چتر غبار برفراز کوههای سر به فلک کشیده لرستان

گویی مهمان نوازی لرستان باعث شده تا مهمان ناخوانده گرد و غبار در این دیار فرود آید و به قول کارشناسان این پدیده وارداتی در لرستان ماندگار شود.
به گفته کارشناسان موقعیت خاص توپوگرافی استان و دره ای بودن منطقه به ویژه شهر خرم آباد موجب پذیرش و ماندگاری بیشتر ذرات گرد و غبار در این استان نسبت به دیگر استان های همجوار می شود.
در این میان تالاب ها 11 گانه پلدختر و تالاب های مشهور تنور در دورود و بیشه دالان در بروجرد نیز که در سال های گذشته یکی از عوامل جلوگیری از ایجاد پدیده گرد و غبار به شمار می رفتند به دلیل خشکسالی و تعرض به سطح این تالاب ها در معرض خطر قرار گرفته اند.
از طرفی جنگل های لرستان که به قلب زاگرس مشهور هستند در سال های گذشته دچار آتش سوزی و پدیده خشیدگی و زوال شده اند در حالی که این جنگل ها سد بزرگی در مقابل پدیده ریزگرد در این استان به شمار می روند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر اخیر به لرستان گفت که ورود ریزگردها از کشور عراق موجب شده تا استان های غربی ناخواسته گرفتار پدیده گرد و غبار و ریزگردها شوند.
معصومه ابتکار افزود: کانون های تولید ریزگردها در عراق با وزش باد ، گرد و غبار بسیاری تولید می کند که بخش عمده ای از آن وارد خاک کشورمان می شود.
به گفته وی از سال 92 برای کاهش اثرات این پدیده جلسات زیادی با مسئولان آن کشور برگزار شده که در این راستا برنامه نهال کاری در یکی از کانون های مهم تولید گرد و غبار اجرا شده ولی متاسفانه با حملات گروه های تروریستی سلفی و داعش این برنامه به خوبی اجرا نشد.
وی بیان کرد: درسفر مقامات عراقی از جمله وزیر محیط زیست، آب و کشاورزی این کشور نیز بر این موضوع تاکید و انتظارات ایران بیان شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز می گوید: به دلیل عدم مدیریت در کشورهای عراق و عربستان و ایجاد کانون های گرد و غبار در این کشورها استان های غربی ایران درگیر پدیده گرد و غبار شده اند.
مهرداد فتحی بیرانوند افزود: لرستان به دلیل پوشش گیاهی و جنگلی مناسب کانون تولید ریزگرد ندارد ولی در صورت بی توجهی به تالابهای استان این ماطق نیز به کانون های ایجاد گردو غبار تبدیل می شوند.
فتحی بیرانوند گفت: در این راستا سند مقابله با ریزگردها در لرستان تهیه شده و مصوبه شورای توسعه و برنامه ریزی استان را نیز برای اجرا دریافت کرده ایم.
به گفته وی پدیده گرد و غبار یک موضوع ملی است که باید در این راستا با سیاست گذاری وظایف دستگاه های مربوطه تعریف شود .
وی بیان کرد: میزان آلودگی هوا در سال جاری در شهرستان های کوهدشت و پلدخترتا 9 برابر حد استاندارد نیز رسیده است.
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست لرستان نیز می گوید: احداث سدهای دجله و فرات و ایجاد دشت های خاکی و از طرفی به دلیل نبود پوشش گیاهی در صحرای عربستان عوامل اصلی ایجاد پدیده گرد و غبار در استان های غربی کشور هستند.
الهام برنا افزود : خشک شدن تالاب هورالعظیم نیز یکی از دلایل داخلی پدیده ریزگرده در سالهای گذشته بود که خوشبختانه با بارندگی های سال جاری شرایط بهتری ایجاد شده و گرد و غبار کمتردراین منطقه تولید می شود.
به گفته وی آمادگی برای مقابله با ریزگردها بر اساس قوانین آلودگی هوا و اسناد بالا دستی و قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست برنامه پنجم توسعه در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
برنا افزود : بر این اساس وظایف 26 دستگاه مرتبط در استان برای این مهم تعریف شده که پایش کیفیت هوا ، برنامه ریزی جهت احیا تالاب ها و آموزش و توانمندسازی کارشناسان مربوطه در اولویت کاری قرار گرفته است.
وی بیان کرد : همچنین ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها ،کنترل کامل فعالیت های عمرانی و ساخت وساز در شهرها و وضع مقررات ویژه ترافیکی از جمله برنامه های سند مقابله با آلودگی هوا است که کار تدوین آنها انجام شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر هشت ایستگاه سنجش در شهرستان های پلدختر ،کوهدشت ،نورآباد ،خرم آباد ،بروجرد ،دورود و الیگودرز وجود دارد.
برنا بر ضرورت احیا تالاب های استان و تامین حق آبه آنها تاکید کرد و ادامه داد : تالاب ها ارزش اکولوژیکی بالایی در طبیعت داشته و نقش قابل توجهی در مقابله با پدیده ریزگردها دارند.
وی حفظ جنگل های زاگرس را یکی دیگر از راههای مقابله با پدیده ریزگردها عنوان کرد.
در استان لرستان امسال 15 روز هوای آلوده ناشی از ریزگردها سپری شده که این آمار در سال گذشته 68 روز و در سال 93 نیز 136 روز بوده است.
7274/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چتر غبار برفراز کوههای سر به فلک کشیده لرستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات