جان دوباره نوغانداری در مازندران

قاسم حکمت شعار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : امسال یکصد جعبه تخم نوغان برای پرورش کرم ابریشم میان 200 نوغاندار شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی توزیع شد .
وی که زمان توزیع تخم کرم ابریشم را اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت امسال اعلام کرد ، ادامه داد : 15 روستای منطقه لفور مهد فعالیت نوغانداری این دو شهرستان است که بیشتر جعبه های تخم کرم ابریشم میان نوغانداران این منطقه که تمامی آنها را زنان تشکیل می دهند ، توزیع شد .
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی که از منطقه لفور به عنوان یکی از محدود جایگاه های صنعت نوغانداری در مازندران نام برد ، افزود : این صنعت در 10 سال اخیر با مشکلاتی مواجه بود که بر علاوه بر کاهش فعالان این صنعت بر تولید آن تاثیر گذاشته است .
وی ادامه داد : برای حفظ و احیای این صنعت ، تلاش هایی از سوی مسئولان و کارشناسان ترویج جهاد کشاورزی و اداره توسعه نوغانداری سوادکوه و مازندران انجام شد .
حکمت شعار از اعزام کارشناسان و مروجان نوغانداری جهادکشاورزی و مرکز توسعه نوغانداری مازندران برای آموزش روش صحیح و مناسب پرورش کرم ابریشم به فعالان این عرصه خبرداد و گفت که اکنون این افراد با بهره گیری از تجارب علمی و کارشناسی ، در تولید پیله کرم ابریشم فعالیت دارند .
وی که انجام کار کارشناسی و علمی در پرورش پیله کرم ابریشم را تاثیر گذار بر تولید محصول دانست ، ادامه داد : همچنین امسال علاوه بر افزایش کمی ، کیفیت آن نیز ارتقاء یافته است .
به گفته مدیر جهادکشاورزی شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی پنج مروج و کارشناس جهاد کشاورزی و مرکز توسعه نوغانداری مازندران دراین زمینه فعالیت مستمر دارند .
وی همچنین از توزیع ابزار فعالیت پرورش کرم ابریشم به عنوان دیگر اقدامی نام برد که به منظور افزایش کمی و کیفی تولید محصول نوغانداری در شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی انجام شد .
حکمت شعار گفت : به همین منظور تعدادی تخته پرورش کرم ابریشم میان نوغانداران این شهرستان ها توزیع شد .
وی ادامه داد : یک دهه اخیر نوغانداران شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی با مشاهده وضعیت رو به افول و نابودی این صنعت، مبادرت به قطع درختان توتستان ها کردند که این مساله باعث کاهش غذای کرم ابریشم ها شد .
وی افزود : توزیع 10 هزار اصله نهال توت در میان نوغانداران باقی مانده این شهرستان ها در سال گذشته انجام شد تا ذخیره گاه غذایی کرم ابریشم احیا شود .
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی گفت : پیش از این به دلیل نابودی توتستان های این شهرستان ها، برگ توت مورد نیاز کرم های ابریشم از توتستان قائمشهر ، شهرستان همجوار تهیه و تامین می شد .
وی ابراز امیدواری کرد که با کاشت نهال های توت رویشگاه های جدید توتستان در منطقه لفور ایجاد شود تا با رونق فعالیت نوغانداری ، ذخیره گاه غذایی کرم ابریشم با کمبود مواجه نباشد .
یک دهه قبل نوغانداری در شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی بویژه منطقه لفور و مهد آن روستاهای رئیس کلا ، امامکلا و شارقلت رونق داشت به طوریکه دو هزار جعبه تخم کرم ابریشم در این شهرستان ها توزیع می شد.
تخم کرم ابریشم در مدت 10 روز به لار و کرم تبدیل می شود و پس از حدود یک ماه پیله زنی را آغاز می کند .
از نیمه خرداد تا تیرماه زمان پیله گیری کرم ابریشم است و با پیله گیری ، چهارماه این فعالیت جنبی کشاورزان مازندران تمام می شود .
بیشترین فعالیت نوغانداری مازندران در مناطق درازکلای بابلکنار ، بندپی شرقی بابل ، لفور سوادکوه ، آهنگرکلای بیشه سر قائمشهر انجام می شود .
2096/1899

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جان دوباره نوغانداری در مازندران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات