه عطفی برای پایان دوره‌ کند رشد اقتصادی و آغاز شتاب بخشی به رونق اقتصادی باشد گفت: عوامل مختلفی دست به دست هم داده تا سال 95 در این خصوص تعیین کننده باشد. ورود به دوره‌ی پسابرجام با پایان یافتن تحریم های ظالمانه اقتصادی در پی ایجاد آرامش و ثبات در بازارها عزم دولت و رعایت انضباط مالی و پولی و سیاست‌های اتخاذ شده برای اصلاحات ساختاری در اقتصاد در چارچوب عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نوید بخش نرخ رشد اقتصادی بالا و آغاز رونق اقتصادی در سال 95 است.

**دیگر عنوان روزنامه ها
با وجود گذشت پنج روز از ادعای تازه شبکه خبرپراکنی «بی.بی.سی فارسی» مبنی بر تماس امام خمینی (ره) با رییسان جمهوری وقت آمریکا، همچنان بسیاری از روزنامه های اصولگرا در یادداشت و تحلیل هایی به این مساله می پردازند.
روزنامه «سیاست روز» در یادداشتی با اشاره به مواضع ضد آمریکایی امام خمینی، بر بی اساس بودن ادعای بی.بی.سی تاکید کرد.
روزنامه «جوان» هم در یادداشتی با اشاره به برخی خبرهای «پروپاگاندایی» بی.بی.سی در سال های گذشته از کاهش اعتماد مخاطبان به این شبکه گفت.
روزنامه «کیهان» هم از «بازی منافقانه و عبرت‌آموز BBC با هاشمی» گفت و نوشت: شبکه دولتی انگلیس در کمتر از چند ماه، هاشمی رفسنجانی را از بازیگری موثر که باید به فهرست انتخاباتی وی رأی داد، به بازیگری که نباید جدی گرفت تنزّل داد!
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9275**9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اسلوب تقسیم وظایف در خانه ملت/ نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات