اتحادیه اروپا با خروج انگلیس منسجم‌تر می‌شود

«مایکل کیتینگ» (Michael Keating) استاد علوم سیاسی دانشگاه آبردین اسکاتلند بر این باور است که به غیر از انگلیس، کشور دیگری وجود ندارد که در آن حمایت شدیدی برای جدایی از اتحادیه اروپا و یا برخی جنبه‌های آن همچون واحد پولی یورو و منطقه شنگن، وجود داشته باشد.

پروفسور «مایکل کیتینگ» (Michael Keating) استاد علوم سیاسی دانشگاه آبردین اسکاتلند و مدیر مرکز مطالعات تغییرات قانون اساسی پادشاهی متحده در گفتگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم برخی ابعاد همه‌پرسی پیش‌روی پادشاهی متحد برای «خروج از اتحادیه اروپا» (Brexit) و پیامدهای آن بر منطقه اسکاتلند را شرح داد. وی بر این نظر است که «هم‌اکنون در جامعه مدنی اسکاتلند یک اجماع گسترده به نفع باقی‌ماندن کشور در اتحادیه اروپا وجود دارد. این به معنای آن است که فضای عمومی منطقه اسکاتلند به گونه‌ای که نسبت به منطقه انگلیس کمتر متغیر و متنوع است».

وی با اشاره به اینکه «در بین اسکاتلندی‌ها موضوع مهاجرت - که یکی از علل اصلی تقاضا برای خروج پادشاهی متحد از اتحادیه اروپا است - کمتر مطرح بوده و اهمیت دارد»، می‌گوید که نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند «افکار عمومی اسکاتلندی‌ها به نسبت 2 به 1 حامی باقی‌ماندن کشور در اتحادیه اروپا است».

کیتینگ در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره نوع رویکرد رهبران احزاب سیاسی این منطقه می‌گوید «رهبران تمامی احزاب حاضر در پارلمان اسکاتلند موافق باقی‌ماندن در اتحادیه اروپا هستند. تنها تعداد اندکی از اعضای حزب محافطه‌کار در مجلس مجلس نمایندگان اسکاتلند از جدایی حمایت می‌کنند که در اقلیت به سر می‌برند. همچنین برخی فعالان حزب کارگر نیز برای جدایی تبلیغ می‌کنند که آن‌ها نیز در اقلیت هستند».

وی در ارزیابی خود از سخنان برخی رهبران حزب ملی‌گرای اسکاتلند مبنی بر اینکه «اگر نتیجه همه‌پرسی، گزینه خروج از اتحادیه اروپا باشد، در آن صورت یک همه‌پرسی دیگر برای استقلال اسکاتلند از انگلیس برگزار خواهند کرد» بر این باور است که «برگزاری چنین همه‌پرسی ممکن خواهد بودد. هرچند لندن ممکن است تلاش کند تا مانع از برگزاری آن شود، اما در این صورت لندن نگرانی‌های بیشتری خواهد داشت». وی بر این نظر است که در صورت کشیده‌‌شدن ماجرا به چنین مرحله‌ای، «پارلمان اسکاتلند ممکن است به دنبال برگزاری همه‌پرسی استقلال برود، آن‌هم بدون جلب رضایت لندن». این در حالی که به گفته او «قانونی‌بودن این موضوع هیچگاه مورد سنجش و امتحان قرار نگرفته است، زیرا در همه‌پرسی گذشته اسکاتلند برای استقلال از پادشاهی متحد، هر دو پارلمان اسکاتلند و پادشاهی متحده با برگزاری آن موافقت کرده بودند».

این استاد دانشگاه آبردین اسکاتلند درباره رویکرد مردم این منطقه به این موضوع می‌گوید: «گرایش‌های مردم در این زمینه همچنان به خوبی شکل نگرفته‌اند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند تا حد کمی کمی، میزان حمایت از استقلال اسکاتلند از پادشاهی متحده را افزایش دهد اما یک اکثریت قاطع را شکل نخواهد داد». وی بر این باور است که «اگر قرار باشد اسکاتلند در اتحادیه اروپا باقی بماند و مابقی پادشاهی متحده خارج از آن، در این صورت استقلال اسکاتلند از پادشاهی متحده دشوارتر خواهد شد، زیرا موجب ایجاد دشواری در مرزهای اتحادیه اروپا و این دو کشور می‌شود. کسب استقلال همواره زمانی جذابیت داشته است که هر دو کشور در اتحادیه اروپا باشند، در آن صورت مرزها باز، و جابه‌جایی کالاها و افراد آزاد می‌باشند». به گفته وی «در شرایطی که یک کشور درون اتحادیه اروپا و دیگری خارج از آن باشد، اشتراک در واحد پولی پوند نیز ناممکن خواهد بود. بنابراین قبولاندن گزینه استقلال از پادشاهی متحد پس از جدایی کشور از اتحادیه اروپا، به رأی دهندگان اسکاتلندی دشوار خواهد بود». 

رئیس مرکز مطالعات تغییرات قانون اساسی پادشاهی متحده می‌گوید که «بیشتر اقتصاددانان بر این باورند که خروج از اتحادیه اروپا به علت اثرگذاری بر بخش تجاری و سرمایه‌گذاری‌ها، تأثیر منفی بر اسکاتلند خواهد داشت».

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت که حتی در صورت خروج پادشاهی متحد از اتحادیه اروپا و استقلال اسکاتلند، نگرانی چندانی برای پذیرش یک اسکاتلند مستقل در اتحادیه اروپا وجود ندارد، «اتحادیه اروپا هرگز یک سرزمین که بخشی از اراضی اتحادیه بوده و خواهان باقی ماندن در آن است را اخراج نکرده است». وی می‌گوید که در صورت تحقق چنین امری، احتمالا بازتاب آن در منطقه کاتالونیا شاهد خواهیم ببود، اما هیچ نقطه‌ای دیگری در این اتحادیه وجود ندارد که آرمان استقلال‌طلبی، حمایت اکثریت مردم منطقه را در پشت سر خود داشته باشد». 

کیتینگ بر این باور است که حتی در صورت رأی مثبت به خروج پادشاهی متحد از اروپا، «کشور دیگری وجود ندارد که در آن برای جدایی از اتحادیه اروپا و یا برخی جنبه‌های آن همچون واحد پولی یورو و منطقه شنگن، حمایت جدیدی وجود داشته باشد».

وی بر این نکته تأکید می‌کند که «در وضعیتی که پادشاهی متحد از اتحادیه اروپا خارج شود، این اتحادیه احتاملا منسجم‌تر خواهد شد».

گفتگو از امیر خالقیان

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اتحادیه اروپا با خروج انگلیس منسجم‌تر می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات