«فارابی» از آبگینه خداحافظی می‌کند؟/ ورود سازمان بازرسی به پرونده

به گزارش خبرنگار مهر، ۱۱ سال پیش بنیاد سینمایی فارابی طبق تعهد، باید بخشی از منزل قوام‌السلطنه را که سال‌ها قبل به آنها واگذار شده بود به سازمان میراث فرهنگی تحویل می‌داد، اما از آن زمان تا کنون این ساختمان همچنان در اختیار بنیاد فارابی قرار دارد. در صورتی که اگر این واگذاری انجام شود، کمبود فضای موزه آبگینه نیز جبران خواهد شد چرا که اکنون این موزه با کمبود فضا مواجه شده و بسیاری از ظروف و اشیای آن در مخزن نگهداری می‌شوند.

سمیه محبی، مدیر موزه آبگینه نبود فضای کافی در این موزه را تایید کرد و به خبرنگار مهر گفت: ما با کمبود فضا مواجه هستیم اما چون بخشی از خانه قوام السلطنه (موزه آبگینه) در اختیار بنیاد است، وزارت ارشاد نیز از استقرار آنها حمایت می‌کند. این در حالی است که تنها برخی از اشیا را توانسته‌ایم در معرض دید قرار دهیم و بسیاری از اشیای موزه داخل مخزن هستند و گاهی برخی از آنها را به صورت نمایشگاه کوتاه مدت در معرض دید قرار می‌دهیم.

مدیر موزه آبگینه گفت: ساختمانی که در اختیار بنیاد سینمایی فارابی قرار گرفته است، کاربری اداری دارد، اما با کمی تغییر در آن می‌توان، از این ساختمان به‌عنوان بخشی از موزه آبگینه استفاده کرد.

در این باره، محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های کشور در گفتگویی با خبرنگار مهر از مطالبه سازمان بازرسی خبر داد و گفت که این سازمان ورود کرده و معتقد است که بنیاد باید ساختمان را تخلیه کند. درباره خارج شدن بنیاد سینمایی فارابی از خانه قوام السلطنه جلسات متعددی برگزار شده و این موضوع در سطح وزیر ارشاد و رئیس سازمان میراث فرهنگی در حال بررسی است.

کارگر تأکید کرد: واگذاری ساختمان بنیاد به میراث فرهنگی جزو تعهدات وزارت ارشاد است، وزارت ارشاد هم باید فضای مناسبی برای بنیاد سینمایی فارابی در نظر بگیرد چون تعهد داده که این اتفاق هرچه سریع‌تر رخ دهد.

نکته ای که کارگر و موزه داران کشور نیز بر آن باور هستند این است که یک ساختمان اداری مانند بنیاد فارابی در هر مکان و ساختمانی از این شهر می تواند مستقر شود اما یک موزه را نمی توان منتقل و یا کاربری آن را تغییر داد.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««فارابی» از آبگینه خداحافظی می‌کند؟/ ورود سازمان بازرسی به پرونده» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات