دستگاه قضا قوی ترین و مقتدرترین دستگاه درحوزه مبارزه باموادمخدراست

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دادگستری کل استان مرکزی ، علی علیزاده در سومین نشست حقوقی - قضایی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی افزود: استان مرکزی ، یکی از استان های فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر است.
وی با بیان این مطلب که با خدمات گسترده در حوزه مبارزه با مواد مخدر در مرکز و شورای هماهنگی حقوقی ، قضایی موادمخدر در استان ها توقع داریم نگرانی و دغدغه ها کمرنگ تر شود، اظهارکرد: ما در جلسات متناظر در مرکز با حضور دادستان کل کشور، بخشی از مباحث قضایی را بررسی کرده و راهکار مربوطه تبیین می شود.
وی گفت: سال 1367 به دستور مقام معظم رهبری به استناد بند هشتم اصل 110 قانون اساسی اختیار تعمیم و تصمیم گیری پیرامون معضل اجتماعی موادمخدر به مجمع تشخیص مصلحت رسید، مجمع در این زمان بنا به اقتضای زمان خود آیین نامه 35 ماده ای را تصویب کرد، سپس در چند اصلاحیه مجدداً به روزرسانی شد تا سال 1389 که آخرین به روز رسانی صورت گرفت.
مدیرکل حقوقی ، قضایی وامورمجلس مبارزه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کشور افزود: اولین قانونی که به دستور مقام معظم رهبری به مجمع رفت و اختلافی در آن وجود ندارد این است که قانون گذار به دو وجه قانونی مصلحت، عدالت و ضرورت قانون را وضع می کند و تصمیمات مصلحتی مبتنی بر زمان و مکان خاص خودش مطرح می شود.
علیزاده تصریح کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با برخوردار بودن از احکام اسلامی و قرآنی دارای موازینی است که در قیاس با کشورهای دیگر از لحاظ تعمیمی و قضایی جلوتراست زیرا با بهره گیری از موازین الهی توانسته ایم بسیاری از مشکلات و آسیب های فرهنگی و قضایی را رفع کنیم.
وی با اشاره به اینکه در خصوص اصلاح قانون مجازات و مبارزه با مواد مخدر باید مراقب بود که اسیر نگاه عوام گرایانه نشویم، از اثرات نامطلوب کاهش سن اعتیاد به عنوان یکی از چالش های حوزه مواد مخدر نام برد.
وی همچنین از بررسی آخرین شیوع شناسی در سال 1394 خبرداد و افزود: هنوز نتایج قطعی اعلام نشده است، چرا که اگر آمار معتادین به طور دقیق بررسی شود این مهم می تواند در برنامه ریزی مدون و کاربردی جهت اصلاح امور معتادان بسیار مؤثر باشد.
مدیر کل حقوقی ، قضایی و امور مجلس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور با تاکید بر لزوم شیوع شناسی در مدارس، از عدم استقبال و پذیرش آموزش و پرورش از آخرین دستاورد پژوهش ستاد در این حوزه ابراز تأسف کرد.
علیزاده گفت: مسئولان این نهاد اگر عمق مشکل را درک کنند ما را در مبارزه و امر پیشگیری یاری خواهند کرد و به طور حتم با همکاری همکاران فرهنگی خواهیم توانست گام های بهتری در راستای جلوگیری از شیوع مواد مخدر بین دانش آموزان برداریم.
وی با بیان اینکه برخی از متولیان امر مبارزه با مواد مخدر حجم تهدید را متوجه نیستند و انگیزه لازم جهت مبارزه ندارند، تصریح کرد: بی شک اگر مسئولان ذی ربط مبارزه وپیشگیری را امری جدی و همه جانبه تلقی کنند قطعا به نتایج مطلوب تری خواهیم رسید.
وی یادآور شد: مشکلات موجود در حوزه ترک اعتیاد و مجوز درمان به خاطر این است که مسئولان مربوطه انگیزه جدی را در خود ندیدند و از ابعاد و زوایای این معضل در قالب یک امر عادی و اداری عبور می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه به صورت مجدانه چهار سال است که مباحث مربوط به خانواده های زندانیان طویل المدت و اعدامیان را دنبال می کنم، گفت: تمامی مجموعه در ستاد اعتقاد دارند که اگر در امر مبارزه با مواد مخدر و اجرای ماموریت های محوله کوتاهی شود همین معضل گریبان خانواده های خودمان را نیز خواهد گرفت و از آنجا که مردم شریف ایران را اعضای خانواده می دانیم در این حوزه از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه موضوع مواد مخدر یک موضوع بسیار پیچیده، فنی و سیال است، اظهار کرد: بدون شک اگر بخواهیم از این امر مهم و ضروری به سادگی عبور کنیم به مطالبات مدنظر نخواهیم رسید، موضوع و معضل اعتیاد و انواع مواد افیونی هر روز در حال تغییراست لذا برای مبارزه و پیشگیری باید عزمی ملی و همه جانبه صورت پذیرد.
علیزاده با ابراز نگرانی از اینکه ضابطین مبارزه با مواد مخدر از مجرمان عقب تر هستند، خاطرنشان کرد: با وجود فعالیت صورت گرفته، هزینه کردها و خدمات فراوان در این حوزه هنوز نتیجه دلخواه حاصل نشده است.
وی با ابرازخرسندی از فعالیت یکی از NGO ها با نام انجمن حمایت از خانواده های زندانیان، افزود: فعالیت بخشی از این انجمن که توسط خیرین اداره می شود باید تقویت شود، زیرا با استفاده از این پتانسیل از کمترین منابع مالی حداکثر بهره را خواهیم برد.
وی با اشاره به مبحث بیمه معتادین نیز گفت: مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی این امر هستند که باید جدیت بیشتری به خرج دهند.
وی قاچاقچیان مواد مخدر را حرفه ای خواند و بر لزوم هوشیاری ضابطین در تمامی حوزه ها و دستگاه های مربوطه در راستای پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد.
علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود به ماده های 15 و 16 قانون اشاره کرد و گفت: مراکز ماده 15 ؛ مراکز خود معرف و در اختیار سازمان بهزیستی هستند، نبود این گونه مراکز چالش اصلی کشور است، قانونگذار ماده 15 را تصویب کرد که هر معتادی مکلف است جهت ترک اعتیاد به این مراکز مراجعه کند، اما وقتی ما از وجود چنین مراکزی محروم هستیم معتاد نیز تکلیف خود را به درستی نمی داند از این رو معتادین مشمول ماده 15 به معتادین مشمول ماده 16 تبدیل می شوند.
وی در تشریح ماده 16 اظهارکرد: مراکزی تحت این عنوان حبس نیست و مجازات نیز نمی کنند؛ در این مراکز اقامت اجباری مبتنی بر دادگاه درمان مدار است، معتاد در مدت سه ماه و تمدید سه ماه دیگر در این مراکز نگهداری می شود، این مراکز به دلایل نقایصی که دارند عمدتا درمان کننده نیستند چرا که گاهی اوقات درمان تا پایان عمر افراد باید ادامه داشته باشد و متولی اصلی این امر نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پرشکی یا حداقل سازمان بهزیستی می باشد.
علیزاده با ابراز گلایه از کوتاهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای قانون ماده 16 گفت: قبل از اصلاحیه بند 8 قانون 110 در سال 1389 سازماندهی مرکز 16 به عهده سازمان زندان ها بود اما پس از اصلاحیه نهایی این وظیفه به علت حجم کار زیاد از این سازمان سلب شد.
وی عمده عامل سرباز زدن وزارت بهداشت از امر درمان معتادین مراکز 16 را مشقت بار بودن و دردسر ساز بودن درمان بیان کرد و گفت: از سال 1389 که وظیفه درمان به وزارتخانه مربوطه ابلاغ شد قضات باید معتادان را به مراکز ماده 16 ارجاع می دادند اما مکانی جهت پذیرش وجود نداشت، ستاد مبارزه با مواد مخدر که کارش سیاستگذاری، برنامه ریزی و تدوین راهبردها است به دلیل مشاهده ضعف عملکرد مسئولان به این حوزه نیز وارد شد و مراکز ماده 16 را با همکاری نیروی انتظامی تاسیس کرد.
علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح معتاد متجاهر پرداخت و گفت: بر اساس قانون ماده 15 و 16 قرار است هر یک از معتادین که خودشان برای ترک اعتیاد به مراکز مراجعه کنند از گزند دستگیری و تعقیب در امان باشند و به آنان به چشم بیمار نگریسته شود اما معتادین متجاهر اعم از افراد معتاد کارتن خواب و ولگرد که خود را معرفی نمی کنند مجرم هستند و دستگاه های متولی باید آنان را جمع آوری و به مراکز اجباری ترک اعتیاد ارجاع دهند.
وی با اشاره به اینکه مصوبات کمیته حقوقی و قضایی مصوبات کارشناسی شده است، اضافه کرد: ما تمامی مباحث شورای هماهنگی کمیته های حقوقی و قضایی شورای هماهنگی ستاد مواد مخدر استان ها را جمع آوری کرده و در ستاد مرکز به بحث و گفتگو می پردازیم و سعی داریم برای هریک از مشکلات طرح شده راهکاری ارائه نمائیم.
وی در ادامه با بیان اینکه صلاحیت ستاد مبارزه با مواد مخدر فرا قوه ای است و اگر فرا قوه ای نباشد صلاحیت دو قوه ای دارد، گفت: در همین راستا اطلاع رسانی درست و فرهنگ سازی بیشتر جهت پیشگیری از روند رو به رشد اعتیاد ضرورت دارد چرا که اعتیاد معضل بسیار پیچیده ای است و ما نباید هیچ گاه از فرهنگ سازی غافل شویم، اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی به نوجوانان و شناخت آنان از تبعات استفاده از این مواد افیونی می تواند ما را در حل این مشکل در سال های آینده کمک کند از این رو تقویت زیرساخت های فرهنگی در این امر کمک قابل توجهی خواهد کرد.
مدیر کل حقوقی، قضایی و امور مجلس شورای مبارزه با موادمخدر کشور ، فراهم سازی اشتغال را از مهمترین عوامل جهت پیشگیری از افزایش اعتیاد دانست و افزود: مسئولان تمامی دستگاه ها باید زیرساخت های اشتغال زایی را فراهم آورند چرا که وجود شغل می تواند از بازگشت معتادین به ورطه اعتیاد جلوگیری کرده و به تحکیم بنیان خانواده نیز کمک کند.
حجت الاسلام والمسلمین قاسم عبدالهی رئیس کل دادگستری استان مرکزی و دیگر اعضای شورای حقوقی و قضایی مبارزه با مواد مخدر استان نیز در خصوص آمار کشفیات انواع مختلف مواد مخدر و مشکلات پیشرو در این حوزه نظرات خود را مطرح کردند.
6066/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دستگاه قضا قوی ترین و مقتدرترین دستگاه درحوزه مبارزه باموادمخدراست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات